همراه ما باشید

وقتی جای شاکی و متهم عوض می شود

صدرنشینی که توهم توطئه دارد

صدرنشینی که توهم توطئه دارد

پیروزی نیوز - صدرنشینی که توهم توطئه دارد

با گذشت بیش از 20 روز از دیدار جنجالی پرسپولیس و سپاهان در نیم فصل اول، هنوز حواشی این مسابقه فروکش نکرده و کماکان شاهد تهمت های تیم رقیب به پرسپولیس و فدراسیون فوتبال هستیم. بعد از تساوی 2 تیم در بازی عقب افتاده هفته دوازدهم، سپاهانی ها با اعتراض به گل دقایق پایانی پرسپولیس که از یک ضربه پنالتی بدست آمد، علیرضا فغانی داور این دیدار را متهم به جانبداری از پرسپولیس کردند. مدیرعامل این باشگاه هم با متهم کردن سازمان لیگ و داوران مدعی شد سناریوی قهرمانی پرسپولیس از پیش نوشته است!

به گزارش پیروزی؛ اما نه تنها با نظر کارشناسان داوری ثابت شد که تیم قلعه نویی در این بازی از داوری سود برده و یک پنالتی برای پرسپولیس قبل از به ثمر رسیدن گل سپاهانی ها گرفته نشده که حتی با بررسی قضاوت های داوران در مسابقات نیم فصل اول ثابت گردید که تیم سپاهان در بین تیم های بالانشین بیشترین سود را از اشتباهات داوری برده است و صدرنشینی خود را مرهون الطاف داوران است. و البته ناگفته نماند که طبق همین بررسی ها مشخص شد که پرسپولیس بدون اشتباهات داوری قهرمان نیم فصل می شد تا ردی باشد بر ادعای عجیب و مضحک مدیرعامل سپاهان که گفته بود اگر داوری هایی که برای پرسپولیس می شود برای سپاهان شده بود 15 امتیاز از امتیاز فعلی خود جلوتر بودند!

عجیب تر اینکه سپاهانی علیرغم سود بردن از اشتباهات داوری و صدرنشینی کماکان با راه انداختن هیاهو و جنجال سعی دارند که حقیقت را وارونه جلوه دهند و مدعی هستند در پشت پرده برای قهرمانی تیم دیگری تلاش می شود. این درحالی است که سازمان لیگ با فشردگی برنامه های پرسپولیس باعث شد چند مصدوم روی دست این تیم بماند و حتی به دلیل مخالفت سپاهان حاضر نشد بازی 2 تیم را بعد از نیم فصل برگزار کند. و تمام مسابقات پرسپولیس در نیم فصل نخست فشرده برگزار شد اما سپاهان که درگیر مسابقات آسیایی هم نبود آخرین بازی نیم فصل خود را یک روز دیرتر از سایر تیم ها در اهواز برگزار کرد.

به همین آرای اخیر کمیته انضباطی درباره اتفاقات اصفهان توجه کنید. چرا این همه تاخیر و بعد از چند هفته باید حکم خاطیان صادر شود؟ کامیابی نیا چرا و به چه دلیلی محروم شد؟ کمیته انضباطی در حالی دلیل محرومیت این بازیکن  را فحاشی عنوان کرده که در مواردی شدیدتر هم چنین محرومیتی برای برخی بازیکنان که با داور درگیر شده بودند صادر نشده بود؛ نمونه آن درگیری غفوری با داور دربی یا درگیری کیانی و آقایی با داور بازی تراکتور که در فصل گذشته اتفاق افتاد. تنها چیزی که از این رای به ذهن می رسد ایجاد تعادل بین 2 تیم باشد و بنظر می رسد کامیابی نیا قربانی شد تا صدای اعتراض ها خاموش شود. اما زهی خیال باطل! چرا که تیم خطا کار حتی با وجود لطف کمیته انضباطی به خود بخاطر حکم سبکی که در نظر گرفته شده طلبکار و مدعی است.

بدون شک یک جلسه محرومیت برای دهها نارنجکی که در نقش جهان زده شد کم بود و این در مقایسه با حکمی 2 فصل قبل کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تماشاگران پرسپولیس بخاطر آوردن مواد آتش زا صادر کرد و آنها را یک جلسه محروم کرد ناچیز است. اما سپاهانی ها بدون در نظر گرفتن اینکه این نارنجک ها چه عواقبی می توانست داشته باشد و منجر به آسیب دیدگی تماشاگر یا بازیکنی شود با گفتن جملاتی از این قبیل که اولین نارنجک را پرسپولیسی ها پرتاب کردند و پرسش اینکه تماشاگران پرسپولیس چرا جریمه نقد شدند سعی در توجیه میزبانی ضعیف خود دارند. حتی اگر شروع کننده این اتفاق تماشاگران پرسپولیس باشند در اصل ماجرا تغییری به وجود نمی آورد چرا که سپاهان به عنوان میزبان مسابقه باید مانع ورود این نارنجک ها می شد.

و اگر سپاهانی ها بخاطر داشته باشند کمیته انضباطی در فصول گذشته پرسپولیسی ها را بخاطر پرتاب نارنجک از میزبانی در آزادی محروم کرده بود. تیم برانکو در لیگ پانزدهم و بازی با تراکتورسازی بخاطر پرتاب نارنجک توسط تماشاگران در بازی با سیاه جامگان یک جلسه محروم شده بود و در این حالی بود که مشخص نشد این نارنجک از سوی تماشاگران کدام تیم پرتاب شده است  اما چون پرسپولیس میزبان بود محکوم شناخته شد و در این موارد این میزبان است که باید جوابگو رفتار تماشاگران باشد. بنابراین این برخلاف مظلوم نمایی سپاهانی ها باید گفت حداقل با پرسپولیس هرگز با لطافت برخورد نشده و شدیدترین تنبیه ها شامل حال این تیم شده است اما اینکه چرا سپاهانی ها به این رای اعتراض دارند در جای خودش عجیب است، آن هم وقتی بخاطر شکستن شیشه اتوبوس پرسپولیس تنها جریمه نقدی شدند.

نکته تاسف برانگیز ماجرا اینجاست که مدیرعامل سپاهان به جای عذرخواهی از پرسپولیسی ها بخاطر این اتفاق کماکان سعی در تبرئه کردن هواداران تیم خود دارد و اخیرا نیز گفته مگر شیشه اتوبوس پرسپولیس که شکست جنسش از الماس بود که باید حدود ۹ میلیون جریمه بدهیم؟ تابش با مضحکه گرفتن اتفاقی که می توانست منجر به گرفتن جان یک نفر بشود نشان داد نه ارزشی برای تیم رقیب که برای جان آدم ها ندارد. اگر آن سنگ به سر یکی از اعضای تیم پرسپولیس می خورد چه اتفاقی می افتاد؟ قیمت جان یک انسان را با چند میلیون جریمه می شود جبران کرد؟ البته تا وقتی کمیته انضباطی تنها تماشاگران تیم ها را بخاطر پرتاب سنگ جریمه نقدی می کند باید هم شاهد شنیدن چنین صحبت های عجیب و ادامه این رفتارها باشیم.

 در فوتبالی که فحش دادن جرمش بیشتر از اتهام زدن است عجیب نیست که متهم ها حق به جانب باشند! و چرا که بعد از آن همه لطفی که در حق سپاهان صورت گرفته، مسوولان این تیم همچنان شاکی و در حال اتهام زدن به فدراسیون و سازمان های زیر مجموعه آن باشند وقتی حتی کسی به خود زحمت نمی دهد حتی یک تذکر خشک و خالی به مسوولان این تیم دهد. و چه مظلوم است پرسپولیس که در این فوتبال بی در و پیکر با همه بی عدالتی هایی که به خود می بیند همچنان اتهامات ناروا می شنود، بدون اینکه کسی از حق او دفاع کند. 

شیوا دورانگر

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه