همراه ما باشید

پشت‌پرده‌های ناپسند در آستانه حساس‌ترین انتخابِ کشتی

مسیر طولانی انتخابات و بی‌اخلاقی

مسیر طولانی انتخابات و بی‌اخلاقی

پیروزی نیوز - مسیر طولانی انتخابات و بی‌اخلاقی

کشتی تا کمتر از یک سال و نیم دیگر، المپیک را در پیش دارد. درحالیکه در ریو 2016 سهم کشتی ایران از طلاهای المپیک، مدال حسن یزدانی بوده، مثل هر المپیک دیگری مردم از کشتی توقع مدال دارند و این انتظار هیچ ربطی هم به وضعیتی ندارد که در سال‌ها و ماه‌های منتهی به المپیک بر کشتی می‌گذرد.

به گزارش پیروزی، ورزش اول کشور بیشتر از یک سال است که با حاشیه‌های انتخاباتی روزگار می‌گذراند. می‌گوییم بیشتر از یک سال، چون اهل فن می‌دانند کشتی درست از آن اسفندماهی که رسول خادم استعفایش را به مجمع داد و مجمع فوق‌العاده هم این استعفا را نپذیرفت و او حدودا 40 روز بعد، برای اتمام کارهای نیمه‌تمامش به فدراسیون بازگشت، اسیر پشت پرده‌های انتخاباتی شده است.

در همان روزها، صحبت از چندین نفر به عنوان جایگزین رسول خادم مطرح بود، گفته می‌شد برخی از منتقدانِ جدی او، لابی‌هایی با مسئولان ورزشی داشته‌اند تا در تعیین سرپرست احتمالی و مسیر طولانی انتخابات، تاثیرگذار باشند اما درآن مقطع با بازگشت خادم به فدراسیون، این اقدامات برای مدتی متوقف شد اما وقتی بعد از جهانی بوداپست، که جهانی تلخی برای کشتی ایران بود و حضور دقیقه نودی در مجارستان و «می‌رود- نمی‌رود»های آن روزها که به مشکلات مالی شدید فدراسیون در پی نوسان شدید نرخ ارز مربوط می‌شد، تاثیرش را روی روح و روان کشتی‌گیران گذاشت و تیمی که باید روی سکو می‌رفت و توانمندی‌های زیادی در هر دو بخش آزاد و فرنگی داشت، نتیجه مطلوبی نگرفت.

نمی‌خواهیم بگوییم همه چیز صرفا به مشکلات مالی برمی‌گشت، که قطعا کارشناسان اذعان دارند که رد پای اشتباهات فنی را هم می‌شود در نتایج دخیل دانست اما شرایط به گونه‌ای بود که با هر ملی‌پوشی صحبت می‌کردیم همه از مشکلات روحی‌شان پیش از اعزام صحبت می‌کردند.

تیم در شرایط نرمالی راهی جهانی نشد و پس از آن هم وضعیت هرگز به صورت نرمال و عادی دنبال نشد چراکه خادم این‌بار جدی‌تر از دفعه قبلی از سمت خود استعفا کرد و اعضای مجمع هم وقتی دیدند او خیال بازگشت ندارد، از وزارت ورزش خواستند حمید بنی‌تمیم را به عنوان سرپرست انتخاب کند که روز 15 آبان این حکم از سوی سلطانی‌فر صادر شد و کارها طبق تقویم قبلی دنبال شد. خیلی‌ها می‌گفتند حکم بنی‌تمیم سه ماهه‌ است و دوره سرپرستی او 15 بهمن تمام می‌شود اما با عدم تمدید حکم و با استناد به اساسنامه کشتی، بنی‌تمیم کارش را ادامه داد، حالا دوره 6 ماهه سرپرستی او 15 اردیبهشت تمام می‌شود و پیش از اتمام این مدت، از سوی جناح رقیب فشار آورده می‌شود که با توجه به ثبت‌نام بنی‌تمیم در انتخابات، ادامه حضور او فدراسیون، به سود دیگر کاندیداها نیست و شرایط عادلانه‌ای را در خصوص برگزاری انتخابات ایجاد نمی‌کند.

البته نمی‌شود این موضوع را رد کرد که اگر سرپرست و یا رئیس فدراسیون قصد حضور در انتخابات را داشته باشد، با توجه به منابعی که در اختیار دارد، اعضای مجمع بیش از سایر گزینه‌ها به سمت او گرایش دارند، اما وضعیت امروزِ کشتی، شرایط حساسی است و انتظار از گوش‌شکسته‌هایی که بخش زیادی از عمر و جوانی‌شان را در کشتی گذرانده‌اند، این است که بیش و پیش از هر اقدام، لابی و تلاش پشت پرده‌ای، مصلحت و منافع کشتی را در نظر بگیرند.

در عین حال هم از مسئولان ورزش انتظار می‌رود برای پایان دادن به این حواشی انتخاباتی، که هرگز به سود رشته المپیکی ایران نیست، هر چه زودتر تکلیف برگزاری انتخابات را مشخص کنند. ادامه این روند روزهای بدتری را بر کشتی حاکم خواهد کرد.

انرژی سرپرست -چه بنی‌تمیم در رأس بماند و چه باز هم سرپرست جدیدی برای فدراسیون انتخاب شود- این روزها به جای آنکه معطوف به برنامه‌های فنی کشتی باشد،‌ خواه ناخواه در مسیر انتخابات است.

 معطوف به تلاش‌های پشت پرده افرادی که می‌خواهند وجود یک «جریان» و «خط فکریِ» خاص و سه نفره در کشتی را مانع بزرگ در راه اداره کشتی بدانند.

اینها بحث‌هایی است که جدای از «بی‌اخلاقی» بیشتر از آنکه به اسم‌های بزرگ در کشتی لطمه بزند، به کشتی آسیب خواهد زد. آسیبی بزرگ و جبران‌ناپذیر.

ادامه بلاتکلیفی موجود، نارضایتی کادرفنی تیم‌های ملی را هم به همراه خواهد داشت. آنها بعد از آسیایی چین، جدی‌تر از قبل بحث انتخاب ملی‌پوشان جهانی را در پیش دارند و در این مسیر لازم است که فدراسیونی باثبات و مطمئن در راس کار باشد که از مربیان تیم ملی‌اش حمایت کند.

ضمن اینکه با توجه به تبصره 2 ماده 10 اساسنامه فدراسیون کشتی، «مجمع عمومی مکلف است حداکثر ظرف مدت 6 ماه در مورد انتخاب رئیس جدید اقدام کند» براین‌اساس طولانی‌تر شدن پروسه انتخابات، با توجه به اینکه 6 ماه قانونی سرپرستی بنی‌تمیم نیز 15 اردیبهشت به اتمام خواهد رسید و درصورت عدم برگزاری انتخابات که بعید به نظر می‌رسد تا این تاریخ برگزار شود، باید سرپرست دیگری برای فدراسیون انتخاب شود، به نظر می‌رسد ماجرای انتخابات کشتی حساسیت اتحادیه جهانی نسبت به این موضوع را در پی داشته باشد.

 

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مرضيه  دارابي

مرضيه دارابي مشاهده تمام مطالب

روزنامه نگار ورزشي

ثبت دیدگاه