همراه ما باشید

توهم 10 میلیاردی آبی ها؛ قیمت بودیمیر کمتر از فسخ قرارداد بازیکنان شفر است

اینجا پرسپولیس است نه استقلال

پیروزی نیوز - اینجا پرسپولیس است نه استقلال

پنجمین بازیکن کروات تاریخ پرسپولیس و دهمین بازیکن خارجی دوران ایوانکوویچ از روز گذشته کار خود را با سرخپوشان آغاز کرد.

به گزارش پیروزی؛ اولین بازیکن، ماته دراگه چوویچ بود در زمان حبیب کاشانی و افشین قطبی به پرسپولیس آمد. کم گل زد ولی گل های مهمی زد. بعد از او و سال ها بعد لوکاماریچ آمد. یکی از خارجی های خوبی که وارد فوتبال ایران شد، اما حفظ نشد تا جای او را آنتونی گولچ بگیرد. در جامعه آماری، نام گولچ به عنوان یک بازیکن کروات شناخته نشده ولی اصالت کروات داشت. هر چند در استرالیا زندگی کرده بود. نفر چهارم هم بوژیدار رادوشوویچ بود. حال همه می پرسند که آیا این کروات جدید پرچم برانکو را بالا خواهد برد.

تذکر برانکو درباره توقعات از یک بازیکن 300 هزار یورویی

ناگفته مشخص است که بسیاری لحظه شماری می کنند تا برانکو را به خاطر انتخاب این بازیکن زیر سوال ببرند. آنها شاید توقعات بالایی ایجاد کنند و بخواهند مسائل دیگری مثل بازیکنان اوکراینی و آنتونی گولچ را بار دیگر مطرح کنند.

این مسائل در شرایطی وجود دارد که برانکو چند روز قبل، پیش از سفر به دوحه در کنفرانس خبری، درباره این مساله توضیحاتی را ارائه کرد.

برانکو ایوانکوویچ گفت: ما نمی توانیم بازیکنان 500 یا 600 هزار یورویی را جذب کنیم. تعادل در میزان پرداخت به بازیکنان هم برای من یک اصل است و بودیمیر ارزان تر از گادوین منشا خواهد بود و شما نمی توانید از یک بازیکن 200 تا 300 هزار دلاری توقع خیلی زیادی داشته باشید. در واقع سرمربی پرسپولیس در همان ابتدای امر تکلیف را روشن می کند تا همه بدانند باید از این بازیکن تا چه حد توقع داشته باشند، البته موضوع دیگری هم در میان است. او خوب می داند در جایی مثل پرسپولیس فشار توقعات بالا چه به روزگار مهاجمان می آورد، چنانکه در سال های گذشته بسیاری آقای گل های فوتبال ایران با حضور در پرسپولیس به مشکل بخورند.

رقم های عجیب و غریب برای حاشیه سازی

حالا باید پرسید، این بازیکن برای پرسپولیس چه قدر آب خورده است. استقلالی ها که خیلی دوست دارند رقم را بالا بگیرند تا توجیهی درباره ریخت و پاش های خودشان باشد. همچنین تبلیغ کنند که پرسپولیس مورد توجه قرار دارد. در حالیکه همین پرسپولیس برای آوردن یک خارجی، یک خارجی دیگر را کنار می گذارد.

با تمام این اوصاف وقتی رقم 10 میلیارد تومان مطرح می شود، دیگر با هیچ منطقی سازگار نیست. وقتی این رقم مطرح می شود، راوی قبل از هر چیز دانایی و آگاهای خود را زیر سوال برده است. از سوی دیگر بیان ارقام نجومی، راهی است برای اینکه سایر بازیکنان نسبت به بازیکن تازه وارد موضع بگیرند که این امر می تواند باعث عدم موفقیت وی شود. از این منظر بازیکنان پرسپولیس باید بسیار مراقب باشند.

300 هزار یورو سالانه بدون هزینه رضایت نامه، بدون آفر

درباره رقم دستمزد این بازیکن گمانه زنی های زیادی وجود ندارد. سایت ترانسفر مارکت قیمت او را 600 هزار یورو اعلام کرد، اما این سایت معمولا رقم ها را خیلی بالاتر از آنچه در واقعیت وجود دارد مطرح می کند. سرمربی دیناموزاگرب در اظهارنظری گفته بود، بودیمیر از ما جدا شد و برای سالهای آخر فوتبال خود به دنبال کسب درآمد رفته است.

بودیمیر به زودی 33 ساله می شود. برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه اخیر خود، حدود قیمتی این بازیکن را 200 تا 300 هزار دلار و کمتر از منشا اعلام کرده بود.

رقم قرارداد منشا 350 تا 400 هزار دلار برای هر فصل عنوان می شد و آفرهایی هم داشت. در مورد بودیمیر بحث رضایت نامه هم در میان بود. البته رسانه های کرواسی مدعی شدند که دیناموزاگرب از جدایی این بازیکن درآمدی نخواهد داشت. شاید او در قرارداد خود بند و شرطی داشته است که به آسانی جدا شود این را نمی دانیم. او به پرسپولیس گفته بود رضایت نامه را می گیرد و نگران نباشید. این هم راهی است که بازیکن بتواند دستمزد بالاتری دریافت کند و در واقع مبلغ رضایت نامه روی رقم قراردادش بیاید.

اطلاعات دریافتی ما حکایت از آن دارد که ماریو بودیمیر برای یک فصل و نیم بازی در پرسپولیس 450 هزار یورو دریافت خواهد کرد. همچنین عنوان می شود که قرارداد وی فاقد آفر است و از این ناحیه باعث هزینه بیشتر نمی شود. به این ترتیب قیمت او برای یک فصل 300 هزار یورو است.

قیمت بودیمیر، کمتر از قیمت فسخ قرارداد خارجی های استقلال

اگر می خواهید تفاوت پرسپولیس و استقلال را درک کنید به مقایسه زیر توجه کنید. به نظر می رسد دست بسته پرسپولیس خیلی بهتر از دست باز و فراغ بال استقلالی ها باشد که دستپاچه شدند و برای خود دردسر تراشیده اند.

پرسپولیس با وسواس یک خارجی جذب می کند و ارزش قرارداد سالانه این بازیکن خیلی کمتر از غرامتی است که استقلال فقط برای بیرون انداختن 2 خارجی خود پرداخت می کند.

در ابتدای فصل که پرسپولیس در حال آماده سازی خود با همان نفرات قدیمی بود، استقلالی ها نامه های جدید را با بیل، در فهرست بازیکنان خود می ریختند.

آن روزها استقلالی ها برای اینکه دل هواداران پرسپولیس را به درد بیاورند، می گفتند: آرامتر خوشحالی کنید، شاید این حوالی پنجره ای بسته باشد. حالا نتیجه آن خوشحالی و کنایه ها آنها و حسرت است.

پرسپولیس برای جذب بودیمیر حقوق سالیانه 300 هزار یورو در نظر گرفت ولی استقلال فقط برای جدایی و فسخ قرارداد «مارکوس نویمایر و الحاجی گرو» جدا از پول هایی که قبل از اینها پرداخت کرده بودند، 250 و 180 هزار دلار و شاید یورو (معاملات نهادهای دولتی ارز ابتدای امسال باید به یورو باشد) پرداخت کرده است.

امضای قرارداد پس از آزمایش خون

بودیمیر پنجشنبه کرواسی را ترک کرد در حالیکه غیبتش در بازی دینامو باعث شد همه از جدایی قطعی او مطمئن شوند. ابتدا راهی ترکیه شد و از آنجا به قطر پرواز کرد و قبل از نیمه شب در اردوی پرسپولیس بود. صبح دیروز  حمله هم اولین تمرین را انجام دادند با دینامو تمرین داشت و آماده است. حتی گفته می شود از نظر بدنی جلوتر از سایر اعضای تیم است.

پیش قرارداد را پذیرفته است. باشگاه می گوید هنوز هیچ چیز را امضا نکرده تا او به تهران بیاید و تست پزشکی بدهد. از نظر مسائل ارتوپدی مشکل خاصی ندارد، چون برای دینامو بازی می کرد. او فقط از نظر خونی بررسی خواهد شد تا برای دریافت کارت بازی مشکل نداشته باشد و به خاطر همین آزمایش ها باید در تهران انجام شود.

قد بلندی با بازی زمینی و پنالتی زن

براساس آنچه گفته می شود بودیمیر در عین حالی که روی هوا خوب است برای حمل توپ و کار با توپ روی زمین مشکلی ندارد. اصلا در این بخش بهتر است. در هر دو مورد نمره بالاتر از متوسط می گیرد برای دیناموزاگرب 8 گل زده است که 4 گل را با پا زد و 2 گل را با سر، خبر خوب اینکه 2 گل هم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.

قد بلند او نباید این تصور را ایجاد کند که فقط منتظر توپ های بلند است اتفاقا می تواند با هافبک های جدید پرسپولیس که روی زمین کار کنند هماهنگ شوند. سال قبل هم بیشتر گل ها را با ضربات پا زد و به همین دلیل دینامو او را جذب کرد. او توانسته بود پنجمین گلزن لیگ کرواسی باشد.

 ابراهیم فتاحی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه