همراه ما باشید

کشتی دزدان دریایی، سوار بر موج هواداران

آدم هایی با روابط عمومی و زبانی چرب و نرم و البته باهوش برای طراحی نقشه هایی که شما را وادار به انجام کاری کنند که می خواهند. یکی از تعاریف ساده برای…

کشتی دزدان دریایی، سوار بر موج هواداران

پیروزی نیوز - کشتی دزدان دریایی، سوار بر موج هواداران

آدم هایی با روابط عمومی و زبانی چرب و نرم و البته باهوش برای طراحی نقشه هایی که شما را وادار به انجام کاری کنند که می خواهند. یکی از تعاریف ساده برای دلال های فوتبال، می تواند همین باشد که گفتیم. بعضی مدیربرنامه هستند و بسیاری هم نه. لزوما از هر مدیر برنامه ای به خاطر اینکه واسطه می شود، یک دلال در نمی آید. هر یک تعریف خودش را دارد و حریم خودش را. پنجره نقل و انتقالات که به روی پرسپولیس بسته شد، در واقع درهای بهشت به روی این دلال ها هم بسته شده بود. شاید از خود بپرسید مگر پرسپولیس چند بازیکن جذب می کرد که عدم حضورش بخواهد گردش مالی نقل و انتقالات را دستخوش تغییرات اساسی کند؟
این سوال فقط می تواند ناشی از عدم شناخت پیچیدگی های این عرصه باشد. البته نه اینکه نگارنده مدعی باشد، این پیچیدگی ها را می داند. اتفاقا به نظر می رسد مسایل زیادی از نظرها پنهان است، اما به قدری می دانیم که در ادامه با اشاره یا کنایه به مطالبی اشاره کنیم.
نمی دانیم این بازار انحصاری مانند چند سال قبل که سر هر نخی را می گرفتی به یک کلاف وصل می شد، پدر خوانده دارد یا نه و اگر دارد، این پدر خوانده چه کسی است؟ اما معلوم است که افرادی با حاشیه امنیت های خاص در این عرصه فعال هستند. چهره هایی که بعضا ردپای آنها را می توان به عنوان نفر شماره یک یا ۲ در جابجایی ها دید. البته در نگاهی منصفانه باید به هوشمندی آنها نیز اشاره کرد. آنها کاری را انجام می دهند که باشگاه ها می توانند به راحتی محقق و خود را بی نیاز کنند.
این دلال ها، یا خود استعدادیاب هستند یا نفراتی دارند که برای آنها در نقش استعدادیاب ایفای نقش می کنند. گاهی سراغ یک بازیکن بی نام و نشان می روید و تصور می کنید که او با هیچ مدیربرنامه ای ارتباط ندارد ولی اشتباه است. دلال ها قبلا سراغ او رفته اند. این در حالی است که همین باشگاه پرسپولیس خودمان می تواند با کمی جدیت نیازهای بسیارخود را از لیگ یک و با رقم های خیلی پایین تامین کند، ولی نمی بینیم که چنین شود. آنها شبکه اطلاعاتی و اطلاع رسانی خود را هم دارند. اطلاعات حیاتی شان گاه از باشگاه ها به آنها می رسد و گاهی نیز با سیستم خبری خود، نبض بازار را به دست می گیرند.
بازار کاذب
گفتیم محرومیت پرسپولیس از جذب بازیکن باعث شد تا رونق کمتری در این عرصه را شاهد باشیم. این امر را می توانیم با تعداد تیترها و اخبار متوجه شویم. مساله این نیست که پرسپولیس چند بازیکن جدید در اختیار می گیرد. هواداران باید به حجم و حرارت اخبار توجه کنند که می تواند قیمت ها را افزایش دهد. پرسپولیس و رقابت با پرسپولیس که باشد، نیاز کاذب هم دنبالش می آید. آن وقت شاهد خریدهایی هستیم که واقعا مورد نیاز نبودند، بلکه باشگاه ها ناخواسته در دام افتاده اند. یک رقابت که برنده آن دلال ها هستند و گاهی خود بازیکن هم نیست که شاید از نظر مالی سود کند، اما از نظر فنی متضرر می شود.
این مساله از جهت دیگری هم قابل ارزیابی است. پرسپولیس شاید در مقطعی ۴-۳ بازیکن جذب کند، اما در همان زمان حداقل ۱۴-۱۳ فوتبالیست به پرسپولیس نسبت داده می شوند. بازیکنانی که با نام پرسپولیس مطرح شده و قیمت پیدا می کند و باشگاه های دیگر، به ویژه رقبای پرسپولیس هم در دام می افتند و آن رقم ها را گاهی برای بازیکنی پرداخت می کنند که شاید اصلا به آن نیاز ندارند. البته متقابلا، پرسپولیس هم گاهی به دام افتاده است، بازیکنانی که جذب آنها به هر قیمتی صورت می گیرد.
تابوهای نقل و انتقالات
در نقل و انتقالات گاه شاهد بوده ایم که جذب یک بازیکن تبدیل به «تابو» می شود. نکته عجیب اینکه پرسپولیس هر وقت چنین بازیکنی را جذب کرده، در نهایت از آن خیر ندیده است.
جذب بازیکنانی که تابو می شوند، نمایش کامل و تمام عیار از غلبه احساسات برعقلانیت است. بازیکنانی که یکباره تبلیغات گسترده ای بر سر آنها به راه می افتد و پشت سر آنها دلال هایی قرار دارند که فضای مجازی و رسانه ها را به خدمت دارند یا آنها را روی انگشت می چرخانند تا باشگاه ها را به ساز خود برقصانند. رسانه ها هر قدر هم مقاومت کنند، در نهایت فشار مخاطب برای دریافت اخبار، باعث می شود تا وارد این بازی دو سرباخت شود که البته طرف پیروزش دلال فوتبال است.
با رونق شبکه های اجتماعی اوضاع بدتر هم شده است. صاحبان و ادمین های این کانال ها فقط می خواهند خبر را هر چه سریع تر به مشترک خود برسانند، آن هم مخاطب فراموش کاری که اگر ۱۰ خبر نادرست بخواند یادش نمی ماند ولی یک خبر درست را در خاطر نگه می دارد. رسانه ها در چنین شرایطی، چاره ای جز تن دادن به حضور در این بازی ندارند.
کشتی دزدان دریایی
شروع این داستان در واقع با آن هواداری است که ناخواسته بازار را به نفع دلال و به ضرر تیم محبوبش گرم می کند. در مثال مناقشه نیست. کشتی دزدان دریایی روی موج هواداران به پیش می رود و باد قدرتمندتر از هر زمانی به پرچم این کشتی می وزد.
رقم ها افزایش می یابد و خدا نیاورد روزی را که ۲ رقیب دیرینه روی یک بازیکن متمرکز شوند، آن وقت گربه رقصانی ها شروع می شود، بازیکن که تابو شد، آنگاه جذبش برای مدیرعامل می شود حکم بودن یا نبودن. آن هم خیلی پرشورتر و پراحساس تر از پرده سوم نمایش هملت. جذب این بازیکن آن گاه می شود شاهکاری بزرگ تر از شاهکاری که شکسپیر خلق کرد.
هواداری که حالا می تواند برای هوادار رقیب کری بخواند و حتی فارغ از این کری خواندن ها، از قدرتمند شدن تیمش هیجان زده شده باشد، هیچگاه نیشخند دلال را نمی بیند و نمی داند که در اکثر این موارد با تیم محبوب خود چه کرده است.
می دانیم پذیرش این حرف ها چه سخت و دشوار است، اما شاید کافی باشد که نگاهی به چند سال قبل پرسپولس بیندازیم یا نگاهی به تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران امروز که دست به خریدشان حرف نداشت. استقلالی ها که مرتب فشار آوردند و به وزارت اتهام زدند و وزارت هم مرتب اختیار تام داد که فقط آنها را آرام کند و نتیجه اش شد این که می بینیم و البته داستان هایی که در آینده شاهدش خواهیم بود. مدیران عاملی که شوالیه های پیروزی ابتدای فصل هستند و چند صباح بعد باید آنها را دید.
فشارهای مجازی بر دنیای واقعی
و اما همه اینها را گفتیم تا از هواداران پرسپولیس بخواهیم هوشیار باشند. بهای شور و شوق آنها گاهی برای پرسپولیس می تواند گران تمام شود. خریدهایی که به اخبار فضای مجازی انجام می شود. چند موردش را این اواخر در قالب تمدید قراردادها داشته ایم. گاهی تصمیم باشگاه نیز همان بود که هواداران می گفتند و گاه نه! این توهم و رویا نیست. اتفاقی است که روی داده و باز هم رخ خواهد داد.
البته در این میان، مسوولیت های باشگاه هم جای خود را دارد. جایگاه مهمی هم دارد. همیشه باید کار درست را انجام داد، حتی اگر باز نقدی به بار آورد.
در این سال ها باید از برانکو یاد گرفته باشیم که رموز موفقیت فقط در نام های بزرگ است، هر چند می دانیم اگر ۱۰ سال هم پیاپی قهرمان باشیم ولی باز هم راه ساختن تیم های ستاره را در نمی یابیم.
تیم برانکو را خالی می کنند؟
و اما پرسپولیس در این فصل قصد ندارد حضور پرطمطراق در نقل و انتقالات داشته باشد. با توجه به اخبار از پرسپولیس، اصلا قرار نیست بازیکنان متعددی جذب شوند در حالی که می دانیم هواداران فهرستی بلند و بالا در ذهن خود آماده کرده اند، اما هنوز کار این فصل ناتمام مانده است. برانکو می خواهد با حداقل تغییرات فصل بعد را آغاز کند. از منابع موثقی شنیده ایم که اگر بازیکنانش حفظ شوند، نقل و انتقالات می تواند با جذب ۲ بازیکن پایان یابد. فقط ۲ بازیکن ولی کمی بعید است، این اتفاق روی دهد.
شاید او دنبال یک مهاجم و یک مدافع باشد، اما به نظر نمی رسد، این امر محقق شود. واسطه ها بیکار نمی نشینند یک راه فروش بازیکن های بیشتر به پرسپولیس، خالی کردن تیم از بازیکن های مورد نیاز است و باز قرار است موجی به راه بیفتد که کشتی ها سوار بر آن اموال پرسپولیس را به غارت ببرند. یا بازیکنش را یا پولش را؟
بازیکن ها که بروند، برانکو هم باید رضایت بدهد به جذب بازیکن های بیشتر. داستانی که در این پرسپولیس کم ندیده‌ایم.

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مونا  پوركشاورز

مونا پوركشاورز مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه