همراه ما باشید

ماجرای اعتراض حسن یزدانی به عدم دریافت حقوقش چه بود؟

رابطه معنادارِ رئیس بعدی و جیب کشتی‌گیران!

پیروزی نیوز - رابطه معنادارِ رئیس بعدی و جیب کشتی‌گیران!

مشکلات مالی کشتی همچنان ادامه دارد، قهرمانان نسبت به عدم دریافت حق و حقوق‌شان معترض‌اند.

به گزارش پیروزی، فدراسیون کشتی در دو دهه اخیر روسای زیادی را در رأس خود دید. شروع کشتی در هزاره دوم، با ریاست پرویز سیروس‌پور همراه بود و با او تیم‌های ملی ایران به المپیک سیدنی رفتند و علیرضا دبیر موفق به کسب مدال طلای این رقابت‌ها شد. بعد از سیروس‌پور، این امیررضا خادم بود که مسئولیت فدراسیون را برعهده گرفت و تیمش هم در مسابقات جهانی 2002 تهران، در آخرین مسابقه جهانی‌ای که می‌توانستیم میزبانش باشیم، روی سکوی قهرمانی رفت. چند روز بعد از جهانی تیمِ قهرمان دنیا به بازی‌های آسیایی پوسان رفت و به دلیل فاصله نزدیک رقابت‌ها و البته استفاده از ستاره‌های در دو میدان مشترک، بدترین نتیجه ممکن را گرفت و اختلافات با سازمان وقت تربیت‌بدنی پیش آمد و امیررضا خادم مجبور به استعفا شد.

نفر بعدی که سکاندار کشتی شد، محمدرضا طالقانی بود. او در مکه بود که ماموریت یافت کلید اتاق امیررضا خادم را از سازمان تربیت‌بدنی بگیرد و کشتی را اداره کند. چهارمین رئیس کشتی در هزاره دوم، یک گوش‌شکسته نبود، محمدرضا یزدانی‌خرم از والیبال به کشتی آمد و این موضوع همیشه مورد نقد جدی گوش‌شکسته‌ها بود. مرحوم خطیب و پس از آن رسول خادم روسایی بودند که مسئولیت مدیریتی فدراسیون را برعهده گرفتند و تا جهانی 2018 بوداپست، برادر کوچکتر امیررضا خادم، ریاست فدراسیون را برعهده داشت که بعد از جهانی استعفایش را تقدیم وزارت ورزش کرد و از کار کنار کشید و از آن وقت تاکنون حمید بنی‌تمیم، دبیر و نایب‌رئیس فدراسیون رسول خادم به عنوان سرپرست کارها را پیش می‌برد و قرار است به گفته محمدرضا داورزنی معاون وزیر، انتخابات این فدراسیون تا پایان بهار انجام شود.

این توضیحات را در مورد روسای فدراسیون کشتی از سال 2000 تا 2019 نوشتیم تا به اینجا برسیم که هر کدام از این افراد گرچه خط مشی مشخصی برای تامین هزینه‌ها و اداره کشتی داشتند، اما هرکدام بر یک موضوع اتفاق نظر داشتند که اگر می‌خواهیم نتیجه بگیریم،‌ نیاز است که قهرمانان‌مان به لحاظ مالی هم حمایت شوند.

در برخی مقاطع مثل دوره محمدرضا یزدانی‌خرم که فدراسیونش منابع مالی مشخص و مکفی در اختیار داشت، کشتی‌گیران به صورت روتین و تعریف شده حقوق می‌گرفتند، درحالیکه پیش از آن آیین‌نامه قابل اجرایی درخصوص میزان حقوق درنظر گرفته شده برای کشتی‌گیران و مربیان وجود نداشت و یا اگر هم وجود داشت، خیلی هم قابلیت اجرا نداشت چراکه به جرات در تمام فدراسیون‌های کشتی این دو دهه، فدراسیون یزدانی‌خرم و همچنین رسول خادم اسپانسرها و به نوعی حامیان قوی در کنار خود داشتند که می‌توانستند پاسخگوی هزینه‌ها باشند.

اما برسیم به گلایه‌های اخیر حسن یزدانی، قهرمان نامدار کشتی ایران که در ریو اولین طلای المپیکش را گرفت و 16 سال بعد از علیرضا دبیر، بار دیگر کشتی آزاد ایران را صاحب مدال طلای المپیک کرد، و امروز از بیشترین شانس برای رسیدن دوباره به طلای المپیک 2020 توکیو برخوردار است، در مصاحبه‌ای عنوان کرد: «حدود ۲ سال است که هیچ حقوقی نداریم، فدراسیون هم نمی‌تواند با بودجه محدودی که دارد حقوق‌ها را پرداخت کند. وزارت ورزش باید این موضوع را در نظر بگیرد که یک ورزشکار حرفه‌ای هزینه‌های بالایی دارد که باید تأمین شود نه اینکه تمام هزینه‌ها را از جیب خودش پرداخت کند.»

او در مورد حقوق‌هایی صحبت می‌کند، که دو سال است پرداخت نشده، حقوقی که مدال‌داران و ملی‌پوشان از فدراسیون کشتی می‌گرفتند اما در دو سال اخیر فدراسیون به دلیل افزایش چند برابری هزینه‌های اردویی و اعزام‌ها به خاطر تورم سنگین و نرخ بالای ارز، قادر به تامین آن نیست.

تا زمانی که رسول خادم مسئولیت کشتی را برعهده داشت، هرچند که به اعتبار خودش اسپانسرهای خیلی خوبی را به کشتی آورده بود که در تامین هزینه‌ها به او کمک می‌کردند اما باز هم شرایط به گونه‌ای شد که روزهای پایانی ریاست او، با مشکلات عدیده‌ای به لحاظ مالی همراه بود به طوریکه برای اولین بار در چند دهه اخیر، صحبت از احتمال عدم اعزام برخی از تیم‌های ملی و یا اعزام ناقص تیم به مسابقات جهانی به میان آمد، هرچند که چنین اتفاقی در نهایت رخ نداد و دقیقه نود بود که پرواز ملی‌پوشان به بوداپست و پس از آن به امیدهای جهان انجام شد.

البته با توجه به اختلافاتی که در سال‌های پایانی ریاست رسول خادم بر فدراسیون کشتی با وزارت ورزش و سپس کمیته ملی المپیک به وجود آمد، بعد از استعفای خادم، بخشی از مشکلات هم برطرف شد! و خادم با علم بر اینکه با کناره‌گیری او، شرایط اقتصادی بهتری از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک برای کشتی فراهم می‌شود، چنین تصمیمی را گرفت، هرچند که در تصمیم او صرفا این موضوع تاثیرگذار نبود و چندین عامل در کنار هم منجر به استعفای رسول خادم شدند.

در فدراسیون حمید بنی‌تمیم نیز البته همچنان شرایط به گونه‌ای نیست که بشود حقوق ملی‌پوشان را تسویه کرد و به صورت ماهیانه و کامل به آنها حقوق داد، اما گفته می‌شود فدراسیون مبلغی را هر چند ناچیز، در اختیار سرمربیان تیم‌های ملی قرار داده که به عنوان هزینه ایاب و ذهاب در اختیار کشتی‌گیران قرار بگیرد. البته همانطور که گفتیم این رقم چیزی نیست که قهرمانان و اردونشینان بتوانند روی آن حساب ویژه‌ای باز کنند و صرفا هزینه رفت و آمد و شاید پول توجیبی آنها خواهد شد.

حالا همه منتظر برگزاری انتخابات کشتی هستند تا مشخص شود ادعاهایی که برخی کاندیداها در خصوص آینده اقتصادی کشتی داشتند، تا چه حد می‌تواند به نفع کشتی‌گیران ملی‌پوش و اردو نشین باشد. چقدر جیب آنها و حقوق و درآمدشان در این برنامه‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است.

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه