همراه ما باشید

با این همه منابع مالی بوشهر، انتهای جدول چه می کنید؟ حال ناخوش پارس و شاهین

با این همه منابع مالی بوشهر، انتهای جدول چه می کنید؟ حال ناخوش پارس و شاهین

پیروزی نیوز - با این همه منابع مالی بوشهر، انتهای جدول چه می کنید؟ حال ناخوش پارس و شاهین

استان بوشهر سرشار از منابع و صنایع پولساز، اما سال‌هاست که اوج محرومیت‌ها را تجربه می‌کند. منابعی که با کمی تدبیر و حمایت می‌تواند عرصه ورزش در این منطقه را شاداب‌تر کند. فوتبال بوشهر امسال ۲ نماینده خوب در لیگ برتر دارد، نمایندگانی که قرار بود بال صعود یکدیگر به صدر جدول باشند اما حضور شاهین بوشهری در لیگ برتر با اوج‌ همراه نشد. آنها در آستانه برگزاری آخرین دیدار نیم فصل‌شان در انتهای جدول قرار دارند و تنها ۶ امتیاز حاصل از ۶ تساوی را به خود اختصاص داده‌اند. دیگر نماینده استان بوشهر هم حال خوشی ندارد و تنها ۴ امتیاز اختلاف در رده چهاردهم ایستاده و اگر نتواند با عبور از مشکلات به کسب نتیجه برسد، به عنوان یکی از گزینه‌های سقوط به لیگ یک مطرح است.

تکرار تاریخ برای شاهین

آنها فصل را با عبدالله ویسی آغاز کردند اما همان ابتدا بود که ویسی از ادامه همکاری با این تیم انصراف داد و هدایت تیم را به مهرداد کریمیان سپرد. ویسی با توجه به نتایج نه چندان خوب با شاهین در راس انتقادات هواداران قرار داشت. از سوی دیگر مشکلات مالی تیم هم شرایط سختی را در داخل و بیرون زمین برای نماینده جدید بوشهر رقم زد. آنها به دلیل همین مشکلات مالی زمان زیادی را برای جذب بازیکن و آماده‌سازی تیم از دست دادند. هر چند که تامین نشدن منابع مالی اتفاق جدیدی در این تیم نبود و در یازدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر هم شاهین بوشهر به دلیل مشکلات فراوان مدیریتی و مالی و پس از گذشت ۱۶ هفته در آستانه انحلال قرار گرفت. آنها در آن سال، ۳ مدیرعامل عوض کردند و با وجود بدهی مالی چند میلیاردی، اعتصاب و تهدید به جدایی مربی و بازیکنان خوب‌شان در انتهای فصل به لیگ یک سقوط کردند و پس از ۸ سال مجددا صعود کردند. اما امسال هم همان داستان برای شاهین در حال تکرار است و در ممنوعیت قانونی استفاده از منابع مالی شهرداری برای تیمداری در لیگ حرفه‌ای آنها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

میشو معجزه می‌کند؟

با خروج ویسی از ترکیب فنی تیم، اواخر آذر بود که میشو کریستیچوویچ، هدایت شاهین را ۲ امتیاز در قعر جدول تحویل گرفت اما عملکرد سرمربی باسابقه کروات هم تا به اینجای کار چنگی به دل نمی‌زند. هر چند که این مربی در توجیه نتیجه‌ نگرفتن‌های تیمش عنوان کرده «سرمربی سابق تیم قطعا تلاش کرده که یک تیم خوب ببندد اما واقعا پول زیادی هزینه نشده و یک بازیکن تراکتور یا استقلال و پرسپولیس برابر با کل بودجه باشگاه ما است.» هر چند که صحبت‌های میشو در تحویل تیم با ضعف‌های فنی و تاکتیکی توجیه قابل قبولی است اما بی‌شک شاهین بدون عبور از بحران‌های کنونی که انتظار می‌رود سرمربی کروات چاره‌ای برای آن داشته باشد، نمی‌تواند به ماندن در لیگ امیدوار بماند .

پایان نیم فصل و نقل و انتقالات خوب برای این تیم البته اگر دوباره بحران‌های مدیریتی گریبان بوشهری‌ها را نگیرد، بهترین فرصتی است که می‌توانند در پست‌های مورد نیاز اقدام به جذب بازیکن کرده و بقای خودشان را در لیگ برتر رقم بزنند. شاهین بی‌شک کار سختی پیش رو دارد تا به اوج برگردد. آنها در آستانه هفته پانزدهم دیداری سخت مقابل استقلال را برگزار خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید که آیا کریستیچوویچ می‌تواند شاهین را از آخرین رتبه جدول رده‌بندی بالا بکشد تا آنها فصل حضورشان در لیگ نوزدهم به لیگ بیستم تمدید کنند.

حال پارسی‌ها هم خوب نیست

البته شاهین بوشهر به تنها بار مشکلات فنی و مالی فوتبال استان را به دوش نمی‌کشد و پارس جنوبی جم هم وضعیت چندان مناسبی ندارد. وزارت نفت به دلیل منع قانونی نمی‌تواند به پارس جنوبی کمک مالی کند و همین موضوع سبب شده تا آنها این فصل بیشترین مشکلات مالی را پیش روی خود داشته باشند. مشکلات پاشنه آشیل فراز کمالوند و شاگردانش در کسب نتیجه شده و آنها برای برگزاری تمرینات داخل خانه هم شرایط بغرنجی دارند. همین چند روز پیش هم اخباری مبنی بر انصراف این باشگاه از ادامه حضور در لیگ برتر منتشر شد. تیمی که حتی در تامین هزینه‌های رفت و آمد به شهرهای مختلف برای برگزاری دیدارهای لیگ وامانده تا پای استانداری و دیگر مسئولان استان بوشهر را به میان بکشد. کمالوند هم در بیان مشکلات این تیم عنواه کرده «چطور برای تیم‌های وزارت ورزش و جوانان که پرسپولیس و استقلال باشند، ۱۵۰،۱۶۰ میلیارد هزینه می‌کنند و هر چقدر می‌خواهند می‌گیرند، اما برای ما نه؟! برنامه فوتبال برتر نشان می‌داد که یکی از بازیکن‌های آنها ۵۵۰ هزار دلار گرفته است، اما بابک حاتمی دفاع راست ما ۱۴۰ میلیون تومان، دفاع چپ ما ۲۵۰ میلیون تومان و سایر بازیکنان ما هم  مبالغی نزدیک به این رقم گرفته‌اند. ۲ بازیکن خارجی هم داریم که نمی‌دانیم قرارداد آنها را می‌توانیم بدهیم یا نه. این چه انصافی است؟ اگر قانون کمک نکردن دولت به فوتبال است، خب برای همه این‌طور باشد. یک بام و دو هوا که نمی‌شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۵ تیم دارد و فقط مشکل تیم‌های نفتی هستند؟ تیم شاهین بوشهر چه گناهی کرده است؟ نمایندگان محترم مجلس که در آستانه انتخابات تریبون دست‌تان می‌گیرید و دنبال رأی جمع کردن هستید، مصوبه شما در مجلس هشتم به فوتبال این مملکت آتش زد. پول را از فوتبال گرفتید و به ورزشکار ندادید، که بدهید ۳-۴ هزار میلیارد دزدی کنند و ببرند.»

***

از مسؤولان استان بوشهر انتظار می‌رود با توجه به وجود صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی، دریا، کشاورزی، گمرک و… همتی بیشتر برای حفظ تیم‌های فوتبالی کنند و حالا که استان بوشهر برای اولین بار در رقابت‌های لیگ نوزدهم فوتبال کشورمان ۲ نماینده دارد، سبب شوند تا شاهین بوشهر و پارس جنوبی جم نمایندگانی شایسته برای فوتبال این منطقه باشند و در پایان فصل افسوس از دست رفتن فرصت و حمایت تنها اتفاق روی سکوهای پرشور فوتبال بوشهر نباشد.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه