همراه ما باشید

بررسی تغییرات سرمربی در لیگ‌های ایتالیا، انگلیس، آلمان و اسپانیا/۲۲ تغییر، سهم ۴ لیگ معتبر جهان

بررسی تغییرات سرمربی در لیگ‌های ایتالیا، انگلیس، آلمان و اسپانیا/۲۲ تغییر، سهم ۴ لیگ معتبر جهان

پیروزی نیوز - بررسی تغییرات سرمربی در لیگ‌های ایتالیا، انگلیس، آلمان و اسپانیا/۲۲ تغییر، سهم ۴ لیگ معتبر جهان

در این فصل لیگ‌های معتبر اروپایی، به بررسی تغییرات سرمربی تیم‌ها در اواسط فصل می‌پردازیم و با در نظر گرفتن اعتبار این رقابت‌ها، لیگ برتر انگلیس، سری آ ایتالیا، بوندس لیگا آلمان و لالیگا اسپانیا، ۴ تورنمنت محبوب در سراسر جهان هستند که هم از لحاظ کیفیت بازی‌ها و هم از لحاظ هواداری، پیشتازند و فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ نیز از این موضوع مستثنی نیست.

لیگ برتر انگلیس

در سطح اول فوتبال در کشور انگلیس، نیمکت سرمربی‌گری ۵ تیم دستخوش تغییر شد. اورتون، آرسنال، وستهم، تاتنهام و واتفورد، همه از تیم‌های سرشناس هستند که در تعطیلات زمستانی و یا پیش از آن، کادر فنی خود را تغییر دادند.

۷ سپتامبر ۲۰۱۹، خاوی گارسیا پس از ۵۹۴ روز از نیمکت تیم واتفورد جدا شد و کیکه سانچز فلورس، جانشین او شد؛ اما عمر سرمربی گری سانچز بیش از ۸۵ روز طول نکشید و او نیز سکان هدایت واتفورد را به نیگل پیرسون سپرد.

تاتنهام، شاهد دست به دست شدن نیمکت سرمربی‌گری بین ۲ سرمربی سرشناس، با ۲ سبک متفاوت بود. در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹، مائوریسیو پوچتینو پس از ۲۰۰۲ روز نشستن بر روی نیمکت اسپرز، جای خود را به ژوزه مورینیو داد.

آرسنال بحران زده‌ای که دیگر نشان از تیم رویایی آرسن ونگر در همان فصل شکست ناپذیری ندارد، در زمستان این فصل اونای امری را اخراج کرد و میکل آرتتا را، ۴ سال پس از خداحافظی‌اش بار پیراهن توپچی‌ها، به نیمکت سرمربی گری این تیم لندنی رساند.

کارلو آنچلوتی و دیوید مویس نیز در تیم‌های اورتون و وستهم، به ترتیب جانشین مارکو سیلوا و مانوئل پیگرینی شدند که هرکدام بیش از ۵۰۰ روز، هدایت تیم‌هایشان را برعهده داشتند.

سری آ ایتالیا

در سطح اول فوتبال ایتالیا، ۶ تیم سرمربی تغییر دادند و تیم‌های ناپولی، میلان، اودینزه، جنوا، برشا و فیورنتینا، تغییر و تحولات زیر را تجربه کردند.

اولین تغییر، جانشینی کلودیو رانیری به جای اوزه بیو دی فرانچسکو در سمپدوریا میانه جدولی اتفاق افتاد. سپس مارکو جامپائولو، نیمکت سرمربی گری روسونری را به استفانو پیولی تحویل داد و آریولو آندرآتزولی سکان هدایت تیم جنوا را به تیاگو موتای جوان و جویای نام داد. اما تیاگو موتا نیز پس از ۶۷ روز، از هدایت این تیم کنار رفت و داویده نیکولا جانشین او شد.

ایگور تودور در تیم اودینیزه، لوکا گوتی را به عنوان جانشین خود دید و در تیم فیورنتینا نیز وینچنزو مونتلا جای خود را به جیوزپه لاچینی داد. همچنین در تیم برشا، اوجنیو کورینی از هدایت این تیم کنار رفت؛ اما تنها پس از ۲۷ روز، دوباره به عنوان سرمربی این تیم معرفی شد.

عجیب ترین تغییر مربی در فوتبال ایتالیا و شاید فوتبال جهان، کنار گذاشتن کارلو آنچلوتی از هدایت ناپولی پس از ۵۲۷ روز و جانشین کردن شاگرد سابق این مربی، جنارو گتوزوی بدون کارنامه و موفقیت چشمگیر در عرصه مربی‌گری به جای کارلتو بود.

بوندس لیگا آلمان

در سطح اول فوتبال آلمان اما به عنوان یکی از رقابت‌هایی که چندسالی است تحت سلطه بی چون و چرای باواریایی ها قرار دارد، ۵ تیم بایرن مونیخ، کلن، ماینتس، هرتابرلین و دوسلدورف، سرمربی خود را تغییر دادند.

نیکو کواچ پس از ۴۹۰ روز، سکان هدایت بایرن مونیخ را به هانس فلیک، به عنوان سرمربی موقت سپرد اما عملکرد هانس فلیک، تا به اینجای کار باعث شده تا مدیران این تیم به فکر جایگزین دائم برای نیمکت تیمشان نیفتند.

سرمربی گری تیم کلن، پس از ۳ مرتبه تغییر در این فصل، فعلاً به مارکوس گیسدول رسیده و باید دید در آینده چه سرنوشتی در انتظار نیمکت این تیم است.

ساندرو شوارتس، پس از ۸۶۲ روز نیمکت ماینتس را رها کرد تا سرمربی سابق کلن، به جای او بنشیند.

۲۷ نوامبر ۲۰۱۹، باشگاه هرتابرلین اعلام کرد یورگن کلینزمن، درحالی که کمک مربی ایرانی، الکس نوری را در کنار خود خواهد داشت، به عنوان سرمربی جدید این تیم آغاز به فعالیت خواهد کرد و جانشین آنته کوویچ می‌شود.

اما فردلم فونکل، سرمربی با تجربه دوسلدورف پس از ۱۴۱۶ روز هدایت این تیم را کنار گذاشت و هفته گذشته، اوو راسلر جانشین او شد.

لالیگا اسپانیا

سطح اول فوتبال اسپانیا نیز هم تعداد با بوندس لیگا آلمان، تغییرات سرمربی را تجربه کرد که ماجرای تغییر سرمربی آبی اناری‌ها، عجیب ترین ماجراست.

در تیم والنسیا، پس از ۸۰۲ روز، مارسلینو، جای خود را به آلبرت کلادس داد و مائوریسیو پیگرینو، سکان هدایت لگانس را به خاویر آگیره تحویل داد تا پس از ۴۷۷ روز، نیمکت این تیم نیز دستخوش تغییر شود.

آبلاردو، پس از ۲ مرتبه تغییر کادرفنی، به عنوان سرمربی جدید اسپانیول انتخاب شد.

اما حدود یک ماه پیش، در کمال تعجب و درحالی که از ژاوی هرناندز به عنوان گزینه سرمربی گری بارسلونا نام برده می‌شد، کیکه ستین پس از ۹۲۶ روز به عنوان جانشین ارنستو والورده انتخاب شد که از همان ابتدا، با این انتخاب، حواشی ریز و درشت نیز به سراغ این تیم آمد که مصاحبه‌ی ستین پس از انتخاب به عنوان سرمربی کاتالان‌ها، جالب ترین حاشیه بود.

بنابراین، با بررسی موارد بالا به این نتیجه می‌رسیم که فقط بایرن مونیخ و بارسلونا، تیم‌هایی بودند که به عنوان یکی از اصلی ترین شانس‌های قهرمانی، دست به تغییر کادرفنی زدند و تیم‌های بالانشین سری آ ایتالیا و لیگ برتر انگلیس، ثباتی مثال زدنی در نیمکت سرمربی‌گری تیمشان را شاهد بودند.

اقدامی که برای دیدن نتیجه نهایی‌اش، باید تا پایان فصل صبر کرد و تاثیرات تغییر سرمربی را در تیم‌ها دید. بارسلونا در رقابتی تنگاتنگ با رئال مادرید، برای قهرمانی می‌جنگد و بایرن مونیخ نیز این فصل، تیم‌هایی همچون لایپزیش، دورتموند، بورسیا مونشن گلادباخ را رقیب کسب مقام قهرمانی می‌بیند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه