همراه ما باشید

چراغپور: کلینزمن به درد ایران نمی‌خورد؛ سرمربی تیم ملی باید از اروپای لاتین انتخاب شود

جلال چراغپور، کارشناس فوتبال کشورمان به بررسی روند انتخاب سرمربی تیم ملی پرداخت و گفت که مربی آلمانی به درد تیم ملی ایران نمی‌خورد.

چراغپور: کلینزمن به درد ایران نمی‌خورد؛ سرمربی تیم ملی باید از اروپای لاتین انتخاب شود

پیروزی نیوز - چراغپور: کلینزمن به درد ایران نمی‌خورد؛ سرمربی تیم ملی باید از اروپای لاتین انتخاب شود

به گزارش پیروزی و به نقل از تسنیم،جلال چراغپوردرباره بحث انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال و گزینه‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود اظهار داشت: بحث انتخاب سرمربی تیم ملی با 20 سال گذشته فرق دارد. در سال‌های گذشته به دلیل اینکه چیزی از سبک و استایل بازی از مربیان قبلی باقی‌ نمی‌ماند، اساساً سبکی تشخیص نمی‌دادیم. هر مربی صرفاً به عنوان یک نام به تیم ملی می‌آمد و با برند فکری آن کاری نداشتیم، اما الان کی‌روش هشت سال با یک تفکر خاص روی فوتبال ما به خصوص تیم ملی تأثیر داشته است. کی‌روش حتی به طور غیر علنی بر سایر مربیان و فوتبال لیگ‌مان هم تأثیر گذاشته و در این هشت سال مقداری از استایل فکری خودش را به درون تیم‌ها و برخی مربیان تزریق کرده است.

وی افزود: به این دلیل این دفعه افرادی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند باید تشخیص دهند که تیم ملی مثل یک بنا و خانه‌ای می‌ماند که نصفش ساخته شده است. حالا باید یک مربی جوان بیاید که با همان طرز فکر قبلی، اما جوان‌تر و مدرن‌تر ادامه دهد. اگر این فکر در کسانی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند،‌ نباشد و توجه‌ای به استایل فکری مربی جدید نداشته باشند، متضرر خواهیم شد. حالا ممکن است بگویند چه سبکی از تیم ملی باقی مانده است؟ ما می‌گوییم سبکی که باقی‌مانده گونه‌ای از فوتبال اروپای لاتین، مخصوص تفکر کی‌روش و پرتغال است. این تفکر محصول بین فوتبال آمریکای لاتین و اروپای لاتین است. دیدیم کی‌روش با این سبک هر بازیکنی حتی از داخل فوتبال ما هم انتخاب می‌کرد،‌ جواب می‌داد. مثلاً هافبک وسط را در دفاع آخر بازی می‌داد، محصولش می‌شد پورعلی‌گنجی یا  مجید حسینی. پس سبکی وجود داشت که تیم‌های خارجی از ما بازیکن می‌گرفتند.

 

کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد: پس در زمان کی‌روش سبک وجود داشت و آن سبک درون فوتبال ما خودش را نشان می‌دهد. در نتیجه مربی بعدی تیم ملی نمی‌تواند از اروپای شرقی باشد، از روسیه گرفته تا اوکراین و سایر کشورها. از آن طرف هم نگاه کنید ما به ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها می‌گوییم نژاد زرد، اما سبکی که کره‌ای‌ها انتخاب کردند با گاس هیدینک بود، ولی ژاپنی‌ها سبک فیلیپ تروسیه را برگزیدند.

چراغپور گفت: هیدینک برای کره‌ای‌ها فوتبال هلند را به یادگار گذاشت و تروسیه هم برای ژاپنی‌ها سبک فرانسه را جا انداخت. الان هم کی‌روش برای ما سبک پرتغال را به جا گذاشته است، به شرطی که آن را درک کنیم. اگر این موضوع را درک نکنیم هشت سال حضور کی‌روش را از بین خواهیم برد و اگر هم نفر بعدی این درک را نداشته باشد،‌ کم و بیش اتفاقی که در والیبال افتاد در فوتبال هم تکرار خواهد شد. در والیبال هم بی‌احتیاطی کردند و بعد از رفتن ولاسکو، سبک در این رشته مختل شد و فکر نکردند که این مربی چیزی از خود به‌جا گذاشته و آن هم استایل است. در فوتبال هم کی‌روش برای ما این استایل را به‌جا گذاشته و باید به آن اهمیت بدهیم. ما کلی هزینه کرده‌ایم و او کار خودش را انجام داده است. به نظرم با این توضیحات ما باید از اروپای لاتین مربی بیاوریم. مربی آلمانی هم به درد ما نمی‌خورد.

«الان بحث حضور یورگن کلینزمن در تیم ملی داغ است، اما با توضیحاتی که شما دادید یعنی این مربی هم به درد تیم ملی ایران نمی‌خورد». چراغپور در واکنش به طرح این موضوع به تسنیم گفت: کلینزمن با خودش سبک نمی‌آورد و به درد ما نمی‌خورد. او فقط یک اسم است. دیدیم که بعد از اینکه از آمریکا جدا شد، به عنوان یک سبک فوتبال هیچ کشوری او را انتخاب نکرد، اما کی‌روش سبک بود. وینفرد شفر هم یک سبک با خودش آورده است. سبک از درون فوتبال می‌آید و یک روش بازی است. روش بازی و نگرش استقلال در حال تغییر است. مثلاً پرسپولیس سبک تغییر یافته برانکو را بازی می‌کند. او هم اوج سبک کرواسی را با انضباطی نیمه آزاد در پرسپولیس ارائه می‌دهد. بعد از برانکو اگر کسی بیاید و این سبک را ادامه ندهد،‌ پرسپولیس دچار بحران می‌شود، مثل استقلالی که هر دفعه وارد بحران می‌شد. این به خاطر این است که هر کسی می‌آید یک سبک جدید را می‌آورد، ولی الان شفر سبک یکنواختی را در پیش گرفته و در تیم جا انداخته است.

وی یادآور شد: کی‌روش هم در تیم ملی همین شرایط را داشت. او اکنون رفته ولی سبکش مانده است. تا الان اردوی جدیدی بعد از او شکل نگرفته، ولی به محض اینکه سبک بعدی بیاید و بازیکنانی که به سبک قبلی نخورند را دعوت کند آن وقت است که سبک کی‌روش می‌رود. واقعیت این است تا الان او نرفته و سبکش همچنان باقی است، ولی اگر انتخاب اشتباه کنیم،‌ تمام هشت سال قبلی هدر خواهد رفت.

 

انتهای پیام/

درباره نویسنده

پریسا تاجیک مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه