همراه ما باشید

مروری بر تاریخچه جشن قهرمانی در ایران

قطعیت قهرمانی در تاریخ لیگ برتر برای پرسپولیس ثبت شد اما ای کاش برنامه ریزی به گونه ای شکل میگرفت که بعد از قهرمانی اهدا رسمی کاپ انجام شود . به…

پیروزی نیوز - مروری بر تاریخچه جشن قهرمانی در ایران

قطعیت قهرمانی در تاریخ لیگ برتر برای پرسپولیس ثبت شد اما ای کاش برنامه ریزی به گونه ای شکل میگرفت که بعد از قهرمانی اهدا رسمی کاپ انجام شود .

به گزارش پیروزی ، در تاریخ فوتبال لیگ باشگاهی در ایران اشکال مختلفی برای قهرمانی ثبت شده است .
در سال ۵۲ که پرسپولیس برای اولین بار قهرمان مسابقات لیگ تخت جمشید شد کاپ مسابقات آماده نبود ویک سال بعد یک هفته مانده به پایان لیگ سال بعد کاپ به پرسپولیسی ها اهدا شد!
درسال۵۴اما بلافاصله بعد از پایان مسابقات کاپ را به ابراهیم آشتیانی کاپیتان پرسپولیس دادند .

در سال ۱۳۵۸ ودر روز آخر مسابقات فوتبال جام شهید اسپندی کاپ به علی پروین اهدا شد اما دیگر رفته رفته اهدای جام به تیم های قهرمان در پایان مسابقات فراموش شد واگر قهرمانی هم وجود داشت خودجوش بود وتوسط باشگاه ها انجام می شد .از اینجا به بعد بود که تیم قهرمان که در مسابقات باشگاه های تهران اکثرا این تیم قهرمان پرسپولیس بود یک پلاکارد دست گرفته وگاهی با سربند های مقدس دور افتخار زده واز پرچم ایران در کنار پرسپولیس برای این دور افتخار زدن بهره گرفته می شد .

در سال ۶۱ پرسپولیسی ها بعد از فتح جام حذفی دور افتخار زدند واین دور افتخار را تنها حاضران در ورزشگاه می دیدند وتلویزیون بلافاصله بعد از سوت پایان مسابقات از ورزشگاه خارج شده وانگار شادی کردن قهرمانی امری مذموم بود .برای اولین بار اما بعد از انقلاب شادی بازیکنان تیم ملی بعد از قهرمانی در بازیهای آسیایی ۱۹۹۰ در تلویزیون دیده شد .پروین با سربند یازهرا در کنار بازیکنان تیم ملی دور افتخار زد .

اهدای جام در رختکن هم از آن دسته اتفاقات عجیب در فوتبال ماست که در سال های ۶۰ در جام وحدت ودر سال ۷۰ در مسابقات جام در جام آسیا شکل گرفت .

از سال های ابتدایی دهه ۸۰ بود که رفته رفته بالا بردن جام افتخار از مذمومیت خارج شد .دیگر می شد جام وشادی کردن را نشان داد هرچند در قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی ۷۸ وقهرمان شدن در لیگ برتر اول در ۷ خرداد ۱۳۸۱ سیمای ایران امساک کرد اما با قهرمانی سال ۸۱ سپاهان دیگر قبح جشن گرفتن قهرمانی از بین رفت .

شاید بتوان جشن قهرمانی یک ساعته پرسپولیس در پایان لیگ هفتم را بهترین جشن قهرمانی در تاریخ فوتبال ایران دانست …

به هر حال به بهانه قهرمانی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر مختصری ازپرونده ای را مرور کردیم که قرار است خیلی زود از نظرتان بگذرانیم .

 

درباره نویسنده

مونا  پوركشاورز

مونا پوركشاورز مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه