همراه ما باشید
پیروزی نیوز
پايگاه خبري پیروزی نيوز

فائقی: پرسپولیس امسال هم شایسته قهرمانی بود، حیف شد از آسیا حذف شدند/ویلموتس به لحاظ فرهنگی به ما نزدیک‌تر است، برانکو در فوتبال ایران تاثیرگذار بوده

خبر رسانه بلژیکی در مورد قرارداد یک و نیم میلیون دلاری فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس برای جانشینی کارلوس کیروش پرتغالی، نظرات متفاوتی را در بین اهالی فوتبال به همراه داشته است.…

فائقی: پرسپولیس امسال هم شایسته قهرمانی بود، حیف شد از آسیا حذف شدند/ویلموتس به لحاظ فرهنگی به ما نزدیک‌تر است، برانکو در فوتبال ایران تاثیرگذار بوده

خبر رسانه بلژیکی در مورد قرارداد یک و نیم میلیون دلاری فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس برای جانشینی کارلوس کیروش پرتغالی، نظرات متفاوتی را در بین اهالی فوتبال به همراه داشته است.

به گزارش پیروزی، هرچند فدراسیون فوتبال هیچ اظهارنظر رسمی‌ای در خصوص خبر رسانه بلژیکی نداشته اما خیلی‌ها نسبت به این اقدام واکنش نشان داده‌اند؛ برخی او را گزینه خوبی برای هدایت تیم ملی ایران بعد از کیروش می‌دانند و برخی به بحث رقم قرارداد اعتراض دارند که این میزان برای جذب ویلموتس رقم هنگفتی است.

در رابطه با مربی بلژیکی و همچنین اتفاقاتی که این روزها در فوتبال ایران شاهدش هستیم، زمزمه رفتن برانکو از پرسپولیس و قهرمانی قریب‌الوقوع سرخپوشان برای سومین سال متوالی،‌ گفت‌وگویی داشتیم با سعید فائقی. مصاحبه روزنامه پیروزی با معاونت پیشین سازمان وقت تربیت‌بدنی که کاملا در ریز تمام اتفاقات فوتبالی کشور است را در زیر می‌‌‌خوانید:

– اینطور که از شواهد امر برمی‌آید ویلموتس جانشین کیروش خواهد شد.

هنوز که فدراسیون فوتبال رسما این را اعلام نکرده و می‌گویند روزنامه بلژیکی در این مورد نوشته است، اما وقتی چنین خبری رسانه‌ای می‌شود احتمال دارد که مذاکراتی صورت گرفته باشد.

– او را برای هدایت تیم ملی ایران مناسب می‌بینید؟

رزومه‌اش که رزومه بدی در بلژیک نیست. زمانی که سرمربی خود بلژیک بود جوانگرایی کرد و نتیجه بدی هم نگرفت اما بعد افول کرد و به ساحل عاج رفت. حالا نمی‌دانم این تصمیم به خاطر پول بیشتری بود که آنجا به او می‌دادند یا اینکه تیم نداشته، البته مدت اخیر هم مسئولیت تیمی را در اختیار نداشته است.

– به هرحال فدراسیون فوتبال با شرایطی که وجود دارد، خیلی دستش برای انتخاب مربی باز نبود.

بایستی اوضاع موجود را هم در نظر گرفت چون از یک طرف نمی‌توانیم نقل و انتقال پول داشته باشیم و همین موضوع هم مورد اختلاف کیروش با فدراسیون فوتبال شد و هم او شکایت کرد و هم فدراسیون. از طرف دیگر هم مشکلاتی در تامین ارز داریم. یک زمانی ما یک قرارداد بسته بودیم با بیلاردو که یک و نیم میلیون دلار بود اما این مربی در آن حدو اندازه ملی نیست که بخواهند این میزان به او پول بدهند. بیلاردو یکی از گرانترین مربیان جهان بود که یک و نیم میلیون دلار می‌خواستیم به او بدهیم.

– غیر از مسئله پولی، به لحاظ کیفیت مربیگری چطور؟ ویلموتس مربی‌ای هست که بعد از کیروش بخواهیم او را سرمربی مناسبی برای تیم ملی بدانیم؟

درست نیست بخواهیم مربی بعدی را با کیروش مقایسه کنیم. اصلا مربیان را نمی‌شود با هم مقایسه کرد چون مربیگری فرهیختگی خاص خود را دارد که فردی و خاص آدم‌هاست. یک سری دانش‌ها هستند که همه به آن مسلط‌اند، اما هر مربی‌ای فوت و فنی را مخصوص به خودش دارد. مثلا دیدیم هیچ‌کسی بعد از فرگوسن برای منچستریونایتد، فرگوسن نشد چون آن خصوصیات منحصر به فرگوسن بود. کیروش شاید کاریزمای خاصی داشت که هم توانسته بود بازیکن را جذب کند و هم مردم را. حالا مربی جدید بیاید شاید ما این مباحث و مقایسه‌ها را داشته باشیم. اما از این نظر که ویلموتس از بلژیک می‌آید و ما به لحاظ فرهنگی نزدیک‌تر به هم هستیم، هم مطرح است. ما از گذشته در قانون، گمرک، ژاندارمری و… از بلژیکی‌ها تاثیر گرفته‌ایم و می‌خواهم بگویم ما سابقه مثبتی از این کشور داریم و امیدوار هستیم اگر ویلموتس قرار است سرمربی بعدی تیم ملی باشد، همچنان همان اتفاقات مثبت در راه باشد.

– فعلا مانع بزرگ بحث‌های مالی است. خیلی از خارجی‌ها دارند از ورزش ما می‌روند، فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست.

عمده‌ترین مشکل فوتبال ما همین مسئله ارزی است و یک سردرگمی در خصوص تهیه ارز وجود دارد. محل درآمد ارزی باشگاه‌ها، هنوز لیگ قهرمانان آسیاست و دیدیم که چه مشکلاتی در خصوص انتقال این درآمد ارزی به کشور وجود دارد و باشگاه‌ها با کسری بودجه هم مواجه هستند. اگر بخواهند ارز نیمایی بخرند که طبیعتا با هزینه چند برابری نسبت به دو سال گذشته مواجه هستند، اصلا تعریف نشده که باید از کجا ارز بخرند. اینکه اصلا از چه نوع ارزی باید استفاده کنند هم مشخص نیست. جلوتر از خود ما، خارجی‌ها متوجه این موضوع شده‌اند. نمی‌شود پول‌شان را در چمدان به کشورشان ببرند چون باید ثابت کنند که پولشویی نیست و از چه راهی آن را به دست آورده‌اند. آرام آرام این نگرانی‌ای که در جامعه ما وجود دارد آنها را هم نگران کرده است و به تدریج از اینجا می‌روند. ضمن اینکه پرداخت‌های ما هم خیلی به موقع نیست.

– تعدادی از مربیان را ما نخواسته‌ایم چون با بودجه‌ای که در اختیار هست نمی‌شود مربی بهتر از آنها را جذب کرد و تعدادی هم رفته رفته به دلیلی که شما هم اشاره کردید می‌روند.

طبیعی هست که با رفتن خارجی‌های خوب، طراوت و شادابی فوتبال ما پایین‌تر می‌آید. درست است که من برای فرهاد مجیدی احترام خاصی قائلم و او یکی از نوابغ فوتبال ما است اما همین رفتن شفر دیدیم که در یکی دو هفته اخیر چه حاشیه‌هایی به وجود آورد. این مسئله تاثیر خودش را روی فوتبال ما نشان می‌دهد. البته منظور هم مربیان خوب و شاخص خارجی است، غیر از این باشد خارجی‌ها بروند بهتر است.

– برانکو هنوز قراردادش را با پرسپولیس تمدید نکرده و زمزمه‌هایی وجود دارد که او هم می‌رود.

او واقعا در فوتبال ما تاثیرگذار بوده، ولی کرانچار به نظرم خیلی خوب نیست، البته برای او هم احترام قائلم ولی ما از این دست مربیان در فوتبال‌مان کم نداریم که بخواهیم به خارجی پول بدهیم. اگر مربی درجه یک خارجی آورده شود باید او را حفظ کرد. کسانی که سابقه‌شان مثبت باشد.

– این روزها لیگ برتر ما متاثر از جریاناتی شده که در سطح گسترده و وسیعی هم اخبار را در بر گرفته، اینکه فلان تیم برای این تیم بازی می‌کند و یا فوتبال کثیف در جریان است و یا فلان تیم با حمایت فلان شخصیت سیاسی نتیجه می‌گیرد!

ببینید ما دموکراسی را در حوزه سیاسی خیلی می‌شناسیم، نمی‌گویم حتما به آن عمل می‌کنیم اما دموکراسی را در حوزه فرهنگی نمی‌شناسیم و هیچ‌وقت هم به آن عمل نمی‌کنیم. حتی هیچ‌وقت هم تمرینش نکرده‌ایم که بخواهیم به آن عمل کنیم. فضای مجازی هم فضایی را ایجاد کرده که هر کسی هر چیزی دلش می‌خواهد می‌نویسد و محیط ورزش هم متاثر از این فضا قرار می‌گیرد. ما چون دموکراسی را تمرین نکردیم بلد هم نیستیم آن را اجرا کنیم و این مشکلات به وجود می‌آید و بعد مسئولان را متهم به هواداری از تیم‌ها می‌کنیم. بالاخره سعید فائقی هم انسان است، مگر می‌شود احساس نداشته باشد؟ باید قبول داشته باشیم اگر فائقی مسئولیتی دارد این داشتن علاقه و احساس به یک تیم را نفی نمی‌کند. از آن طرف هم مدیریت در سطح کلان باید این شعور و درک را داشته باشد که عدالت را رعایت کند و سلیقه خودش را در مسئله تاثیر ندهد. این هم برمی‌گردد به همان بحث دموکراسی که ما هنوز آن را یاد نگرفته‌ایم. یک ذره هم ما را رها کنند می‌خواهیم همه چیز در یدِ قدرت ما باشد و این مشکلات به وجود می‌آید.

– راه حلش چیست؟

آزادی‌ها را باید بیشتر کنیم و تمرین دموکراسی بکنیم. علاوه بر این فیرپلی را باید در تمام موارد اجرا کنیم. همین که یک نفر زمین می‌خورد و توپ را بیرون می‌زنیم فیرپلی نیست، منصف‌ بودن هم فیرپلی است.

– حالا جدا از این مباحث، چه تیمی قهرمان لیگ برتر می‌شود؟

به احتمال ۹۹ و ۹ دهم درصد،‌ پرسپولیس.

– شایستگی‌اش را دارد؟

بله، انصافا امسال هم پرسپولیس شایستگی قهرمانی را داشت و خوب هم بازی کرد اما حیف شد این تیمِ خوب از لیگ قهرمانان حذف شد. من نظرم این است حتی شده بود قهرمانی لیگ داخلی را از دست می‌داد اما در لیگ قهرمانان بالا می‌آمد.

– آنجا بحث ناداوری و بدشانسی هم بود، اما قطعا دلائل دیگری هم وجود داشت.

مشکل اصلی این است که تیم‌های عربستانی با ما رفت و برگشت بازی نمی‌کنند، من عامل اصلی را این موضوع می‌دانم، آنها خوب به نفع خودشان بهانه درست کرده‌اند چون می‌دانند ما با تماشاگر چه قدرتی داریم.

– حل این مشکل هم به هرحال دیپلماسی ورزشی را می‌خواهد.

ان‌شاءالله که اتفاق بیافتد. کمیته ملی المپیک ما یک مقدار باقدرت‌تر عمل کند مسئله را می‌شود مدیریت کرد، البته انصافا صالحی‌امیری اقدامات خوبی انجام داده که امیدوارم به نتیجه برسد.

مرضیه دارابی

انتهای پیام/

درباره نویسنده

مونا  پوركشاورز

مونا پوركشاورز مشاهده تمام مطالب

ثبت دیدگاه