همراه ما باشید

برخی پیشکسوتان تیم مدعی قهرمانی را هر روز به چالش می کشند / گویا دهه ۸۰ را فراموش کرده‌اند

برخی پیشکسوتان تیم مدعی قهرمانی را هر روز به چالش می کشند / گویا دهه ۸۰ را فراموش کرده‌اند

پیروزی نیوز - برخی پیشکسوتان تیم مدعی قهرمانی را هر روز به چالش می کشند / گویا دهه ۸۰ را فراموش کرده‌اند

این روزها به شکل عجیبی شاهد موضع‌گیری برخی پیشکسوتان علیه سرمربی جدید سرخ‌ها هستیم. درحالی‌که همچون ۴ فصل گذشته پرسپولیس خود را در قامت یک مدعی نشان داده، اما عده‌ای با نادیده گرفتن عملکرد خوب این روزهای تیم کالدرون به نتایج این مربی و سبک بازی تیمش انتقاد کرده  و با ادبیات ناپسندی توانایی‌های وی را زیر سوال می‌برند.

فارغ از کارنامه درخشان کالدرون که نشان از دانش و تجربه  این مربی آرژانتینی دارد، نتایج این فصل سرخ‌ها خود به‌تنهایی برای اثبات توانمندی‌هایش کفایت می‌کند. قرار گرفتن در مکان دوم جدول به خاطر تفاضل گل کمتر با سپاهان و حضور در یک‌چهارم نهایی حذفی یعنی پرسپولیس با کالدرون مدعی اصلی در هر ۲ جام است. اما برخی پیشکسوتان اعتقاددارند همه این موفقیت‌ها اتفاقی به‌دست‌آمده است!

حمید درخشان، پیشکسوت همیشه منتقد ادعا دارد روند بازی‌های پرسپولیس جذاب و امیدوارکننده نیست، اما گل‌هایی زده می‌شود و تیم برنده از زمین خارج می‌شود و همین امر باعث شده تا شرایط پرسپولیس در جدول خوب باشد! وی در شرایطی یک بازی در میان به‌حساب کالدرون رسیدگی می‌کند که هنوز یادگاری‌های پر از رمز و رازش دست پرسپولیس است و  همچنان به خاطرش تاوان هنگفتی را می‌دهد. حتی یادآوری روزهایی که این بزرگوار روی نیمکت بود هنوز تن و بدن هواداران را می‌لرزاند.

جمشید شاه‌محمدی هم که اتفاقاً در دهه ۷۰ شاگرد درخشان بود به‌مانند استادش سرمربی پرسپولیس را موردعنایت خویش قرار داده و با لحنی توهین‌آمیز گفته است بازی تیم کالدرون برای تخمه‌فروش‌ها خوب است.این صحبت در حالی مطرح شد که به اعتقاد کارشناسان شاگردان کالدرون در زمین ناهموار جم بازی خوبی را به نمایش گذاشته بودند و با در اختیار گرفتن مالکیت توپ و زمین و فوتبالی باحوصله، تا لحظه آخر برای پیروزی تلاش کرده و مزد سماجت و صبر خود را هم گرفتند تا اولین تیمی باشند که در این فصل تیم پارس جنوبی را در خانه‌اش مغلوب می‌کنند.آن‌هم در شرایطی که در ۳ بازی اخیر تیم‌های مدعی سپاهان، ماشین‌سازی اوج گرفته و نفت مسجدسلیمانی که در حد پدیده ظاهرشده فقط یک امتیاز از شهر جم سوغات برده بودند. اما چه اهمیتی دارد که پرسپولیس توانست پارس جنوبی را در زمین اش شکست دهد و با گرفتن ۳ امتیاز به صدر نزدیک شده و با یک بازی کمتر بالاتر از رقیب سنتی قرار بگیرد؛ چون پرسپولیس به اعتقاد برخی منتقدین همیشه بهانه‌گیر تحت هر شرایطی باید زیبا بازی کند. و حتی روی چمن بی‌کیفیت هم نمایشی در حد لالیگا داشته باشد! بماند که ال کلاسیکو اخیر هم چنگی به دل نزد و بدترین نمایش سال‌های اخیر را از ۲ تیم رئال و بارسلونا دیدیم اما همین‌که جناب پیشکسوت از ارنستو والورده و زین‌الدین زیدان راضی است جای شکر دارد.

فرزاد آشوبی هم که سابقه بازی در تیم رقیب را دارد معتقد است تیم کالدرون هنوز به بلوغ تاکتیکی نرسیده است. او مقایسه‌ای هم بین مربیان خارجی پرسپولیس و استقلال داشته است و گفته است استراماچونی بعد از چند ماه حضور در استقلال این تیم را ازنظر تاکتیکی متحول کرد و تأثیرات فراوانی روی تیمش گذاشت و کالدرون هم باید روی تیمش تأثیر بیشتری بگذارد. برخلاف اظهارات آشوبی تمام تلاش کالدرون این بوده که تفکرات خودش را در تیم جا بیندازد و فوتبالی که پرسپولیس ارایه می‌دهد متفاوت بازمان برانکو است. و هر چه لیگ جلوتر می‌رود تیم نمایش بهتری را به اجرا می‌گذارد. اگر پرسپولیس در هفته‌های ابتدایی هم نتایج خوبی نگرفت، تیم رقیب هم ‌چنین وضعیتی داشت و باوجوداینکه بازی‌های آسان‌تری نسبت به پرسپولیس داشت اما استراماچونی در حفظ نتیجه ناکام بود. اما حمایت مدیران و پیشکسوتان استقلال به این مربی کمک کرد تا بتواند تفکراتش را در تیمم جا بیندازد. گرچه استقلال با این مربی نتایج خوبی گرفت اما ازنظر فنی هنوز ضعف‌های مشهودی دارد که ازجمله آن‌ها باید به ضعف دفاعی این تیم اشاره کرد. در سیستم دفاع ۳ نفره استراماچونی ۱۷ گل در ۱۶ بازی گذشته به‌جا مانده است. استقلال امسال فقط در ۴ بازی توانسته دروازه خود را بسته نگاه دارد. درباره قهرهای گاه‌وبیگاه استراماچونی و ترک تیم در کوران مسابقات هم چیزی نگوییم بهتر است. اما بد نبود حداقل پیشکسوتان پرسپولیس از کالدرون که مثل سرمربی استقلال معوقاتی دارد یک تشکر خشک‌وخالی من‌باب مسوولیت پذیری‌اش می‌کردند بلکه دل این پیرمرد آرژانتینی برای کسب قهرمانی گرم‌تر می‌شد.

جالب اینجاست که آشوبی در زمان حضور برانکو هم یکی از منتقدین این مربی بود و سرمربی تیمی که با دست‌خالی نائب قهرمان آسیا شد را محتاط و ترسو خطاب کرده و اعتقاد داشت شفر استقلال را متحول کرده است! اما عاقبت هر ۲ مربی را هم دیدیم برانکو با ۳ قهرمانی و در اوج رفت و شفر با دست‌خالی و حیا کن و رها کن طرفداران استقلال. متأسفانه برخی پیشکسوتان برانکو را هم مانند کالدرون کم با سخنان خودآزار ندادند. حتی ابتدای فصل هجدهم نیز برخی‌ها به دنبال جایگزین کردن یک مربی ایرانی به‌جای برانکو بودند و هرروز شایعه حضور یک مربی را مطرح می‌کردند. آن‌ها آرامش و موفقیت پرسپولیس را دوست نداشتند،شاید هم قهرمان‌های مقتدرانه این مربی برای آن‌ها خسته‌کننده و  ملال‌آور شده بود. وقتی گذشته را مرور می‌کنیم دیگر رفتارهای این روزهای برخی‌ها باعث تعجب مان نمی‌شود.کاش حداقل به خاطر همان هواداری که سنگش را به سینه می‌زدند از تیمی که در کورس قهرمانی ست حمایت می‌کردند یا دستکم نقد سازنده و راه گشا ارایه می‌دادند. نه اینکه از روی حب و بغض سخن گفته و هواداران را علیه تیم تحریک کنند.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه