همراه ما باشید

اعلام اسامی بزرگ دنیای فوتبال برای رد گم کردن

مربی بعدی تیم‌ملی همین حوالی است

کارلوس کیروش پس از 8 سال حضور در رأس کادرفنی تیم‌ملی فوتبال ایران با شکست برابر ژاپن و حذف از هفدهمین دوره رقابت‌های جام‌ملت‌های آسیا به کار خود پایان داد. بلافاصله پس از این اتفاق بازی با اسامی بزرگ دنیای فوتبال برای معرفی سرمربی آینده تیم‌ملی آغاز شد. اما با وجود شواهد و قرائنی که از مدت‌ها پیش بروز کرده بودند، به نظر می‌رسد سرمربیی آینده تیم‌ملی در همین حوالی باشد و نیازی نیست برای رسیدن به این مقصد و مقصود، راه دوری را طی کنیم.

مربی بعدی تیم‌ملی همین حوالی است

پیروزی نیوز - مربی بعدی تیم‌ملی همین حوالی است

به گزارش پیروزی حال و هواي حاشيه‌هاي تيم‌ملي ايران با كارلوس كيروش هميشه ابري، همراه با توفان‌هاي گاه و بي‌گاه بود كه به اقتضاي شرايط پيش مي‌آمد و براي پيش‌بيني زمان وقوع آنها خيلي نيازي به دستگاه‌هاي هواشناسي فوتبالي نبود. مثل موردي كه پس از بازي ايران برابر عراق در پايان تمرين صبح پنجشنبه 27 دي 1397 تيم‌ملي پيش آمد. يك مصاحبه توفاني از سرمربي وقت تيم‌ملي كه با حاشيه‌هاي فراواني نيز همراه بود. در صحبت‌هاي كارلوس كيروش انتقادات تند و تيزي به صورت مستقيم متوجه شخص وزير ورزش شده بود. پيامد اين اتفاق طبق شنيده‌ها ايجاد تغييرات سريع در كادرفني تيم‌ملي بود.
مشکلات عدیده کارلوس کیروش در مقاطع مختلف زمانی با برخی اهالی فوتبال ایران مطلبی پوشیده نبوده است. رفتارهای او برای اهل فن تداعی‌گر داستان معروف دون کیشوت بود که همراه غلام خود، سانچو پانزا دست به سفر زد و در طول مسیر حرکت‌شان حتی به آسیاب بادی به عنوان دشمن فرضی یورش می‌برد. فوبیای دشمن فرضی بدجور ذهن کیروش را طي سال‌هاي حضورش در ايران، بخصوص از زمان صعود تيم‌ملي كشورمان به مرحله نهايي جام‌جهاني 2018 روسيه درگیر کرده بود. اختیارات غیرفنی این مربی تا جایی پیش رفت که جنجال مدت‌دار وی با اسپانسر البسه تیم‌ملی تنها یکی از چندین مورد دخالت‌های وی در اموری بود که در حوزه اختیارات فنی‌اش نبود. این مطلب را آوردم تا پیش‌زمینه ذهنی شروع مطلب اصلی‌مان را برای خوانندگان روزنامه پیروزی ایجاد کرده باشیم.
سرمربی پرتغالی تیم‌ملی از زمان صعود به جام‌جهانی 2014 برزیل همواره در مصاحبه‌هایش به طرق مختلف نیش انتقاد خود را به سوي كساني كه از آنها به عنوان آلترناتيو كيروش در سطح رسانه‌ها و افكارعمومي نام برده مي‌شد، پرتاب مي كرد. بخصوص آنهايي كه جزو منتقدانش بودند. این امر پس از صعود ایران به مرحله نهایی جام‌جهانی 2018 روسیه سرعت بیشتری به خود گرفت. با این حال پیش از شروع بازی‌های جام‌ملت‌های آسیا کارلوس کیروش در مصاحبه‌ای از همه اهالی فوتبال و حتی منتقدانش دعوت کرد که به احترام و برای موفقیت فوتبال ایران تا پایان این رقابت‌ها مشکلات فی‌مابین را فراموش کرده و به حمایت معنوی و مثبت از تیم‌ملی بپردازند. اما این یک روی سکه بود. چون سرمربی تیم‌ملی به عهد خود وفادار نماند و پس از پیروزی ایران برابر یمن و همچنین پس از شکست ویتنام برابر ملی‌پوشان کشورمان عهد و پیمان خود برقرار کرده را شکست. با این حال اهالی رسانه این رفتار را به خاطر حفظ آرامش تیم‌ملی خیلی زیر ذره‌بین نبردند. این موضوع همیشه مطرح بود که تیم‌ملی ایران به هر نتیجه‌ای در جام‌ملت‌های آسیا دست یابد، کارلوس کیروش دیگر روی نیکت هدایت تیم‌ملی نخواهد نشست. اتفاقي كه پس از حذف تلخ ايران برابر ژاپن با خداحافظي وي از ملي‌پوشان شكل واقعي به خود گرفت. متعاقب اين امر اسم و فاميل‌بازي با نام‌هاي بزرگ براي انتخاب سرمربي آينده تيم‌ملي بلافاصله پس از به صدا درآمدن سوت پايان ديدار تيم‌هاي ايران و ژاپن شروع شد.
خیلی از اصل ماجرا و دلیل نگارش این مطلب دور نمی‌شویم. ظهر پنجشنبه 27 دی 1397 کارلوس کیروش مصاحبه‌ای در پایان تمرین ملی‌پوشان انجام داد که گرد و خاک حواشی آن تا زمان برگزاری دیدار تیم‌های ملی ایران و عمان برقرار بود.
حمله به وزیر ورزش، حمله به برانکو ایوانکوویچ و پرسپوليس و شرایط اقتصادی مردم ایران این‌بار موضوعی نبود که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. این‌بار صدای برخی حامیان و طرفدران کارلوس کیروش هم در آمد. ماجرا به شکلی بود که در داخل ایران عقیده و نظر بر این بود که فدراسیون فوتبال ایران باید تصمیمی جدی مانند آن چه که فدراسیون فوتبال اسپانیا یک روز پیش از شروع بازی‌های جام‌جهانی 2018روسیه شوک بزرگی به فوتبال اسپانیا، دومین رقیب ایران در مرحله گروهی وارد آمد. خولن لوپتگی، سرمربی تیم ملی این کشور به دلیل عدم هماهنگی با مسئولان فدراسیون پیش از عقد قرارداد با باشگاه رئال مادرید اخراج شد. البته ماجرای لوپتگی و کیروش در باطن شباهتی به یکدیگر نداشت. اما خب در باطن بروز رفتار غیرورزشی از سوی این 2 مربی بوده است. به همین دلیل مشابه منتقدان صاحب‌نام فوتبال ایران از مهدی تاج خواستار انجام کاری مشابه آن چه که لوئیس روبیلاس انجام داد شده و حتی بیانیه رئیس فدراسیون فوتبال و عذرخواهی رسمی وی نیز آتش خشم منتقدان کارلوس کیروش را خاموش نکرد و آنها همچنان بر خواسته خود مبنی بر برکناری سرمربی تیم‌ملی اصرار مي‌ورزیدند. اين گروه معتقد بودند صیانت از شرافت و حیثیت مردم ایران بسیار مهم‌تر و باارزش‌تر از اتفاقی مثل قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا است. اتفاقي كه براي تحقق آن بايد به پايان يك روياي 47 ساله رسيد. با شرایطی که تیم‌ملی ایران داشت و بازیکنانی که اغلب توسط مرد پرتغالی نیمکت تیم‌ملی معرفی شده‌اند، بعید بود که با وجود پیروزی برابر عمان و صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی هفدهمین دوره رقابت‌های جام‌ملت‌های آسیا اتفاق در آن مقطع بیفتد. اما پروژه گذر از «كيروش تايم» از همان روز كليد خورده بود و طبق اخبار غيررسمي حتي مذاكرات تلفني با 2 گزينه مدنظر فدراسيون نيز انجام گرفت كه با پاسخ منفي اين 2 مواجه گرديد. گزينه‌هايي كه هر 2 سابقه سرمربي‌گري در تيم‌ملي ايران و پرسپوليس را در كارنامه داشتند. اما هيچ‌كدام از اين 2 گزينه به دلايلي از پذيرش چنين مسئوليتي در آن مقطع حساس خودداري كردند. چون اگر تيم‌ملي به نتيجه‌اي به جز قهرماني در جام‌ملت‌هاي آسيا دست پيدا مي‌كرد، افكار عمومي مدعي مي‌شدند كه كيروش مي‌توانست ايران را پس از 43 سال به مقام قهرماني اين تورنمنت برساند. اما حالا كه ايران از گردونه رقابت‌ها حذف شده، دوباره اخباري از مذاكرات با اين 2 گزينه به گوش مي‌رسد. حتي در تأييد اين ادعا گفته مي‌شود استفاده از نام‌هايي مانند خوزه مورينيو، زين‌الدين زيدان و ديگر نام‌هاي مطرح تنها براي ردگم‌كني رسانه‌ها و افكارعمومي است. چون شرايط اقتصادي ايران اين امكان را نمي‌دهد كه تيم‌ملي بتواند صاحب يك مربي خارجي گران‌قيمت بشود. و اصلا بنا بر اين نبوده و نيست كه پس از 8 سال حضور يك مربي خارجي در رأس هدايت تيم‌ملي، بار ديگر اين اتفاق تكرار گردد. بخصوص كه تجربه كار با كارلوس كيروش، جدا از بحث فني و با توجه به حواشي رفتاري وي و نحوه بستن قراردادي به كه منتقدان آن را به «قرارداد تركمانچاي» تشبيه مي‌كردند، تجربه‌اي گران‌قدر براي تصميم‌گيرندگان ورزش و فوتبال ايران بوده كه ديگر مرتكب چنين اشتباهي نشوند.
با حذف ايران از جام‌ملت‌هاي آسيا 2019، تيم‌ملي تا شروع بازي‌هاي انتخابي جام‌جهاني 2022 قطر بازي رسمي و تورنمنت آسيايي و جهاني در پيش ندارد. تنها روزهاي فيفا است كه با انتخاب سرمربي جديد مي‌تواند به تشكيل اردوهاي تيم‌ملي منجر شود. فعلا كه در حال حاضر بازي با نام‌ها حرف اول انتخاب سرمربي آينده تيم‌ملي را مي‌زند. اما اخبار نزديك به يقين حكايت از به جريان افتادن پرونده همان 2 گزينه‌اي دارد كه بنا بود در خلال برگزاري جام‌ملت‌هاي آسيا روي نيمكت هدايت تيم‌ملي قرار بگيرند. آن زمان صحبت از 2 نفري بود كه در كارنامه مربي‌گري‌شان نشستن روي نيمكت تيم‌ملي ديده مي‌شود. 2 مربي كه از يك سال پيش به اين سو همواره از آنها به عنوان جدي‌ترين و مطرح‌ترين گزينه‌هاي سرمربي‌گري تيم‌ملي نام برده ‌شده است. البته بايد ديد خود اين مربيان در صورت جدي و رسمي شدن ماجرا چه واكنشي نشان خواهند داد و چه برنامه ها و شروطي در صورت پذيرش اين مسئوليت خواهند داشت و آيا باشگاه‌هاي‌شان با جدايي مربيان خود براي حضور در تيم‌ملي موافقت خوهند كرد يا خير! اما مسئله‌اي كه به يقين نزديك است، انتخاب محتمل و قوي يكي از اين 2 گزينه براي روزهاي آينده تيم‌ملي و گذر از فراز و نشيب‌هاي 8 سال بدون قهرماني با كارلوس كيروش است.

صالح محمدرحیمی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

صالح  محمد رحيمي

صالح محمد رحيمي مشاهده تمام مطالب

خبرنگار ورزشي

ثبت دیدگاه