همراه ما باشید

بیرانوند: این برد شیرین تقدیم به هموطنانم/ سردار آزمون: هیس!

تفاوت دو نگاه در تیم ملی پس از غلبه بر چین

تفاوت دو نگاه در تیم ملی پس از غلبه بر چین

پیروزی نیوز - تفاوت دو نگاه در تیم ملی پس از غلبه بر چین

شیربچه های ایران با شایستگی به جمع 4 تیم برتر جام ملت های آسیا راه پیدا کرده اند.

ای کاش می شد به تک تک خانه های ایرانیان سری زد و یک برداشت از حال و هوای آنها بعد از هر پیروزی تیم ملی را ضبط کرد. تماشای این صحنه ها قطعا می توانست خیلی چیزها را عوض کند. از صحبت ها تا رفتارهایی که می تواند روی احساسات یک ملت تاثیر بگذارد.

به گزارش پيروزي؛‌اگر می شد فیلمی از این لحظه ها تهیه کرد. جایگاه تیم ملی ایران و نقش آن در شادی های یک ملت بهتر درک می شد. آنگاه امکان بهتری برای درک جایگاه تیم ملی داشتیم.

تیم های ملی همیشه ارزشهای خاص خود را نزد ملت های خود دارند، اما این یک واقعیت است که بعضی ملت ها و بعضی تیم های ملی متفاوت از دیگران هستند. شاید به مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خیلی چیزهای دیگر مرتبط باشد ولی اینگونه است و تیم ملی ایران و ملت ایران هم یکی از آن متفاوت ها هستند. شاید برای اینکه زیاد پیش می آید برای یک حس خوب نیاز به یک بهانه داشته باشیم.

همه اینها را که بدانیم در قامت یک بازیکن و یک مربی در  تیم ملی نمی توانیم بدون مراقبت از آنچه میگوییم و انجام می دهیم پیش برویم. از سوی دیگر در قبال آن نیز نمی توانیم هر گونه که خواستیم رفتار کنیم.

تیم ملی که گل می زند، یک ملت روی هوا می پرد، فارغ از اینکه چه کسی این گل را زده است.

اعضای تیم ملی خیلی بهتر می دانند که با پیروزی و موفقیت آنها در میان ملتی که خوشحال می شوند، مردمی هستند که به معنای واقعی دلخوشی دیگری غیر از این ندارند. است که مسوولیت ها را سنگین تر می کند.

پیروزی بر چین یکی از آن شب های زیبا بود که ملی پوشان کشورمان رقم زدند اما در زمانه ای که شبکه های اجتماعی غوغا می کنند، بازی ها با سوت داوران پایان نمی یابند. در صفحات مجازی ادامه پیدا می کنند و بازیکن تیم ملی استهمچنان بازیکن تیم ملی است و نگاه یک ملت به او خواهد بود.

یک رفتار می تواند همان باشد که علیرضا بیرانواند انجام داد. دروازه بانی که می تواند حتی بیشتر از گلزنان تیمش مورد توجه قرار بگیرد. دروازه بانی واقعا می توان او را یک تیم خواند. برای اینکه حرف دلت را بزنی لازم نیست خیلی پیچیده عمل کنی. 2 جمله ساده که می تواند به قدر یک پیروزی دلچسب، حس خوب منتقل کند.

بیرانوند در پست خود می نویسد: این برد شیرین تقدیم به تمام هموطنانم. دوستتون دارم.

وقتی یک تیم باشگاهی مثل پرسپولیس به پیروزی می رسد. این پیروزی متعلق به خودش نیست. فقط برای برانکو و بازیکن نیست. برای تک تک هواداران آن است، چه بسا برای تمام مردم ایران است، حتی اگر به این مقدار خوشحال شده باشند که فوتبال کشورشان جلو رفته است.

اسم تیم ملی که وسط می آید، همه چیز روشن تر است، این پیروزی برای تک تک ایرانیان و هم آنهایی است که خودشان را بخشی از این ملت می دانند.

ملتی که ضعیف و غنی آن با تلاشی که کرده اند در آن سهیم هستند. تیم ملی حاصل تلاش تک تک اعضای این ملت است حتی اگر خودشان ندانند که در آن سهم دارند. گلی که دریافت نمی کنیم یا گلی که می زنیم از اختراع یک نابغه و ثروت یک تاجر گرفته تا دست های پینه بسته و پاهای دردناک یک کارگر را در دل خودش دارد.

بعد از یک پیروزی شیرین، یک پیام می تواند آنگونه باشد. پر از انرژی های مثبت و احساس های خوبی که منتقل می کند و طبیعی است که بیرانوند، همین انرژی و احساس خوب را جای دیگری دریافت می کند و حتی دیگر همبازیانش از آن بهره مند خواهند شد.

یک واکنش هم می تواند آن باشد که سردار آزمون انجام می دهد. قبل از هر چیز خاطره ای زیبا در ذهن خودش را نشانه می رود و در ادامه خاطره ای زیبا از خودش در ذهن یک ملت را کدر و مات می کند.

او تصویری از خود را در حالیکه انگشت نشانه را به نشانه ساکت شو روی لب های خود گذاشته است، به اشتراک می گذارد و می نویسد: این هیس هم واسه کسایی که به هم خیلی حرفا رو زدن و خیلی حسودی می کنن.

بپذیرد یا نپذیرد، این پسر نیاز به مشاوره های بهتری دارد. اگر کسی بگوید چنین برخوردهایی به او کمک خواهد کرد یا با مسائل اجتماعی آشنا نیست یا اینکه نظر سوء دارد.

او برخلاف بیرانوند تصمیم می گیرد، یک انرژی منفی و احساس بد را منتقل کند؛ در حالیکه مخاطب مشخصی برای آن وجود ندارد. آزمون شاید خودش بداند ولی یک ملت نمی دانند. چه کسی را نشانه رفته است، اگر هم بدانند باز هم این انرژی منفی سر جای خودش هست. این انرژی منفی و احساس منفی به جامعه منتقل شده و نمی تواند انتظار داشته باشد که به او و همبازیانش برنگردد.

این پیام قبل از هر چیز نشان می دهد او هنوز در ذهن خودش با مسائل زیادی درگیر است. این درگیری های ذهنی بخشی از انرژی و توان او را تحلیل می برند. او باید بتواند بیش از آنچه شاهد هستیم بر این مشکلات غلبه کند.

چنین پیامی دیگر یک موضوع شخصی نیست اگر هم باشد جایش اینجا نیست. منتقل می شود، نکته دیگر در دلخوری هایی است که به وجود می آید. خیلی بیشتر از آنهایی که آزمون قصد داشته است به آنها پیام بفرستد، آدم هایی هستند که چنین پیامی را به خود بگیرند و این یعنی فشاری مضاعف برای آینده آزمون. آینده ای که پر فراز و نشیب خواهد بود.

 ابراهيم فتاحي

 انتهاي پيام/

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه