همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

برانكو تا الان هم خيلي صبوري كرده است

بيژن ذوالفقارنسب: بازي مالكانه پرسپوليس همراه با ولخرجي و اسراف بود

دکتربیژن ذوالفقارنسب پیرامون شرایط به وجود آمده در دیدار برگشت تیم‌های پرسپولیس و الاهلی عربستان نظرات جالب‌توجهی را ارائه کرده است.

بيژن ذوالفقارنسب: بازي مالكانه پرسپوليس همراه با ولخرجي و اسراف بود

به گزارش پیروزی؛ پرسپوليس در شروع دور برگشت ليگ‌ قهرمانان‌آسيا برابر الاهلي عربستان نتيجه را به حريف خود واگذار كرد تا كار صعود برانكو ايوانكوويچ و شاگردانش به اما و اگرها كشيده شود. نايب‌قهرمان دوره قبل اين رقابت‌ها اكنون با 4 امتياز در رتبه چهارم جدول گروه خود قرار دارد و 2 بازي سخت يكي خارج از خانه برابر پاختاكور و ديگري داخل خانه برابر السد كه با 7 امتياز سرگروه است، پيش‌رو دارد. دکتربیژن ذوالفقارنسب ولخرجی و اسراف بازیکنان پرسپولیس در ارائه فوتبال مالکانه و این باور در ابتدای کار که پیروز میدان خواهند بود را دلیل بر عدم تمرکز کافی سرخپوشان در این مسابقه تلقی می‌کند.

برانكو تا الان هم خيلي صبوري كرده است بيژن ذوالفقارنسب: بازي مالكانه پرسپوليس همراه با ولخرجي و اسراف بود دکتربیژن ذوالفقارنسب پیرامون شرایط به وجود آمده در دیدار برگشت تیم‌های پرسپولیس و الاهلی عربستان نظرات جالب‌توجهی را ارائه کرده است.

-پرسپوليس با وجود ارائه يك بازي قابل‌قبول اما در نتيجه‌گيري موفق نبود و 3 امتياز مهم ديدار برابر السد را از دست داد. به نظر مي‌آمد بازيكنان با توجه به پيروزي در بازي رفت، مطمئن از پيروزي در اين بازي خيلي كار را جدي شروع نكردند؟

من با صحبت شما موافق هستم. اما نظرم را در قالب ديگري بيان مي‌كنم. با توجه به پيروزي پرسپوليس در ديدار رفت براي خيلي‌ها تصور بر اين بود كه بازي دوشنبه‌شب نيز با كسب 3 امتياز به پايان خواهد رسيد. اين تفكر 80درصد نفرات تيم بود. در نيمه اول همان‌طور كه اشاره كرديد، به نظر مي‌رسيد بازيكنان فارغ از دستورات فني، حريف را دست‌كم گرفته‌اند. آن چيزي هم كه در كار بازيكنان مشاهده‌ مي‌شد، عدم تمركز لازم و انگيزه كافي براي گل زدن، عبور از حريف و در نهايت كسب پيروزي در اين ديدار بود. موضوعي كه در چهره بازيكنان بخصوص در نيمه نخست ديده نمي‌شد.

-توپ و ميدان در اختيار پرسپوليس بود، اما چه شد نتيجه را حريف گرفت؟

بله، پرسپوليس در اين ديدار يك بازي مالكانه به نمايش گذاشت. اما بازي مالكانه‌اي كه همراه با غرور كاذب بود. اين موضوع براي هر تيمي مي‌‌تواند خطرناك باشد. بازي مالكانه در هر تايم از بازي و تحت شرايط خاص بايد با سرعت در كنترل و به حركت درآوردن توپ و حركت‌هاي اصولي رو به جلو همراه باشد تا در كسب نتيجه و تحقق اهداف تاكتيكي سرمربي تأثيرگذار بشود.

-اين موردي كه به آن اشاره كرديد را در بازي مالكانه پرسپوليس برابر الاهلي مشاهده نكرديد؟

آن چه كه من در بازي مالكانه پرسپوليس برابر الاهلي مشاهد كردم، يك ولخرجي و اسراف در تلاش براي رسيدن به گل بود. خيلي صحنه‌ها ديده شد كه توپ را از يك‌سوم دفاعي به عقب مي‌برديم و يا با بيرانوند كار مي‌كرديم. اين مالكيت توپ و ميدان به هر دليل به درستي مورد استفاده قرار نگرفت.

-و به همين دلايل نظر شما بر اين است كه پرسپوليس نتيجه و 3 امتياز بازي را به حريف خود واگذار كرد؟

به اعتقاد من پرسپوليس برابر حريف خود روحيه لازم را براي پيروزي نداشت. چون تحت تأثير پيروزي در بازي رفت و تصور يك بازي آسان قرار داشت. به اين ترتيب در اثر يك اشتباه اسير ضدحمله الاهلي شد و در يك موقعيتي كه دور از تدبير بود با 9 نفر به دروازه حريف هجوم بده بود، در برگشت توپ روي زمين پرسپوليس، سيدجلال با بازيكنان الاهلي به تنهايي مواجه شد. در نهايت نيز خطاي پنالتي و گل نخست الاهلي به ثمر رسيد.

برانكو تا الان هم خيلي صبوري كرده است بيژن ذوالفقارنسب: بازي مالكانه پرسپوليس همراه با ولخرجي و اسراف بود دکتربیژن ذوالفقارنسب پیرامون شرایط به وجود آمده در دیدار برگشت تیم‌های پرسپولیس و الاهلی عربستان نظرات جالب‌توجهی را ارائه کرده است.

-پرسپوليس در همان نيمه اول مي‌توانست كار را تمام كند. اما اين اتفاق رخ نداد تا بنا بر صحبت شما آن اتفاقات در نيمه‌دوم رقم بخورد؟

پرسپوليس حتي پيش از گل اول الاهلي هم موقعيت خوبي براي باز كردن دروازه حريف خود داشت. اما همان‌طور كه عرض كردم، بازيكنان پرسپوليس انگيزه لازم را براي تلاش به جهت كسب 3 امتياز نداشتند. چون با تفكر از پيش برنده بودن به اين ديدار وارد شدند.

-محسن خليلي در خاطره‌اي از شما زمان حضورش در سايپا مي‌گفت كه چه تدبيري براي بازيابي توانايي‌ها و استعدادهايش به كار گرفتيد. آيا همين روش يا هر روشي كه مي‌توان به كار بست را نمي‌شود براي علي علي‌پور به كار گرفت تا دوباره شاهد درخشش هميشگي‌اش باشيم؟

ابتدا اين را بايد بگويم كه علي علي‌پور بازيكن بسيار قابل و داراي توانمندي‌هاي فني بالايي است. او بايد نگرشي كه به فوتبال دارد را تغيير بدهد. اين كار بايد هم توسط خود بازيكن و هم توسط مربيانش صورت بگيرد. كادرفني پرسپوليس يقين به فكر اصلاح اين وضعيت هستند. در مورد محسن خليلي بايد بگويم كه آگاهانه او را براي مدتي از تيم ترد كردم. چون مي‌دانستم و مطمئن بودم كه او به فكر اصلاح خودش است. با خودش كلنجار مي‌رود و فكر مي كند. مطمئن بودم براي مبارزه با من با خودش صحبت مي كند و با قدرت برمي‌گردد. آن زمان از من رنجيده‌خاطر شد. اما زماني كه برگشت، در همان بازي اولي كه به ميدان رفت فكر كنم 5 يا 4 گل به ثمر رساند. همان‌جا رنجشي كه از تصميم من به دل داشت را فراموش كرد.

-اين بازيكن خدمات بسياري براي پرسپوليس و شاد كردن دل هواداران تيم انجام داده است. يقين خود علي‌پور نيز از اين شرايط احساس خوبي ندارد؟

شايد مسير انگيزشي علي‌پور به تعبيري مسدود شده باشد. شرايط سني، شرايط فيزيكي و قابليت‌هاي فني بالاي اين بازيكن مي‌تواند او را در شرايطي قرار بدهد كه به سادگي بتواند در تيم‌ها و ليگ‌هاي مطرح خارج از كشور صاحب موفقيت بشود. بايد اين مسير را براي او ترسيم كرد. نبايد به فكر اعمال برنامه‌هاي تنبيهي براي علي‌پور باشيم. بايد به فكر روشن كردن ذهن اين بازيكن باشيم تا در آينده همان شرايطي را ببينيم كه ما و خود بازيكن انتظارش را داريم. انجام اين مهم مي‌تواند توسط مربيان و اطرافيانش صورت بگيرد. چون واقعا علي علي‌پور داراي توانمندي‌هاي فني بالايي است.

-پيشنهاد شما در اين زمينه به طور واضح چيست؟

علي علي‌پور طي 2 سال اخير پيشرفت قابل‌ملاحظه‌اي داشته است. افت در فوتبال براي بزرگترين بازيكنان نيز پيش مي‌آيد. به نظر من در كادرفني پرسپوليس، كريم باقري مي‌تواند اين كار را انجام بدهد. بازيكنان همگي براي او احترام زيادي قائل هستند. خود كريم هم انسان باشخصيت و بزرگي است و اين شرايط را تجربه كرده است. حيف است كه بازيكني با قابليت‌هاي بالا مورد سرزنش و هجمه قرار بگيرد.تيم‌هاي مطرح اروپايي از روانشناس‌هاي زبده ورزشي در كادر خود استفاده مي‌كنند. تا اگر بازيكني در جنين مخمصه‌هايي قرار گرفت، به او در نجات از اين قبيل گرفتاري‌هاي ذهني كمك كنند. بايد مسير انگيزشي علي‌پور با روش‌هاي علمي دوباره باز شود.

برانكو تا الان هم خيلي صبوري كرده است بيژن ذوالفقارنسب: بازي مالكانه پرسپوليس همراه با ولخرجي و اسراف بود دکتربیژن ذوالفقارنسب پیرامون شرایط به وجود آمده در دیدار برگشت تیم‌های پرسپولیس و الاهلی عربستان نظرات جالب‌توجهی را ارائه کرده است.

-فشردگي برنامه بازي‌ها و خستگي بدني بازيكنان پرسپوليس، اين روزها محور اصلي بررسي و نتيجه‌گيري در خصوص برخي نتايج دور از ذهن اين تيم بوده است. شما چقدر اين فاكتور را در نتيجه گيري‌هاي ضعيف تيم مي‌پذيريد؟

خستگي مي‌تواند عامل موثري در عدم كسب نتايج ايده‌آل يك تيم مثل پرسپوليس باشد كه با يك برنامه فشرده بازي‌ها مواجه است. اما بايد براي اين مقوله راه‌حل‌هاي منطقي و علمي را به كار گرفت. در تيم‌هاي مطرح دنيا كادرپزشكي و بخش ماساژورها خيلي به خارج كردن خستگي از تن و بدن بازيكنان كمك مي‌كنند. موردي كه ما به دلايل مختلف در آن ضعف‌هايي داريم. تغذيه و استراحت مناسب نيز ديگر عواملي هستند كه مي‌توانند از فرسودگي بازيكنان پيشگيري كنند.

-اين صحبت شما در خصوص تيم‌هاي حرفه‌اي اروپايي صدق مي‌كند، نه فوتبال آماتور ايران؟

بله همين‌طور است. بازيكن ما در اين تمرين تا تمرين بعدي زمان زيادي را در اختيار خودش قرار دارد. متأسفانه فوتباليست‌هاي ما از مشاوران مناسبي هم بهره نمي‌برند و تايمي كه اشاره كردم را مابين 2 نوبت تمرين در اختيار خودشان قرا دارند. پرسپوليس يك كمپ ويژه تمريني ندارد تا آقاي برانكو و دستيارانش بتوانند بازيكنان را در طول هفته حداقل 4 تا 5 روز از صبح تا شب در اختيار داشته باشند. در حقيقت كادرفني تيم‌ها مابين 2 نوبت تمرين هيچ كنترلي بر نحوه تغذيه و استراحت بازيكنان ندارند. خستگي بدني هم با صحبت و قرص و آمپول برطرف نمي‌شود. بلكه فرآيند پيچيده‌اي است كه در دنياي حرفه‌اي ورزش با آن علمي برخورد مي‌كنند.

-پرسپوليس در بازگشت از امارات يك جلسه ريكاوري و فرصت تنها يك جلسه تمرين مفيد تا بازي برابر سپاهان را دارد. چه بايد انديشيد تا فاصله‌مان با تيم‌هاي تعقيب‌كننده كمتر نشود؟

من فكر مي‌كنم هم بازيكنان و هم كادرفني نگاه ويژه‌اي بايد به اين بازي داشته و ارزش آن را كمتر از بازي‌هاي آسيايي ندانند. حس من مي گويد كه اين بازي و نتيجه‌اش براي همه بازيكنان و مربيان پرسپوليس متفاوت است. فراموش نكنيم حريفي پيش‌روي پرسپوليس است كه از مربي بسيار باهوشي سود مي‌برد. آنها هم براي اين بازي اعتبار خاصي قائل خواهند بود. شايد يك مسابقه با 3 امتياز باشد. اما اين 3 امتياز براي هر 2 تيم ارزشي فراتر از 3 امتياز دارد.

-به دليل عدم اجراي تعهدات مالي باشگاه پرسپوليس، ارتباط ميان برانكو ايوانكوويچ با باشگاه در پايين‌ترين سطح كيفي خود طي سال‌هاي اخير دارد. هواداران نگران اين هستند كه سرمربي محبوب‌شان يا به پيشنهادهاي خارجي خوب خود پاسخ مثبت بدهد يا براي حضور در تيم‌ملي ايران نيمكت قهرمان 2 دوره اخير ليگ‌برتر را ترك كند؟

من فكر مي كنم به سود هم پرسپوليس و هم برانكو ايوانكوويچ است كه در خصوص مشكلات پيش‌آمده به توافق برسند. موردي كه مثبت تمام شدن آن براي طرفين ماجرا خوب خواهد بود. باشگاه بايد به هر شكا ممكن به تعهدات خود در خصوص برانكو ايونكوويچ عمل كند. آقاي برانكو تا الان هم خيلي صبوري و تحمل كرده است. هيچ‌وقت هم نديده‌ام با وجودي كه مي‌تواست و مي‌تواند،باشگاه را تحت فشار قرار بدهد. اين يك نكته رفتاري مثبت است كه به طور حتم از ياد هواداران نخواهد رفت. اين موضوع در خصوص بازيكنان نيز صدق مي‌كند. من نمي‌دانم منابع مالي باسگاه چه قدر است. اما نبايد بگذارند كه حل ماجرا به بحران تبديل شود.

صالح محمدرحیمی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

صالح  محمد رحيمي

صالح محمد رحيمي مشاهده تمام مطالب

خبرنگار ورزشي

ثبت دیدگاه