همراه ما باشید

خاطرات خوب قهرمانی های متوالی دهه شصت

پرسپولیس روزهای تاریک وروشن بسیار در تاریخ فوتبال خود داشته است وقهرمانی ها وناکامی های زیادی را هم به چشم دیده است . به گزارش پیروزی در این مقال میخواهیم برخی از…

خاطرات خوب قهرمانی های متوالی دهه شصت

پیروزی نیوز - خاطرات خوب قهرمانی های متوالی دهه شصت

 

پرسپولیس روزهای تاریک وروشن بسیار در تاریخ فوتبال خود داشته است وقهرمانی ها وناکامی های زیادی را هم به چشم دیده است .

به گزارش پیروزی در این مقال میخواهیم برخی از روزهای خوب پرسپولیس را با هم مرور کنیم …روزهای خوبی مثل امروز که قهرمانی دو باره به قهرمانی سه باره تبدیل شده است …روزهای خوب دهه ۶۰ که همه روزش برای پرسپولیس بود .در یک دهه از سال ۶۰ تا ۶۹ پرسپولیس ۶بار قهرمان تهران شد و۳بار دیگر نگذاشتند قهرمان تهران شود .
پرسپولیس در سال های ۶۰ تا ۶۹ تعداد بازیکنانش به مرز

گلرها: ۱-وحید قلیچ ۲-بهروز سلطانی ۳ سعید عزیزیان ۴-محمد رضا محمدی
مدافعان: ۱-پنجعلی ۲-سیدعلیخانی ۳-کاشی نژاد ۴- کیان طهماسبی ۵-کارگر ۶-مهدی ترابی ۷-مهدی غفاری ۸-عبادزاده ۹- فنونی زاده ۱۰-مجتبی محرمی ۱۱- شفقتیان ۱۲-نادر محمد خانی ۱۳-میر احمدیان ۱۴-فریبرز مرادی ۱۵-نعیم آبادی ۱۶-علی خادم ۱۷- غلام برزگر

خط میانی: ۱-درخشان ۲-مایلی کهن ۳- عربشاهی ۴-جواد حسن زاده ۵-سبزی ۶-مجیددرزی ۷-انصاری فرد ۸-شاهرخ بیانی ۹-محسن عاشوری ۱۰-حسین عبدی ۱۱-حمید صالح زاده ۱۲-رحیم یوسفی ۱۳-حسن شیر محمدی ۱۴-جواد صیرفی ۱۵-علی پروین ۱۶-احمد هادی ۱۷-ناصر جباری ۱۸-پرویز حاج پیری

خط حمله : ۱-عباس کارگر ۲-حسین فرکی ۳-علیرضا حیدری ۴-فتح آبادی ۵-محمود پازوکی ۶-ناصر محمد خانی ۷-رضا عابدیان ۸-فرشاد پیوس ۹-کوروش لرستانی ۱۰- کریم باوی ۱۱-مرتضی کرمانی ۱۲-ناصر نورایی ۱۳-مهدی شاهمردی

اما روزگار دهه ۶۰ پرسپولیس را ببینید .تیمی بزرگ که توانست در همه سالها بهترین باشد ….پرسپولیس قهرمان بلامنازع دهه ۶۰ بود …
×۱۳۶۰
پرسپولیس سال ۶۰ از ۱۳بازی تنها ۱۸ امتیاز گرفته ودوم شد اما این تیم در یک بازی به حکم انضباطی بازنده شد .در بازی پرسپولیس برابر قهرمان مسابقات یعنی تیم هما، پرسپولیس حاضر نشده و۳-۰ بازنده محسوب شد .در این سال همایی ها با ۲۱ امتیاز قهرمان شدند .یعنی اگر ۲امتیاز برد انضباطی را از هما کم کرده وبه پرسپولیس اضافه کنیم پرسپولیس قهرمان می شد!
در جام حذفی پرسپولیس وشاهین به فینال رفته وپرسپولیس در پنالتی ها بازنده شد اما در جام بین المللی وحدت پرسپولیس قهرمان واستقلال تیم هشتم مسابقات شدند .

×سال ۱۳۶۱
پرسپولیس با ۱۳برد و۴مساوی قهرمان تهران شد ودر جام حذفی هم با گرفتن ۵برد قهرمان مطلق مسابقات شد .در این سال ودر مجموع مسابقات تهران وجام حذفی پرسپولیس ۱۸برد و۴مساوی گرفت که آماری استثنایی بود .

×سال ۱۳۶۲
اگر جدول را بر اساس نتایج تیم ها مرور کنیم پرسپولیس قهرمان مسابقات خواهد بود اما در یکی از بردهای پرسپولیس با نتیجه ۵-۲ برابر شاهین ، مسابقه تجدید شد وپرسپولیس در اعتراض به حکم تجدید مسابقه در میدان حاضر نشده و۳-۰ بازنده اعلام شد .اگر این نتیجه برد سر جای خودش می رفت پرسپولیس با ۱۳برد و۲مساوی و۲باخت قهرمان مسابقات می شد .

×سال ۶۳
در ۶بازی ابتدایی پرسپولیس سلطه ای چشمگیر در مسابقات داشته وبا ۲۲ گل در ۶بازی در صدر جدول بود که ….مسابقات تعطیل اعلام شد! آن هم بعد از برد ۴-۰ برابر دریانوردان و۱-۸ برابر راه آهن و۱-۶ برابر شاهین و…. حیف

×سال ۶۴
مسابقات را ۲ گروهی کردند تا از احتمال انجام بازی پرسپولیس واستقلال به دلاذل عدیده بکاهند .اما در میانه راه تقریبا مسجل شد که استقلال تیم دوم وپرسپولیس تیم اول ۲ گروه مخالف هستند وبرگزاری بازی بین ۲ تیم در شرایط بغرنج آن دهه غیر قابل انکار است به همین دلیل مشمولیت رضا عابدیان را بهانه کرده و۳بازی پرسپولیس که اتفاقا در یکی از آنها ۱-۰ بازنده هم شده بودیم را ۳-۰ به نفع رقبا کردند تا یک بار دیگر از پرسپولیس اینگونه انتقام قدرتش را بگیرند ! استقلال به فینال رسیده وبا برد در ضربات پنالتی قهرمان شد در صورتی که استقلال به جای پرسپولیس برابر تیم هما یعنی تیم اول گروه مقابل بازی کرد .
×سال ۶۵
در سال ۶۵ اتفاق تازه ای رخ داد وپرسپولیس بعد از ۴سال ۵بازیکن تازه گرفته و۵بازیکن قدیمی خود را کنار گذاشت. مسابقات باز هم ۲ گروهی بود وبار دیگر استقلال تیم دوم یک گروه وپرسپولیس تیم اول گروه مقابل بودند اما این بار دیگر بهانه ای در کار نبود وپرسپولیس واستقلال بازی نیمه نهایی را برگزار کرده وپرسپولیس این بار با نتیجه ۳-۰ برنده شد ودر فینال هم شاهین را برد وقهرمان شد .

×سال ۶۶
علیرغم شروع سخت واز دیت دادن چند بازیکن کلیدی وبزرگ، در سال ۶۶ پرسپولیس از ۳ رقیب سخت خود یعنی استقلال ودارایی وشاهین گذشت وقهرمان شد .۱۳برد و۲مساوی و۲باخت سهم پرسپولیس ۶۶ بود .پرسپولیس در جام حذفی کشور جام حذفی تهران هم قهرمان شد .
×سال ۶۷
پرسپولیس با ۱۱برد و۴مساوی در ۱۵بازی باز هم قهرمان شد .در این سال پرسپولیس در نیمه نهایی حذفی کشور به شاهین اهواز باخت وحذف شد .

×سال ۶۸
پرسپولیس با ۱۲برد

و۲مساوی وتنها یک باخت در مسابقات این سال قهرمان شد اما در اولین لیگ بعد از انقلاب که ۲ گروهی بود بعد از استقلال رتبه دوم را گرفت .
×سال ۶۹
پرسپولیس با ۱۳برد و۴مساوی قهرمان تهران شد اما در جام حذفی ودر نیمه نهایی برابر ملوان بازنده شد وقهرمانی را از دست داد .

 

درباره نویسنده

مونا  پوركشاورز

مونا پوركشاورز مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه