همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

از حق پخش فقط اسمش را داریم

لیگ برتر ایران 1500میلیارد تومان می‌ارزد

کارشناسان کنفدراسیون فوتبال آسیا حق پخش بازی‌های لیگ برتر را ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده‌اند که این رقم در ایران برابر 1500 میلیارد تومان است.

لیگ برتر ایران 1500میلیارد تومان می‌ارزد

به گزارش پیروزی، کارشناسان AFC ارزش حق پخش فوتبال ایران را ۱۵۰ میلیون دلار برآورد کرده‌اند که با توجه به جمعیت و علاقه‌مندی مردم در مقایسه با امارات و عربستان منطقی است اما پول هزینه شده در لیگ برتر در هر فصل ۵۰۰ میلیارد تومان است. یعنی اگر با دلار 10 هزار تومانی این مبلغ را برآورد کنیم یک سوم عددی که برای حق پخش لیگ برتر اعلام شده است.

به گفته مسئولان ۶۵ تا ۷۵ درصد فوتبال دنیا از حق پخش تامین می‌شود. در ایران علت بدهکاری تیم‌ها و ناتوانی و غیبت بخش خصوصی در اداره تیم‌ها نبود حق پخش است. عربستان سعودی ۱۰۰ میلیون دلار،  امارات ۱۵۰ میلیون دلار، کره‌جنوبی ۴۶۰ میلیون دلار و انگلیس که ۳ میلیارد و ۴۴ هزار پوند از طریق حق پخش درآمد دارند. بی‌شک اگر ۱۵۰۰ میلیارد تومان به باشگاه های ایرانی پرداخت شود آنها نه تنها هزینه های خود را تامین خواهند کرد بلکه صاحب درآمدهای هنگفتی می شوند و می توانند با ورود به بازار اقتصادی تبدیل به شرکت های سوده و به سرعت وارد بازار بورس شوند.

این همان اتفاقی است که در فوتبال حرفه‌ای ایران سال‌هاست که وجود ندارد. پولی به عنوان حق پخش به تیم‌ها داده نمی‌شود. تبلیغات محیطی هم قراردادش در بهترین شرایط به۶۰-۷۰ میلیارد تومان می‌رسد و اما پولی که به باشگاه ها داده می‌شود در بهترین شرایط دو سه میلیارد تومان است. آن هم در حالی که همه این پول وصول نمی شود و سهم باشگاه‌ها هم به طور کامل پرداخت نمی‌شود. 

انتهای پیام/ 

درباره نویسنده

مريم  سرخوش

مريم سرخوش مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار

ثبت دیدگاه