همراه ما باشید

ابوالفضلی: سیستم VAR از مرحله یک چهارم نهایی آسیا استفاده می‌شود

کمک داور فوتبال گفت: سیستم ویدیو چک قرار است از مرحله یک چهارم نهایی در جام ملت‌های آسیا استفاده شود.

ابوالفضلی: سیستم VAR از مرحله یک چهارم نهایی آسیا استفاده می‌شود

پیروزی نیوز - ابوالفضلی: سیستم VAR از مرحله یک چهارم نهایی آسیا استفاده می‌شود

به گزارش پیروزی، محمد رضا ابوالفضلی کمک داور فوتبال درباره حضور در اردوی تیم ملی در قطر اظهار کرد: فغانی به همراه کمک هایش  سخندان و منصوری در جام ملت ها حضور دارد و امیدوارم بهترین داوری ها را در این رقابتها انجام بدهند و فینال جام ملت های آسیا را برعهده داشته باشند. ما هم به اتفاق حیدری، اسدی و بنیادی فر برای قضاوت در 3 بازی دوستانه به کشور قطر آمدیم و فرصت هم بدست آوردیم و ملاقاتی با ساکت داشتیم. قضاوت بازی دوستانه قطر و الجزایر را برعهده داشتیم که قطر یک بر صفر نتیجه را واگذار کرد و روز گذشته هم بازی تدارکاتی چین و اردن بود که نتیجه این بازی مساوی شد و یک بازی هم روز دوشنبه قرار است برگزار شود و تیم فوتبال ویتنام با فیلیپین بازی می کند و قضاوت این دیدار برعهده  ماست که امیدوارم ما هم نماینده شایسته ای برای این بازی های دوستانه باشیم و آرزوی موفقیت برای تیم ملی کشورمان در جام ملتهای آسیا داریم. 

او ادامه داد: سیستم ویدیو چک قرار است از مرحله یک چهارم نهایی در جام ملتهای آسیا استفاده شود و تا آن مرحله قرار است از 2 داور پشت دروازه ها استفاده شود و بعد از آن از سیستم VAR استفاده می شود. 

سیستم ویدیویی از لحاظ کیفیت با دوربین های فیفا اختلاف فاحش دارد 

ابوالفضلی درباره اینکه قرار است ویدیو چک در ایران هم استفاده شود، بیان کرد: من به شخصه سیستم VAR که در بازی های فیفا استفاده می شود را ندیده ام اما در کلاس های آموزشی که 20 روز پیش سیستم ویدیویی را نشان دادند مشاهده کردم که با سیستمی که قرار است در ایران استفاده شود از لحاظ کیفیت فنی اختلاف فاحش دارد. به هر حال خیلی کار دارد که دوربین های به کار برده در ایران همانند دوربین های استفاده شده در فیفا  حرفه ای باشد و حداقل باید 32 دوربین باشد و 8 دوربین مجزا از دوربین های فیلمبرداری که صدا و سیما استفاده می کند باید به کار برده شود.

دوربین هایی که ما در ایران دیدیم فاقد این تکنولوژی هستند و قوی نیستند و استفاده از این سیستم ویدویی آموزش می خواهد. این طور نیست که 8 دوربین را دور تا دور زمین بگذاریم و آموزش استفاده از این سیستم راحت نیست و 4 داور هم پشت سیستم هستند و اجازه فیلمبرداری به ما نمی دادند و فقط می گفتند ببینید.

بازی تیم های فوتبال ایران و اسپانیا را نشان دادند  که چطور گل آفساید در این بازی زده شد و بعد همان صحنه را در اتاق VAR نشان دادند و به داور بازی می گفتند تصمیم درست است یا نه! 2 بازی که به ما نشان دادند مربوط به پرتغال بود و خطای رونالدو  شدت نداشت. 

او در پایان درباره اینکه استفاده از سیستم ویدیو چک منجر به کاهش اشتباهات داوری می شود، خاطر نشان کرد: صددرصد بخشی  از صحنه ها که شبهه دارد برای داوران  مشخص می شود و ما عذاب وجدان نمی گیریم. 

انتهای پیام/

درباره نویسنده

شیوا  دورانگر

شیوا دورانگر مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه