همراه ما باشید

رازی که ترابیان پس از ۷ ماه فاش کرد / فدراسیون با رنار توافق کرد با ویلموتس بست

رازی که ترابیان پس از ۷ ماه فاش کرد / فدراسیون با رنار توافق کرد با ویلموتس بست

پیروزی نیوز - رازی که ترابیان پس از ۷ ماه فاش کرد / فدراسیون با رنار توافق کرد با ویلموتس بست

تیرماه امسال بود که بعد از مدت‌ها درگیریِ نام‌هایی چون علی کفاشیان و عباس ترابیان با پرونده‌ای موسوم به شرکت ام پی سیلوا، این دو از سوی کمیته اخلاق به مدت ۵ سال از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شدند.

بعد از این اتفاق عباس ترابیان نسبت به رای به‌شدت اعتراض کرد و پرونده به استیناف رفت. باوجود گذشت بیش از ۶ ماه از صدور آن رای، هنوز استیناف رای خود را در مورد این پرونده اعلام نکرده است.

در همین خصوص و همچنین در مورد موضوع مبهم قرارداد و فسخ آن با ویلموتس، با عباس ترابیان تماس گرفتیم. او حرف‌ها و روایاتی تازه از اتفاقات داشت و همچنین تأکید کرد با شکایت علیه فدراسیون فوتبال، در مورد اتفاقات اخیر اعاده حیثیت خواهد کرد.

ترابیان تاکنون مسوولیت مذاکره با مربیان خارجی زیادی در فوتسال و همچنین فوتبال را بر عهده داشته که کارلوس کیروش پرتغالی هم یکی از آن‌ها بود. گفت‌وگوی روزنامه پیروزی با عباس ترابیان را در زیر می‌خوانید:

– رای استیناف به خودتان اعلام‌نشده؟

نه چیز جدیدی نیامده، انگار پرونده ما افتاده پشت شوفاژ!

– معلوم است چه خبری می‌شود؟

مدت‌هاست منتظر رای استیناف هستم. با توجه به ارادتی هم که نسبت به این کمیته و اعضایش دارم، با اعتماد کامل منتظر اعلام نتیجه هستم ولی مثل‌اینکه این رای با یک سری پرونده دیگر هم سرنوشت شده است.

– هم سرنوشت؟

به‌هرحال عملاً آن رای قبلیِ محرومیت که بدوی و اولیه بود، در حال اجراست و ما ماه‌هاست که سردرگم و منتظر هستیم که تکلیف‌مان چه می‌شود،‌ اما متأسفانه کار دارد همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. فدراسیون هم ظاهراً خیلی علاقه‌ای به پیگیری این پرونده ندارد. من خیلی خوشبین نیستم به این قضیه، چون به‌صورت غیرمستقیم دارد همان رای بدوی که ما به آن اعتراض داریم، اجرا می‌شود. اصل پرونده خیلی روشن است. نه ازنقطه‌نظر حقوقی و قانونی رد مالی انجام‌شده و هم اینکه عالی‌ترین مقام قضایی در فضای مجازی که پلیس فتا هست، اظهار کرده و نوشته که این تقلبی بوده که از سوی شرکت خارجی انجام‌شده است.

– نظر قطعی پلیس فتا روی پرونده آمده؟

بله رای آن‌ها روشن است. یک نیجریه ‌الاصل این کار را کرده و از آن جالب‌تر هم این است که به‌واسطه کلاهبرداری شرکت ام پی سیلوا، دادگاه عالی انگلیس این شرکت را در سال ۲۰۱۸ معلق کرده است.

– قرارداد شما مربوط به چه سالی است؟

ما سال ۲۰۱۴ با این شرکت معامله کردیم. همه این توضیحات را به استیناف داده‌ایم. حتی مهدی تاج وکیلی را به کار گرفت تا قضیه را دنبال کند. آن وکیل هم به این نتایج رسید که موضوع محرومیت محلی از اعراب ندارد. پرونده خیلی روشن است. من درهرحال کاری به کفاشیان ندارم. به من ربطی ندارد چه ارتباطی با فدراسیون دارد. من خودم شخصاً شاکی هستم، می‌توانم در همان شعبه دو، که از ما شکایت شده، اعاده حیثیت کنم. یک شکایتی کمیته اخلاق از ما انجام داده که به شعبه دو رفته، آنجا پلیس فتا را مسوول بررسی کارها کردند که آن‌ها هم‌نظرشان را اعلام کرده‌اند. من مترصد این هستم که هر چه سریع‌تر رای صادر شود. خودم هم شکایت دارم.

– از کمیته اخلاق یا فدراسیون؟

از فدراسیون. به این دلیل که بدون مجوز، یک رای بدوی را فدراسیون به این شکل گسترده پخش کرد.

– این روزها در موردقرارداد ویلموتس بحث‌های زیادی وجود دارد. شما در دوره‌‌هایی مسئول عقد قرارداد بین‌المللی فوتبال و فوتسال بودید. می‌دانید دقیقاً در مورد مربی بلژیکی چه اتفاقی افتاده است؟

من قرارداد ویلموتس را ندیده و نمی‌دانم چطور است، اما در این زمینه اسفندماه صحبتی با من شد و علیرغم همه دلخوری‌هایی که داشتم، وقتی به من گفتند که شما دنبال مربی برو، مثل همان کاری که در مورد کارلوس کیروش انجام شد، بدون سروصدا پیگیر کار شدم. فقط هم به خاطر کشورم این را قبول کردم. رفتم چند جلسه هم با فدراسیون صحبت کردم. درنهایت قرار شد به دنبال هروه رنار سرمربی وقت تیم ملی مراکش بروم. من بالاخره از طریق ایجنت او و کسانی که می‌توانستند او را پیدا کنند، ۵ روز مداوم با او صحبت کردم. درنهایت هم به توافق رسیدیم، قرار هم بر این شد که اول جون، کار تمام شود، اما با توجه به اینکه فدراسیون می‌خواست کارِ انتخاب جانشین کیروش سریع‌تر مشخص شود، صبر نکرد و ویلموتس را به‌عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کرد.

– پس رنار اوکی داده بود که سرمربی شود؟

بله، کار او در مراکش اول جون تمام می‌شد، ولی فدراسیون عجول بود. واقعیت وقتی شنیدم ویلموتس را انتخاب کرده‌اند، سوابقش را که دیدم، تعجب کردم که چرا این مربی را جانشین مربی قبلی کرده‌اند. او سبک خاصی نداشت،‌ درواقع مربی بدون سبکی است. کسی نمی‌دانست می‌خواهد چه‌کاری انجام دهد. در دو بازی اخیر هم این را نشان داد که واقعاً در حد و اندازه تیم ملی ما نیست. وقتی در دیدار با عراق، تیم به رختکن رفت، مربی هیچ استراتژی مشخصی برای نیمه دوم نداشت. به‌هرحال ما در حد خودمان بعد از ۳۰ سال حضور در این رشته، فوتبال را می‌فهمیم. او کوچک‌تر از تیم ملی ایران بود و درنهایت هم وِل کرد و رفت.

– صحبت از غرامت و این داستان‌هاست. باید به او غرامت هم بدهیم؟

من نمی‌دانم چون قراردادش را ندیده‌ام. باید دید در قرارداد او چه چیزی آمده است. قرارداد کیروش کاملاً مشخص بود و بندی وجود داشت که در مورد فسخ قرارداد توضیح داده‌شده بود که اگر این فسخ از سوی او باشد و یا از ما به خاطر نتایج، چه اتفاقی رخ می‌دهد و باید چقدر به کیروش پول می‌دادیم. تمام این موارد پیش‌بینی‌شده بود.

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه