همراه ما باشید

هرچه باشیم از پول و بودجه خبری نیست

پرسپولیسی که فرهنگی هم شد و بودجه نداشت

پرسپولیس وقتی باشگاه حرفه ای خوانده می شود از درآمدهای حرفه ای محروم است. وقتی دولتی خوانده می شود، از بودجه عمومی بهره ای ندارد و وقتی موسسه ای فرهنگی خوانده شد تا از فرایند خصوصی سازی خارج شود از هزاران میلیارد بودجه فرهنگی هم بهره ای نمی برد.

پرسپولیسی که فرهنگی هم شد و بودجه نداشت

پیروزی نیوز - پرسپولیسی که فرهنگی هم شد و بودجه نداشت

 

 

 

به گزارش سایت پیروزی، دولت در سال 94،  برای اینکه پرسپولیس را از ذیل مجموعه شرکت های در حال واگذاری خارج کند، به پیشنهاد یکی از وزارای اقتصاد یا ورزش، مصوبه ای صادر کرد مبنی بر این که؛ دوباشگاه پرسپولیس و استقلال را در زیر مجموعه  بخش های فرهنگی بیاورند. این تدبیر از آن جهت بود که سازمان های فرهنگی از بحث خصوصی سازی معاف بودند که این خود به تعبیر بعضی تحلیلگران ، ناشی از وجود یک خلاء قانونی بود.

در قانونی که برای نحوه اجرای اصل 44 تدوین شد، تبصره‌ای وجود داشت مبنی بر اینکه به دولت برای واگذاری مراکز آموزشی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی یک سال مهلت داده می‌شود که لایحه جداگانه برای این موسسات تقدیم مجلس کند.

 

امیدوار رضایی که خود در مقطعی  مدیریت استقلال را برعهده داشت پیش از این با تایید این مطلب، مسایلی را مطرح کرده و گفته بود: این پیش‌بینی قانونی مربوط به سال 87 می شد و طبعا تبصره آن برای مهلت یکساله نیز در همان زمان قابل تعریف بود؛ در واقع دولت باید 10 سال پیش لایحه مربوط به واگذاری مراکز استثنا شده را ارائه می‌کرد.

این سخن به معنای آن است که در واقع دولت از خلاء پیش آمده استفاده کرد تا این پرونده را در آن زمان ببندد، به ویژه که هیچ یک از متقاضیان خرید در قواره ای نبودند که به صلاحیت آن ها اطمینان شود. این موضوع این روزها به عاملی برای انتقاد بدل شده است در حالیکه تجربه های سال های بعد از آن نشان داد که اگر مسوولان وقت از سر اجبار دست به خصوصی سازی می زدند برای دو باشگاه بسیار گران تمام می شد.
پرسپولیس به ترتیبی که گفته شد در سال های اخیر، فارغ از اساسنامه شرکتی که دارد یک موسسه دولتی فرهنگی بوده است. حال باید پرسید سهم این موسسه فرهنگی از بودجه 5هزار میلیارد تومانی که گفته می شد برای بخش فرهنگ در نظر گرفته شد و بسیار روی نحوه استفاده مفید از آن بحث و تحلیل وجود دارد، چه بود؟ چرا پرسپولیس از آن بهره ای نبرد؟ قانون کمک به فعالیت حرفه ای ورزش را منع کرد. کمک به بخش فرهنگی را که منع نکرده بود.
جالب این که صدا و سیما یکی از نهادهایی است که سهم زیادی از بودجه فرهنگی دارد. این مساله منطقی به نظر می رسد ولی همین صدا و سیما به لطف پرسپولیس و بازی هایش درآمد بسیاری دارد در حالیکه برای خود پرسپولیس سهمی از این درآمد قایل نیست. به این ترتیب پرسپولیس نه از محل فعالیت حرفه ای خود در فوتبال در آمد دارد. نه از ناحیه دولتی بودن و نه از جانب فرهنگی بودنش.

درباره نویسنده

ابراهيم  فتاحي

ابراهيم فتاحي مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه