همراه ما باشید

کاپیتان جلال ۳۸ساله شد؛ صخره سرخ

کاپیتان جلال ۳۸ساله شد؛ صخره سرخ

پیروزی نیوز - کاپیتان جلال ۳۸ساله شد؛ صخره سرخ

سید جلال حسینی، کاپیتان و مدافع مستحکم پرسپولیس ۳۸ ساله شد. این بازیکن که اصالتی شمالی دارد و اهل شهرستان بندرانزلی است، فوتبالش را از تیم ملوان آغاز و در مدت یک‌ساله حضورش در این تیم، ۵ گل در ۳۰ بازی به ثمر رساند. وی سپس به سایپا پیوست و در طی ۴ فصلی که پیراهن این تیم را بر تن داشت ۸ گل در ۱۱۷بازی به ثمر رساند و موفق شد علاوه بر کسب یک قهرمانی در ششمین دوره لیگ، ۲ بار جایزه برترین مدافع سال را به دست بیاورد. حسینی در سال ۸۸ به تیم سپاهان اصفهان رفت و در اولین فصل حضورش با این تیم قهرمان لیگ برتر شد. این قهرمانی ۲ بار دیگر هم ادامه داشت و تیم سپاهان به لطف حضور این بازیکن بهترین خط دفاع لیگ را به خود اختصاص داد. سید جلال ۳ فصل در سپاهان  حضور داشت و ۱۲۱ بار با پیراهن این تیم در مسابقات مختلف به میدان رفت و ۴ گل در لیگ برتر و ۲ گل در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رساند.

پیوستن به پرسپولیس

این مدافع در فصل ۹۱ به همراه زوج دفاعی موفق خود یعنی محسن بنگر به تیم پر مهره پرسپولیس لیگ دوازدهم پیوست و در ۳۶ بازی (۳۱ بازی لیگ و ۵ بازی حذفی) برای سرخپوشان به میدان رفت و یک گل به ثمر رساند. در جام حذفی نیز او با پرسپولیس تا فینال بازی‌ها رسید که با شکست در ضربات پنالتی مقابل تیم سابقش یعنی سپاهان از دستیابی به جام محروم ماند.

رکوردشکنی سید جلال با سرخ‌ها

سید جلال در فصل سیزدهم درمجموع  ۲۹ بار( ۲۷ بازی لیگ و ۲ بازی حذفی) در ترکیب پرسپولیس حاضر بود و ۱ گل لیگ به ثمر رساند. او به همراه سایر مدافعان عملکرد بی‌نقصی در این فصل داشت و بسیاری نایب قهرمانی پرسپولیس را مرهون ساختار دفاعی قدرتمندش و بازی درخشان مدافعان ازجمله جلال حسینی می‌دانستند که با خوردن تنها ۱۵ گل در ۳۰ بازی، یک میانگین فوق‌العاده را ثبت کردند.

بهترین مدافع لیگ پانزدهم

در پایان فصل او به الاهلی قطر پیوست و پس از یک‌فصل بازی در این تیم، دوباره به فوتبال ایران بازگشت و درحالی‌که بسیار تمایل داشت دوباره در پرسپولیس بازی کند موردتوجه برانکو قرار نگرفت و با رد پیشنهاد باشگاه استقلال به تیم نفت تهران پیوست و طی ۲۰ بازی در لیگ پانزدهم، ۲ گل زد و در ۳ بازی آسیایی هم نفتی‌ها را همراهی کرد و با درخششی که داشت عنوان بهترین مدافع فصل را از آن خود کرد.

قهرمانی مقتدرانه در لیگ شانزدهم

سید جلال حسینی در نقل و انتقالات لیگ شانزدهم به پرسپولیس بازگشت و در ۲۷ بازی برای سرخپوشان به میدان رفت و ۱۹ کلین شیت با حضور او به دست آمد. با رهبری خوب سید جلال پرسپولیس توانست با کمترین گل خورده(۱۴ گل) و در فاصله چند هفته مانده به پایان مسابقات بعد از ۹ سال قهرمان لیگ برتر شود. در پایان فصل سید جلال بار دیگر به‌عنوان برترین مدافع انتخاب شد. این بازیکن در ۸ بازی آسیایی هم کاپیتان سرخ‌ها بود و پرسپولیس تحت رهبری او برای اولین بار موفق شد به نیمه‌نهایی آسیا برسد.

دبل قهرمانی با پرسپولیس

سید جلال حسینی بازی‌های زیادی از لیگ هفدهم را به دلیل مصدومیت از دست داد. بااین‌وجود او در ۲۰ مسابقه‌ای که حاضر بود، موفق به رقم زدن ۱۴ کلین شیت شد. در این فصل او با پرسپولیس موفق به کسب دومین قهرمانی متوالی گردید و باید گفت این قهرمانی تا حدودی زیادی نشات گرفته از عملکرد خوب خط دفاعی تیم بود که تنها ۱۵ بار مقابل حریفان تسلیم شد. و بی‌شک اگر مصدومیت برای حسینی اتفاق نمی‌افتاد این آمار می‌توانست خیلی بهتر از چیزی باشد که به ثبت رسید. سید جلال در ۲ بازی جام حذفی و ۷ بازی از لیگ قهرمانان آسیا نیز همراه سرخپوشان بود و یک گل حساس برای تیم برابر الجزیره به ثمر رساند؛گلی که صعود پرسپولیس را به یک‌چهارم نهایی امضا کرد.

سید جلال در نقش سوپرمن

در نیم‌فصل اول لیگ هجدهم که سرخپوشان از نقل و انتقالات محروم بودند،کاپیتان جلال در همه بازی‌ها حاضر بود و خط دفاع این تیم با رهبری او تنها ۶ گل دریافت و ۸ کلین شیت به ثبت رساند. این مدافع درمجموع ۳۴ بار در طول فصل برای پرسپولیس به میدان رفت (۲۹ بازی لیگ و ۵ بازی حذفی) و همانند ۲ فصل گذشته عنوان برترین مدافع فوتبال ایران را به خود اختصاص داد. او با پرسپولیس در این فصل همه جام‌های داخلی را کسب کرد و در لیگ قهرمانان آسیا هم در عین شایستگی به مقام دوم دست‌یافت. این اتفاق در حالی رخ داد که کمتر کسی امید به درخشش سید جلال و همبازیانش مقابل حریفان قدرتمند آسیایی داشت اما آن‌ها باوجود محرومیت به‌خوبی جای ستاره‌های جداشده را پرکرده و پرسپولیس را برای اولین بار به فینالیست آسیا رساندند. سید جلال حسینی در هر ۶ بازی باقی‌مانده از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تا فینال همراه پرسپولیس بود و درمجموع ۱۳ بار در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ بازی کرد، ۲ گل سرنوشت‌ساز برابر الجزیره و الدحیل به ثمر رساند و نقش بسزایی در نایب قهرمانی تیمش داشت. در مسابقات فصل ۲۰۱۹ آسیا  هم این مدافع در ۵ بازی مرحله گروهی همراه پرسپولیس بود.

سید جلال، پرافتخارترین بازیکن لیگ

کاپیتان و رهبر باتجربه سرخ‌ها حضور پرفرازونشیبی در شروع فصل نوزدهم داشت. سید جلال حسینی به دلیل مصدومیت در بازی‌های ابتدای فصل غایب بود و در بازگشت هم رقابت فشرده‌ای را با ۲ مدافع میانی تیم داشت و از جایی که کالدرون از مدافعان میانی‌اش به‌صورت چرخشی بهره می‌برد، سید جلال در ۹ بازی(۷ بازی لیگ و ۲ بازی حذفی)حاضر بود. اما بعد از حضور یحیی گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس، این مدافع هم جایگاه ثابتی در تیم پیداکرده است و در ۲ بازی اخیر به میدان رفته است.  آمارها نشان می‌دهد خط دفاعی سرخ‌ها با سید جلال استحکام بیشتری دارد و هر زمان که این بازیکن در ترکیب قرار داشته آن‌ها موقعیت گل کمتری به حریف داده و کلین شیت های بیشتری داشته‌اند. هوش، تجربه و فیزیک بدنی مناسب سید جلال از او یک مدافع کامل ساخته و بی‌دلیل نیست که او در هر تیمی حضورداشته، آن تیم صاحب برترین خط دفاع شده است. سید جلال تاکنون ۶ بار به‌عنوان بهترین مدافع لیگ برگزیده ‌شده و با کسب۷ قهرمانی پرافتخارترین بازیکن تاریخ لیگ برتر هم می‌باشد. گفتنی است سیدجلال تا به امروز ۱۸۵ بار پرسپولیس را در مسابقات مختلف همراهی کرده است و ۶ گل به ثمر رسانده و موفق به کسب ۳ قهرمانی لیگ برتر، ۳ قهرمانی سوپر جام، یک قهرمانی در جام حذفی و یک نایب قهرمانی با این تیم در آسیا شده است.

خداحافظی صخره با فوتبال ملی

سید جلال باوجود سن و سال بالا همچنان آماده‌ترین مدافع فوتبال ایران است و در پرسپولیس مهره‌ای کلیدی به شمار می‌رود. او نقش غیرقابل‌انکاری در موفقیت‌های پرسپولیس و تیم ملی در سالیان اخیر داشته است، اما افسوس که این بازیکن خوب به خاطر لجبازی و دشمنی کیروش فرصت همراهی تیم ملی در ۲ تورنمنت مهم(جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیا۲۰۱۹) را از دست داد و تاوان آن را فوتبال ایران به بدترین شکل پس داد. تیم ملی در جام ملت‌های اخیر به خاطر ضعف‌های مفرط مدافعانش شکست سختی برابر ژاپن متحمل شد و جام قهرمانی را از دست داد تا جای خالی این مدافع خوب بیشتر از هر وقتی نمایان شود. متأسفانه رفتارهای مغرضانه کیروش باعث خداحافظی سید جلال شد و تیم ملی دیگر این مدافع خوب را به خود نخواهد دید. قابل‌ذکر است سید جلال حسینی ۱۱ سال عضو تیم ملی بود و ۸ گل در ۱۱۶ بازی برای زد. اولین بازی ملی وی در سال ۲۰۰۷ مقابل بلاروس و آخرین بازی رسمی‌اش برابر ازبکستان در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ انجام گرفت که با صعود مقتدرانه تیم ملی همراه شد. برای کاپیتان متعصب پرسپولیس در زادروزش بهترین‌ها را آرزو داریم.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه