همراه ما باشید

اطلاعات اشتباه رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر در مورد محل زندگی تختی در تجریش / ویلای ییلاقی نبود، خانه سال‌های واپسین بود

اطلاعات اشتباه رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر در مورد محل زندگی تختی در تجریش / ویلای ییلاقی نبود، خانه سال‌های واپسین بود

پیروزی نیوز - اطلاعات اشتباه رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر در مورد محل زندگی تختی در تجریش / ویلای ییلاقی نبود، خانه سال‌های واپسین بود

در روزهای گذشته تصمیمی از سوی شورای شهر گرفته شد که هرگز به مذاق گوش‌شکسته‌ها خوش نیامد. خیابان تختی که سال‌های سال است ساکنان فرشته به آن خو گرفته‌اند، به نام استاد جلیل شهناز تغییر پیدا کرد.

البته این تنها خیابانی نبود که با تغییر نام مواجه شده، اما قطعا با توجه به اینکه غلامرضا تختی از خانواده کشتی است، گوش‌شکسته‌ها نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و طی روزهای اخیر، تعداد نسبتا زیادی از قهرمانان و مدال‌آوران کشتی پای برگه‌ای را امضا زدند که طی آن خواسته شده بود شورای شهر دستش را برای تغییر نام از این خیابان بردارد. خطاب این نامه نیز فرماندار تهران بود.

در همین رابطه رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران، تمام جو ایجاد شده را محصول سوءبرداشت عنوان کرد.

محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران روز گذشته در حاشیه جلسه علنی شورای شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در این‌باره توضیح داد: «اخیرا جمعی از مدال آوران کشتی ایران نامه‌ای خطاب به فرماندار تهران نوشته و نسبت به تغییر نام خیابان «غلامرضا تختی» اعتراض کردند که به نظر می‌رسد سوء برداشتی برای علاقمندان و دلسوزان حوزه کشتی و ورزش کشور به وجود آمده است.»

طبق توضیحات حق‌شناس، خیابان تختی بر اساس نقشه سازمان جغرافیایی و کارتوگرافی ملی ایران به سال ۴۷ و ۵۵ به نام خیابان «ژاله» بود و بر اساس نقشه‌های بعد از انقلاب که متعلق به سال ۶۴ است، این خیابان به نام «تختی» تغییر کرد: «اما انتصاب خیابان تختی به آن نام‌آور در منطقه یک شاید به دلیل قرار گرفتن ویلای ییلاقی پهلوان تختی باشد که توسط محمدرضا پهلوی به وی اعطا شد و او نیز از این ویلا استفاده نکرد و آن را به خواهرش واگذار کرد که همان ویلا هم حدود ۲۰ سال پیش تخریب و به جای آن یک برج احداث شد.»

رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر هرچند اطلاعات درستی از تقسیمات جغرافیایی شهری دارد، اما چیزی که در مورد منزل تختی عنوان می‌شود، هرگز درست نیست و به نظر می‌رسد لازم باشد در این خصوص تحقیقات بیشتری داشته باشد.

درست است که جهان پهلوان تختی این خانه را با جایزه المپیکش خریداری کرده، اما هرگز ویلای ییلاقی نبوده است. او همراه با خانواده‌اش (مادر و خواهران) در این منزل سکونت داشت.

بعد از تایم کوتاهی که پس از ازدواج، همراه با همسرش مرحوم شهلا توکلی در خانه‌ای دیگر سپری کرد، به دلیل مشکلات مالی بار دیگر به منزل مسکونی‌اش در منطقه تجریش بازگشت و در این خانه نیز پسرش بابک به دنیا آمد.

او خانه را به خواهرش واگذار نکرده بود بلکه براساس یکی از چند وصیت‌نامه‌‌ای که بعد از مرگ جهان پهلوان به آن استناد شد، خانه‌ی غلامرضا تختی تا سن قانونی بابک تختی، در اختیار مادر و خواهرانش قرار گرفت. البته این خانه هرگز به بابک تختی نرسید و پیش از آن ایده‌ی تبدیل آن به موزه تختی اجرایی شود، مثل خیلی دیگر از خانه‌های قدیمی که دنیایی از خاطره و تاریخ را در خود داشت، با خاک یکسان شده و به ساختمانی جدید تبدیل شد اما آن خیابان از دهه ۶۰ به بعد، به نام تختی باقی ماند و کسی نتوانست نام جهان پهلوان را از آن خیابان بگیرد.

رئیس کمیته نامگذاری شورای شهر تهران همچنین گفته است که خانه پدری تختی در محله خانی آباد قدیم واقع در منطقه ۱۲ است که از سال‌ها پیش خیابان مجاور خانه او به نام جهان پهلوان تختی نامگذاری شد و به همین دلیل نیز آن محله به تختی شهرت یافت و به گفته حق‌شناس، قرار است بر اساس مصوبه شورای شهر در بودجه ۹۷ و ۹۸ شهرداری، خانه پدری تختی توسط مدیریت شهری خریداری و خانه موزه تختی در آن محل راه اندازی شود.

حق شناس با بیان اینکه ۱۵ معبر به نام تختی در شهر تهران وجود دارد، گفت: سیاست شورای شهر این است که اسامی اشخاص در جای اصلی خود حفظ شوند و اسامی تکراری به دلیل تکراری بودن و به اشتباه انداختن شهروندان در آدرس‌های شهری ، تغییر یابد:‌ »این شورا در تلاش است نام تختی را در زادگاه اصلی او در منطقه ۱۲ به عنوان یکی از مناطق تاریخی تهران حفظ کند و تغییر نام خیابان‌های دیگر که به اشتباه در دوره‌های گذشته به نام‌های یکسان نامگذاری شده، دلیلی بر بی توجهی و کم اهمیت انگاشتن تختی نیست. شورای شهر همیشه در تلاش است که یاد و خاطره نام آوران ایران حفظ شود.»

همانطور که ایده‌ی موزه شدن خانه تختی در تجریش، هیچ‌گاه اجرایی نشد، حالا هم امیدی به موزه شدن خانه پدری جهان پهلوان وجود ندارد، گرفتن نامِ نقد خیابان تختی، به نسیه‌ی خانه‌ای که قرار است موزه شود، قطعا معامله جالبی نیست و گوش‌شکسته‌ها آن را نخواهند پذیرفت.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه