همراه ما باشید

تخریب برانکو به قیمت نابودی پرسپولیس

بالا گرفتن جنگ سهم خواهی؛

بالا گرفتن جنگ سهم خواهی؛

پیروزی نیوز - بالا گرفتن جنگ سهم خواهی؛

به گزارش پیروزی این روزها به شکل عجیبی شاهد موضع گیری برخی پیشکسوتان علیه سرمربی موفق سرخ ها هستیم. در حالی که همچون3 فصل گذشته پرسپولیس خود را در قامت یک مدعی نشان داده، اما عده ای با نادیده گرفتن عملکرد درخشان برانکو در روزهای محرومیت به نتایج این مربی و سبک بازی تیمش انتقاد دارند و با زیر سوال بردن توانایی های وی مدعی هستند او فقط یک تمرین دهنده خوب است!

فارغ از کارنامه درخشان مربیگری برانکو که نشان از سال ها تجربه و دانش این مرد کروات دارد، عملکرد 4 ساله وی در پرسپولیس که با چند قهرمانی همراه است خود به تنهایی گویای توانمندی های این مربی بزرگ است. اما جای افسوس دارد که عده ای به جای حمایت از سرمربی موفق پرسپولیس و تحسین دستاوردهای ماندگار او به تخریب وی مشغول هستند. برانکو از ویرانه ای که در اختیار او قراردادند، برای پرسپولیس و هوادارانش چنان بنای مستحکم و باشکوهی ساخت که حتی محرومیت و مصدومیت هم نتوانست آن را ویران کند. او در دوران سخت محرومیت به خوبی توانست بر مشکلات فائق بیاید و سرخ ها را از این بحران بزرگ به سلامت عبور دهد. پرسپولیس او با دست خالی حتی در نبردهای نابرابر چنان پرقدرت و با صلابت بود که لرزه بر تن حریفانش می انداخت اما گویی هیچ یک از این اتفاقات به چشم برخی‌ها خوشایند نمی آید. آنقدر که موفقیت های پرسپولیس از دید برخی خودی ها بی ارزش جلوه داده می شود، برای منتقدان و رقیبان این تیم کم ارزش نبوده است. و آنقدرکه آنها به دنبال خالی کردن زیر پای سرمربی پرسپولیس هستند، حریفان این تیم نیستند!

ابتدای فصل هم شاهد بودیم که برخی ها به دنبال جایگزین کردن یک مربی ایرانی به جای برانکو بودند و هر روز شایعه حضور یک مربی را مطرح می کردند.گویی برخی ها آرامش و موفقیت پرسپولیس را دوست ندارند یا قهرمانی های مقتدرانه این تیم خسته کننده و  ملال آور شده است؟! شاید هم اقتدار برانکو و محبوبیت او باعث ترس و عذاب خیلی هاست؟ شنیدن برخی صحبت ها و رقم خوردن برخی جریانات نگران کننده بنظر می آید وقتی صحبت از واگذاری پرسپولیس به پیشکسوتان به میان می آید؛ پیشکسوتانی که در جبهه مخالف با برانکو هستند. نگرانی برای واگذاری سهام پرسپولیس به پیشکسوتان فقط در همین موضوع خلاصه نمی شود و چند دستگی هایی که وجود دارد بیشتر از همیشه یادآور دوران کابوس وار سهم خواهی پیشکسوتان و مدیران پرسپولیس در دهه 80. دوران سیاهی که پرسپولیس در آتش اختلافات و منیت ها سوخت.

بازگشت به آن روزها خوشایند هیچ کس نیست و برای پرسپولیسی که تازه جان گرفته هیچ چیز مغتنم تر از آرامش و ثبات نیست؛ آرامشی که بعد از آمدن برانکو به پرسپولیس تزریق شد و حتی بی ثباتی های مدیریتی، حواشی بازیکنان و  کارشکنی رقبا هم نتوانست آن را دستخوش کند. پرسپولیس با برانکو جان تازه ای گرفت و اقتدار از دست رفته را باز یافت. بی انصافی است که فداکاری های برانکو برای پرسپولیس و جانفشانی های او برای تیمی که در مشکلات مالی غرق بود را فراموش کنیم.

 

او در حالی که می توانست بعد از پایان قراردادش مانند یک قهرمان تیم را ترک کند و بدور از همه هیاهوی پرسپولیس محروم که در کنار همه دغدغه هایش برای ماندن یا نماندن ستاره هایش حق خرید بازیکن نداشت در تیمی دیگر با آرامش به مربیگری بپردازد اما با فداکاری زیاد پرسپولیس را در سخت ترین روزهای حیاتش ترک نکرد. به راستی اگر یکی از همین پیشکسوتان منتقد به جای برانکو بودند، حاضر می شدند با وجود محرومیت پرسپولیس قرارداد خود را تمدید کنند؟ حاضر بودند 6 ماه را بدون حقوق سپری کنند؟ اما برانکو بدون در نظر گرفتن همه مشکلاتی که می‌توانست برای او درسرساز بشود ماند و از اعتبار و آبروی خودش خرج این تیم کرد و اجازه نداد سختی ها پرسپولیس را از پا در آورد. و تا چه اندازه می توان بی انصاف بود که گذشته ها را به همین زودی فراموش کرد. نایده گرفتن پیشرفت پرسپولیس و زیر سوال بردن فوتبال زیبا و نتایج درخشان این تیم نه فقط توهین به برانکو که توهین به شعور میلیون ها هواداری است که برانکو را باور و او را در تمام مدت دوران حضورش به عنوان مربی محبوب خود مورد حمایت قرار دادند. کدام تمرین دهنده می‌تواند تیمی را ظرف مدت 4 سال به 4 قهرمانی برساند و در بحرانی دوران تاریخ یک باشگاه به بالاترین سطح رقابت در قاره برساند؟ افسوس که برخی پیشکسوتان به جای حمایت از پرسپولیس و کمک به این تیم برای کسب سومین قهرمانی متوالی در لیگ برتر و قهرمانی در آسیا به دنبال تخریب تیمی هستند که برانکو ساخته است. بعد از  حمایت هایی خوبی که از پرسپولیس در روزهای محرومیت شکل گرفت هواداران خوشحال بودند که بعد از سال‌ها پیشکسوتان را در یک جبهه کنار خود می بینند و چند دستگی ها از بین رفته است. اما گویی قرار نیست این حسادت ها و منیت ها به پایان برسد و همه بخاطر سربلندی پرسپولیس زیر یک پرچم جمع شوند.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه