همراه ما باشید

به بهانه زاد روز کریم باوی

مهاجمی که دروازه منچستر یونایتد را فرو ریخت

مهاجمی که دروازه منچستر یونایتد را فرو ریخت

پیروزی نیوز - مهاجمی که دروازه منچستر یونایتد را فرو ریخت

کریم باوی ستاره اسبق پرسپولیس و تیم ملی زاده 9 دی ماه 1342 در آبادان است. وی فوتبال را از زمین های کارگری محل زادگاهش آغاز کرد.
به گزارش پیروزی، شاهین تهران اولین تیمی بود که باوی به صورت حرفه ای در سال63 به عضویت آن در آمد. این مهاجم بعد از مدت کوتاهی با درخششی که در مسابقات باشگاه های تهران از خود نشان داد به تیم ملی فوتبال دعوت شد و با پیوس زوج خوبی را در حمله تشکیل داد. او در سال 66 به تیم منتخب آسیا هم دعوت شد و در یک بازی دوستانه برابر تیم آمریکای جنوبی که بازیکن افسانه ای فوتبال آرژانتین یعنی مارادونا را در ترکیب خود داشت به میدان رفت. باوی بعد از کسب عنوان آقای گلی با تیم شاهین در حالیکه برخی تیم های عربی را خواهان خود می دید با نظر علی پروین در اسفندماه سال 67 سرخپوش شد و پیراهن شماره 10 محبوب این تیم را برتن کرد و با درخششی که داشت توانست نام خود را به عنوان یکی از معروف ترین شماره 10 های پرسپولیس در تاریخ این باشگاه مطرح کند. او با رقابت در کنار مهاجمانی چون پیوس، محمدخانی و کرمانی خط حمله قدرتمندی را در سال های پایانی دهه 60 و ابتدایی دهه 70 در پرسپولیس تشکیل داده بود. این مهاجم سرزن در طول دوران حضورش در پرسپولیس گل های زیادی هم برای این تیم به ثمر رساند که مهم ترین آن به فینال لیگ آزادگان در سال 71 مقابل پاس برمی گردد که وی گل تساوی بخش سرخ ها را به ثمر رساند اما شکست در ضربات پنالتی باعث شد تا دست سرخ ها از جام کوتاه بماند. باوی بعد از جدایی از پرسپولیس به تیم شاهین اهواز پیوست و  مدتی را هم در فوتبال قطر و تیم العربی توپ زد. این مهاجم گلزن سابقه بازی برابر منچستریونایتد و گلزنی برابر این تیم را هم با پیراهن العربی دارد.

کریم باوی یکی از بهترین مهاجمان دوران خود بود که به خاطر گلزنی هایش با ضربه سر شهرت زیادی یافته بود. او در طول دوران فوتبالش با تیم پرسپولیس صاحب چند عنوان قهرمانی شد که از جمله آنها باید به قهرمانی جام در جام آسیا در سال 70 و کسب قهرمانی جام حذفی ایران در سال 70 اشاره کرد. او همچنین سابقه بازی و گلزنی برای تیم ملی در جام ملت های آسیا را هم دارد. در سال 1998 که فوتبال ایران به مقام سوم این رقابت ها دست یافت کریم باوی زوج فرشاد پیوس در خط حمله بود و در جریان برتری 2 بر صفر برابر قطر زننده یکی از گل های ایران بود. باوی 4 سال عضو تیم ملی بود و طی 37 بازی 10 گل نیز به ثمر رساند.

گفتنی است مهاجم سابق پرسپولیس سابقه حضور در جبهه را دارد و سال ها با ترکش هایی که از دوران جنگ در بدنش به یادگار باقی مانده، زندگی می کرد. در سال 92 باوی با کمک باشگاه پرسپولیس مورد جراحی قرار گرفت تا وضعیت پاهایش کمی بهبود یابد. برای پیشکسوت پرسپولیس در زاد روزش آرزوی سلامتی و تندرستی داریم.

افتخارات کریم باوی

  کسب مقام سوم جام ملت ملت های آسیا با تیم ملی(1998)

قهرمانی جام در جام آسیا با پرسپولیس(1370)

 قهرمانی جام باشگاه های تهران با پرسپولیس(1368،1369)

 قهرمانی جام حذفی با پرسپولیس(1370-1371)

انتهای پیام

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه