همراه ما باشید

یک بام و دو هوای کمیته انضباطی

یک بام و دو هوای کمیته انضباطی

پیروزی نیوز - یک بام و دو هوای کمیته انضباطی

تا دیروز مساله این بود که اشتباهات سهوی داوران چه میزان از امتیازات را تا پایان فصل  جابجا خواهد کرد و امروز به نظر می رسد متغیر های جدیدی به معدله قهرمانی لیگ برتر ایران اضافه شده است و در مواجهه با آنها چه باید کرد؟

چند روز پیش از این بود که کمیته انضباطی در صدور احکام بازی با سپاهان، کمال کامیابی نیا را از همراهی پرسپولیس در یک بازی محروم کرد. به خاطر رفتاری که بابت آن اخراج هم شده بود. احکام انضباطی برای آن بازی نکته قابل تاملی در دل خود داشت. حال به فاصله کمی از آن حکم اعلام می شود که برانکو ایوانکوویچ هم از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به جلسه محرومیت از همراهی سرخپوشان محکوم شده است.

این بار خود باشگاه پرسپولیس بر خلاف عرف معمول اقدام به انتشار خبر می کند که به نوعی اعتراض باشگاه را نشان می دهد آن هم در متنی که در آن گوشه و کنایه ها آشکار است.

این حکم مربوط به حوادث بازی با ذوب آهن می شود و به ظاهر ارتباطی به باشگاهی ندارد ولی نیاز به کند و کاو زیادی نیست که همه چیز به فشارهای برخی باشگاه های دیگر ربط داده شود. شبکه های اجتماعی به طرفه العینی پر می شود از یادآوری هایی که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. همه تحلیل ها به سمت و سوی ارتباط این محرومیت با موضع گیری باشگاه چند می رود. آن چه بیشتر به این مساله دامن می زند سکوت و آرامش فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی در قبال اظهار نظرهایی است که مدیران و مربیان و بازیکنان دیگر تیم ها با صراحت بیشتری نسبت به برانکو، همان مسایل را مطرح کرده بودند. بین برانکو که محروم شد و آن ها که با هیچ واکنش انضباطی روبرو نشده و حتی توبیخ دریافت نکردند دو تفاوت مشاهده می شود. تفاوت اول در این است که آن ها نه تنها سرمربی پرسپولیس نیستند، بلکه مقابل پرسپولیس قرار دارند. نکته دوم این بود که آن ها با هجمه چند باشگاه و فشار روی فدراسیون فوتبال که نتیجه موضعگیری ها بود، روبرو نبودند.

درباره احکامی که صادر شد حالا نکات جالب توجه دیگری وجود دارد که توجه به آن ها خالی از لطف نیست. حالا می دانیم احکام بازی با سپاهان و بازی با ذوب آهن در یک روز صادر شد. این احکام به تاریخ یکم دیماه صادر شدند در جلسه ای که به شکل فوق العاده انجام شد. حتی اگر برای این اقدام توجیه قانع کننده وجود داشته باشد این سوال مطرح می شود که چرا هر دوی آن ها اعلام رسمی نشدند. در حالی که حکم کمال و حکم برانکو در یک روز صادر شد و در یک روز به امضای سرپرست دبیرکلی فدراسیون رسید که می گویند هنوز زیر سایه دبیر سابق است. احکامی که به امضای ابراهیم شکوری می رسد تا دیگر کسی هم سراغ ساکت نرود. شکوری که هنوز پشت میز دبیرکلی هم نرفته است ولی ساکت اگر هم به اتاق دبیر کل نمی رود در فدراسیون رفت و امد دارد که البته تحت عنوان ریاست سازمان تیم های ملی و مرکز ملی فوتبال است و در جریان نامه چندی پیش او برای باشگاه پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ هم که هستیم.

حالا محرومیت برانکو ابعاد تازه تری هم پیدا می کند. حالا حدس می زنیم که همه کمی آرام بگیرند. چه سپاهان باشد که مرتب اعلام کرد می خواهند یک تیم را قهرمان کنند و دیدیم که خود آن ها قهرمان نیم فصل شدن تا آفتاب دلیلی باشد بر آفتاب و چه سرمربی تیم ملی که بعد از اعلام اتش بس او خبر محرومیت برانکو بیرون می آید.

راستی چرا حکم محرومیت کمال از طریق فدراسیون فوتبال اطلاع رسانی می شود و حکم برانکو مسکوت می ماند تا خود باشگاه آن را فاش کند. دو حکمی که در یک روز وضعیتش روشن شد ، چرا در یک روز اعلام نشد؟

و اما همه این ها پایان ماجرا نیستند. برانکو برای بیان چه مسایلی محروم شده است؟ آیا او تنها کسی است که این مسایل را مطرح کرد؟ آیا دیگرانی با صراحت بیشتری این موارد را نگفتند؟ چرا با آن ها برخورد انضباطی نشد. آیا دیگران حاشیه امنیت ویژه ای دارند؟

چرا برانکو محروم شده است ولی زنوزی، اسدی، قلعه نویی، تابش، رحمتی، شفر و دیگرانی که حتی بر خلاف برانکو مستند هم ادعای خود را مطرح کردند محروم نیستند؟

آیا زنوزی مالک باشگاه تراکتورسازی از شروع کنندگان این جریان سازی ها نبوده است؟ جستجوی اظهارات و ادعاهای او کار دشواری نیست. آیا اسدی مدیرعامل تراکتورسازی ادعاهایی را مطرح نکرد در حالیکه تبعات بعضی صحبت هایش از مرزهای فوتبال هم فراتر می رفت. آیا این باشگاه سپاهان نبود که موضوع تلاش برالی قهرمانی یک تیم خاص را مطرح نکرد؟ اگر آن صحبت ها متهم کردن عوامل برگزاری مسابقه نبود، پس چه بود؟ آیا تابش مدیرعامل سپاهان مسایل مشابه و بعضا تندتری را مطرح نکرد؟ چه کسی بود که گفت به دیگر تیم ها توصیه می کنیم که برای نایب قهرمانی تلاش کنند؟ ایا شفر نبود که گفت داورها پیراهن آبی را دوست ندارند و باید زرد بپوشیم؟ آیا قلعه نویی، حرف هایی نزد که مثل برانکو قابل بررسی باشد. راستی چرا کسی سراغ ادعاهای مطرح شده از سوی رحمتی را نمی گیرد.

ابراهیم فتاحی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه