همراه ما باشید

سیاست‌های عجیب برای حمایت نکردن از تیم ملی برانکو می‌تواند معجزه کند؟

سیاست‌های عجیب برای حمایت نکردن از تیم ملی برانکو می‌تواند معجزه کند؟

پیروزی نیوز - سیاست‌های عجیب برای حمایت نکردن از تیم ملی برانکو می‌تواند معجزه کند؟

برانکو ایوانکوویچ خودش را برای جانشینی مارک ویلموتس آماده می‌کند،‌ اما فدراسیون‌نشین‌ها اعلام کرده‌اند که سرمربی فعلی تیم ملی باید تا آخرین روز قراردادش همکاری داشته باشد. هر چند طی چند روز اخیر با تمام اما و اگرهای مطرح شده سرمربی سابق پرسپولیس خبر از مذاکره مثبت خود با مسوولان ورزش کشورمان داده است. او ۲ روز پیش در پاسخ به باشگاه پرسپولیس برای بازگشت به جمع سرخپوشان عنوان کرد در حال مذاکره با فدراسیون فوتبال برای هدایت فنی تیم ملی است و به نظر می‌رسد که طلب یک میلیون یورویی‌اش از پرسپولیس هم مزید بر علت شده است. البته در این مطلب بحث بازگشت برانکو به نیمکت پرسپولیس مطرح نیست و بلاتکلیفی عجیب تیم ملی کشورمان در فاصله زمانی کوتاه در دور برگشت مرحله مقدماتی است که باید در دوراهی آمدن و نیامدن برانکو یا اخراج و حفظ ویلموتس دید. در شرایط کنونی واقعا سرنوشت تیم ملی فوتبال ایران مشخص نیست آن هم در حالی که نمی‌توان انتظار داشت برانکو با هدایت ملی‌پوشان کشورمان بتواند معجزه کند.

اولین تصمیم؛ اخراج

به تاکید بسیاری از کارشناسان، فوتبال بازی معجزه‌ و شانس نیست و نظم و تاکتیک می‌خواهد. اما مدت‌های زیادی است که تیم ملی کشورمان از این نظم و تاکتیک دور بوده و به همین دلیل هم در بازی‌های اخیر حتی معجزه هم نتوانست شرایط مطلوبی را برای تیم ملی ایران رقم بزند. ملی‌پوشان ایران با حضور ویلموتس و تا این مرحله از مقدماتی جام جهانی نتایج مطلوبی نگرفته‌اند. ۲ باخت پیاپی و بازی بد مقابل بحرین و عراق کارنامه تیم ملی کشورمان را نشان داد و به نظر نمی‌رسد در مدت باقی‌مانده بتوان این وضعیت نابسامان را مدیریت کرد. تیم ملی باید تمام دیدارهای باقی‌مانده‌اش را ببرد تا به دور دوم صعود کند و در غیر اینصورت بحرانی جدی را پیش روی خود خواهد داشت. البته به واسطه همین نتایج دور انتظار قرار است ویلموتس اخراج و برانکو جایگزین شود، اما بی‌شک نه برانکو و نه مربیانی که شاید جایگزین او در تیم ملی شوند، قدرت معجزه و مقابله با محرومیت‌های فوتبال ملی ما را ندارند. تصمیمات عجولانه و شتابزده از فوتبال ما رفع نشده است و این مذاکره عجیب با برانکو و قهر ویلموتس را هم باید نتیجه همین تصمیمات بدانیم. به این دلیل که در روزهایی نیاز تیم‌ملی به همفکری در ساده‌ترین شکل ممکن به فکر تعویض مربی هستیم آن هم با هزینه‌های کلان.

اخراج ویلموتس عاقلانه است؟

برانکو مربی موفقی در فوتبال ایران بوده و شکی در آن نیست. او کارنامه درخشانی در پرسپولیس برجای گذاشت و البته پیش از آن با تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی رفت. ویلموتس هم در این مدت رفتاری در شأن تیم ملی نداشته آن هم در حالی که مفاد و مبلغ قراردادش را اعلام نمی‌کنند (وب‌سایت بلژیکی Hln.be در همان روزهای ابتدایی عقد قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با ویلموتس در گزارشی ادعا کرد که دو طرف بر سر دستمزد سالیانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورویی به توافق رسیده‌اند). فدراسیون فوتبال هم پس از کارلوس کیروش به دنبال این بود که تجربه مربی پروازی را از تیم ملی دور کند اما پرداخت نشدن مطالبات سرمربی بلژیکی زمینه‌های چنین شرایطی را فراهم کرد تا ویلموتس و دستیارانش هم تنها در روزهای برگزاری اردوی تیم ملی در ایران حضور داشته باشند.

با این اوصاف اما عاقلانه به نظر نمی‌رسد که تصمیم به اخراج ویلموتس و بازگشت برانکو به ایران گرفته شود. قطعا انتظار عمومی اعتماد به ویلموتس است چرا که اگر مسوولان فدراسیون نتوانند چنین اعتمادی را به وجود آوردند باید پاسخگو باشند که به چه دلیل او را جذب کرده‌اند؟ چرا انتظار داریم با تداوم حضور ویلموتس یا منفی شدن بازگشت برانکو، تیم ملی از مرحله بحرانی عبور نکند. نه دیدار تدارکاتی خوبی برای تیم ملی فراهم می‌شود و نه حمایت چندانی از آنها می‌بینیم.

چرا قرارداد کوتاه‌مدت؟

اینکه چه کسی می‌رود و چه کسی می‌آید دغدغه ما نیست، چرا که با وجود برانکو و تداوم این روند هم نمی‌توان انتظار یک رخداد خوب برای تیم ملی را داشت. برانکو در صحبت‌هایش نشان داده که علاقمند به بازگشت به ایران و همکاری با تیم ملی است و البته ویلموتس هم به نظر می‌رسد که علاقه‌ای به ادامه همکاری با فدراسیون ایران را ندارد. اتفاقی که باعث می‌شود فضا برای حضور سرمربی سابق سرخپوشان در راس کادر فنی تیم ملی تلطیف شود و فدراسیون هم به جز برانکو به گزینه دیگری فکر نکند. اما در این میان خبر قرارداد ۶ ماهه با برانکو هم نکته عجیبی است. این که مسوولان فدراسیون فوتبال به گمان حذف تیم ملی از مرحله مقدماتی جام جهانی قصد دارند قرارداد کوتاه‌مدتی را با برانکو امضا کنند دلیلی بر تحمیل هزینه‌های سنگین به بیت‌المال برای اخراج ویلموتس نیست. یک حساب ساده نشان می‌دهد که در صورت جابجایی کادرفنی تیم ملی، از ویلموتس به ایوانکوویچ، فدراسیون ایران در آستانه هزینه‌ای قریب ۵ میلیون دلار قرار خواهد گرفت و اگر آنها باور دارند تیم ملی کشورمان موفق به کسب جواز حضور در رقابت‌های جام جهانی نمی‌شود، چرا باید چنین هزینه‌ای برای جذب مربی خارجی متحمل شوند. بی‌شک در مقطع کنونی با سیاست‌های عجیبی که فدراسیون فوتبال در عدم حمایت از تیم ملی کشورمان دارد، نه حضور برانکو و نه مربیان بهتر و برتر از او نمی‌تواند نقطه امن صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را ایجاد کند.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه