همراه ما باشید

نگاهی به خریدهای جدید پرسپولیس

از شاه ماهی نقل و انتقالات تا چهارمین گلزن لیگ کرواسی

از شاه ماهی نقل و انتقالات تا چهارمین گلزن لیگ کرواسی

پیروزی نیوز - از شاه ماهی نقل و انتقالات تا چهارمین گلزن لیگ کرواسی

بسته بودن پنجره نقل و انتقالات، مشکلات بسیاری را برای سرخ ها در نیم فصل اول پدید آورد. علیرغم خریدهای خوبی که این تیم در نقل و انتقالات تابستانی داشت اما نتوانست از مهره هایی که جذب کرده بود استفاده کند و 4 ستاره خود را هم از دست داد تا به شدت با بحران بازیکن رو به رو شود. پرسپولیس در نیم فصل اول، تنها 13 بازیکن بزرگسال داشت؛ بدون مهره جایگزین و یا ذخیره مطمئنی. حتی در طول مسابقات هم بارها این نفرات دچار آسیب دیدگی یا محرومیت شدند. این در حالی بود که پرسپولیس با همه این مشکلات و کمبودها در 3 جبهه می جنگید و بازی ها هر روز دشوارتر و فشردتر می شود.  

به گزارش پيروزي؛‌اما برانکو علیرغم محرومیت و محدودیت، تیمش را در هر 3 تورنمنت مدعی نگه داشت. او در لیگ قهرمانان آسیا با کنار زدن غول های قطری به فینال رسید و پرسپولیس را به مدال نقره رساند. و در لیگ داخلی هم اجازه نداد پرسپولیس از رقبایش عقب بیفتد و نیم فصل اول را بدون شکست و در هم امتیازی با سپاهان صدرنشین به پایان رساند. و برخلاف فصول گذشته در جام حذفی هم، تیمش مدعی است و چند روز دیگر باید از مرحله یک هشتم نهایی به مصاف سپیدرود برود. با پایان محرومیت پرسپولیس، حالا سرمربی این تیم می تواند از خریدهای جدیدش در ادامه مسابقات استفاده کند و دیگر نگران نیمکت خالی تیمش نباشد. برانکو امسال هم بدور از هیاهو و ریخت و پاش تنها بر اساس نیاز فنی بازیکن گرفت‌ و مهره های با کیفیتی را در پست هایی که باید تقویت می شدند خریداری کرد. سروش رفیعی، مهدی ترابی، مهدی شیری، مهدی شریفی و سعید کریمی از قبل و در زمان محرومیت خریداری شده بودند و اخیرا هم یک فوروارد و یک مدافع جذب شدند تا لیست پرسپولیس با اضافه شدن 7 بازیکن جدید تکمیل شود.

بازگشت یار آشنا به خانه!

از بین همه خریدهای جدید پرسپولیس، هیچ بازیکنی به اندازه سروش رفیعی برای هواداران شناخته شده و محبوب نیست. این بازیکن به واسطه یک نیم فصل بازی با پیراهن پرسپولیس با فضای این تیم کاملا آشناست. رفیعی در طی مدت کوتاهی که با شماره 7 برای سرخ ها نمایش درخشانی از خود در خاطره ها به جای گذاشت. این بازیکن بعد از حضوری ناموفق در فوتبال قطر در بازگشت به فوتبال ایران بار دیگر به پرسپولیس پیوست اما محرومیت باعث شد تا او راهی اهواز شود. سروش در نیم فصل، روزهای پر فراز و شیبی با فولاد داشت. این بازیکن بعد از شروع خوبی که در ابتدای فصل داشت با مصدومیت مواجه شد و بعد از اینکه برای مداوای پای آسیب دیده اش به قطر رفت با مدیران باشگاه دچار مشکل شد و قراردادش فسخ شد، این در حالی بود که هنوز 6 بازی تا پایان نیم فصل باقی مانده بود. وی در 5 بازی برای فولاد به میدان رفت و طی 413 دقیقه ای که در لیگ برتر بازی کرد 1 کارت زرد گرفت. رفیعی بعد از فسخ قراردادش با فولاد از اواسط فصل به پرسپولیس بازگشت و مدت هاست که با این تیم تمرین کند و انگیزه فراوانی هم برای پوشیدن دوباره پیراهن پرسپولیس و درخشش با این تیم دارد.       

بیمه شدن راست پرسپولیس با شیری

مهدی شیری اولین بازیکنی بود که در نقل و انتقالات تابستانی با پرسپولیس به توافق رسید. این مدافع سرعتی و گلزن که سابقه بازی در تیم های نفت نوین و ملوان را در کارنامه دارد از تیم پیکان به پرسپولیس می آید. ویژگی برجسته این بازیکن شوتزن، چند پسته بودن او است. شیری توانایی بازی در پست مدافع و هافبک راست، هافبک دفاعی و حتی وینگر چپ را داراست که این امتیاز مهمی برای این بازیکن 28 ساله است. شیری در نیم فصل از خوب های تیم پیکان بود و طی 917 دقیقه ای که برای پیکان در 11 بازی به میدان رفت یک گل زیبا برابر ذوب آهن به ثمر رساند. با توجه به مصدومیت حسین ماهینی پیش بینی می شود که او مدافع راست ثابت و بی رقیب تیم برانکو در نیم فصل دوم باشد.

شریفی و بازگشت به روزهای اوج

مهدی شریفی را باید یکی از مستعدترین بازیکنان فوتبال ایران در چند سال اخیر دانست. این مهاجم گلزن که سابقه عنوان آقای گلی لیگ فوتبال امیدهای کشور را در کارنامه دارد در لیگ سیزدهم با پیراهن سپاهان در فوتبال کشور چهره شد و با درخششی که داشت حتی مورد توجه کیروش قرار گرفت. او در لیگ چهاردهم ستاره بود و با زدن 12 گل دومین گلزن برتر مسابقات شناخته شد. اما حضور در تراکتورسازی برای گرفتن کارت پایان خدمت و نیمکت نشینی در این تیم و به دنبال آن مصدومیتی طولانی که نصیب این بازیکن شد باعث شد تا او جایگاه ثابتش را در خط حمله زردپوشان اصفهانی از دست بدهد و همین اتفاق هم منجر به جدایی وی گردید. شریفی فصل گذشته در 13 بازی برای سپاهان به میدان رفت و 3 گل به ثمر رساند و 2 پاس گل داد. این بازیکن برخلاف سایر خریدها، نیم فصل اول را بدون حضور در تیمی زیر نظر برانکو به تمرین پرداخت و با نمایش خوبی که در بازی های دوستانه اخیر پرسپولیس داشت بنظر می رسد در حال بازگشت به روزهای اوج خود است و هواداران امیدوارند شریفی خوش تکنیک را دوباره در قامت همان مهاجم گلزنی ببیند که زمانی از او به عنوان ستاره لیگ یاد می کردند.

شاه ماهی نقل و انتقالات در تور پرسپولیس

اما بدون شک مهدی ترابی را باید بهترین خرید پرسپولیس دانست؛ ستاره ملی پوش تیم سایپا که از بسیاری تیم ها در لیگ پیشنهاد بازی داشت، در حالی بعد از پشت سرگذاشتن یک نیم فصل موفق این روزها با تیم ملی در جام ملت ها حاضر است که بسیاری او را لژیونر آینده فوتبال ایران می دانند و معتقدند حضور در پرسپولیس باعث خواهد شد تا پای این بازیکن خیلی زود به فوتبال اروپا گشوده شود. ترابی در نیم فصل اول ستاره بود و در 14 بازی برای سایپا 1 گل زد و 1 پاس گل داد. اوج درخشش این بازیکن برابر استقلال در جام حذفی بود که با زدن یک گل و یک پاس گل  طمینه حضور تیمش را به چهارم نهایی جام حذفی فراهم آورد. ترابی  فصل گذشته هم با زدن 10 گل به عنوان گلزن ترین هافبک لیگ انتخاب شده بود. این بازیکن جوان که از تکنیک، قدرت حمل توپ و قدرت شوتزنی خوبی برخوردار است می تواند بسیار در نیم فصل دوم به کار پرسپولیس بیاید و مشکل گشای ضعف های گلزنی این تیم باشد.  

 آینده نگری با سعید کریمی

سعید کریمی، ملی پوش سابق امید ایران که سابقه بازی در تیم های پایه ذوب آهن را دارد، یکی از مهاجمان نیم دوم فصل پرسپولیس خواهد بود. این بازیکن آینده دار زمانی که تیم ملی نوجوانان را در مسابقات جام جهانی هند همراهی می کرد موفق شده بود در 3 بازی مقابل حریفان 2 گل بزند و یک پاس گل بدهد. قرارداد کریمی با پرسپولیس 4 ساله است و این بازیکن سهمیه زیر 23 سال تیم را پر خواهد کرد.   

نادری؛ مدافعی برای چند پست

محمد نادری هم دومین مدافع تازه وارد سرخ ها به شمار می رود. این بازیکن هم مانند مهدی شیری توانایی بازی در چندین پست از جمله دفاع میانی و دفاع چپ را داراست. نادری با قراردادی 6 ماهه به صورت قرضی از تیم کورتریک بلژیک به پرسپولیس آمده است. گرچه این بازیکن در این فصل نتوانست در هیچ مسابقه رسمی برای تیمش به میدان برود اما این بازیکن طی مدتی که در بازی می کرد در 25 مسابقه از لیگ هفدهم و 6 مسابقه لیگ قهرمانان برای تراکتورسازی به میدان رفت و به واسطه عملکرد درخشانش مورد توجه باشگاه کورتریک بلژیک قرار گرفت. نادری هم سهمیه زیر 23 سال است و جایی را در فهرست بزرگسالان پر نخواهد کرد.

چهارمین گلزن لیگ کرواسی در نوک خط حمله پرسپولیس

 

آخرین خرید پرسپولیس هم یک مهاجم کروات بود که از تیم مطرح دینامو، باشگاه سابق برانکو به پرسپولیس آمده است. ماریو بودیمیر 32 ساله که در پست مهاجم نوک بازی می کند با قد و قامت بلندش می تواند در محوطه جریمه حریفان، با ضربات سر باعث آزار هر دروازه بانی شود. این بازیکن که مهارت خوبی هم در بازی با پا دارد سال گذشته با ۱۴ گل زده، چهارمین گلزن برتر لیگ یک کرواسی شد و در این فصل هم در 8 بازی برای دینامو زاگرب ۵ گل به ثمر رساند. ضمن اینکه او در یک مسابقه جام حذفی نیز به میدان رفت و یک گل زد.   

 شيوا دورانگر

 انتهاي پيام/ 

درباره نویسنده

سميه  قديري

سميه قديري مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه