همراه ما باشید

نه به Jack3D/بازیکنانی که دربی در خونشان است

نه به Jack3D/بازیکنانی که دربی در خونشان است

پیروزی نیوز - نه به Jack3D/بازیکنانی که دربی در خونشان است

بالاخره نوبت دربی ۹۲ شد. البته در آینده نزدیک این شماره ها کم می شود. سورپرایز بعدی حذف ۲ بازی از تاریخچه دربی است. ۲ بازی که جزو پیروزی های استقلال است و اسناد لازم برای قانونی نبودن این ۲ بازی به دست آمده است. تا آن زمان، این بازی، دربی شماره ۹۲ است پس از آنکه CAS هم سوپرجام را به رسمیت شناخت. این بازی اولین مصاف دو تیم پس از آن حکم است که خودش می تواند حساسیت زا باشد.

بازی از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۸ در ورزشگاه آزادی آغاز می شود. در حالی که هواداران دو تیم برای تهیه بلیت بازی جان به سر شده اند. این بدترین استقبال در دوران برگزاری دربی ها است که برای طرفداران دو تیم رقم زده شد.

دربی در پنجاهین سالگرد پیروزی فرمایشی استقلال

دو تیم، در پنجاهمین سالگرد اولین بازی بهمن ماهی که در آن استقلال را با تصمیم داوری و احکام انضباطی برنده کردند به میدان می روند، اولین مسابقه دو تیم که با حکم فدراسیون ۳ بر صفر شد.

پرسپولیس با فرار پا به توپ و سریع محمود خوردبین و شوت از پشت هجده قدم او بازی را به تساوی کشید. ابوالقاسم حاج ابوالحسن یا به قول تماشاگران آن روزگار، تاج ابوالحسن گل را می پذیرد. قلیج خانی، کاپیتان آن زمان استقلال در گوش او، وردی می خواند و گل رد می شود! عزیز اصلی به صورت داور سیلی می زند. بازی به هم می خورد. فدراسیون به حکم برتری استقلال می دهد.

*از سر شاخ با قلعه نویی و محسن قهرمانی تا رویارویی با مجیدی

امروز دو مربی نسبتا جوان روبروی هم قرار می گیرند. تجربه قبلی سرمربیگری یحیی گل محمدی در دربی برابر امیر قلعه نویی بود هر چند حریف اصلی او نه سرمربی استقلال که داور مسابقه بود. محسن قهرمانی آن روز به گواه نظر اکثر کارشناسان داوری ۲ تا ۳ پنالتی را برای پرسپولیس نگرفت تا استقلال نه تنها از یک شکست بگریزد بلکه در پایان فصل به لطف قضاوت های ترکی و قهرمانی و اشتباهات آنها در دربی، قهرمان لیگ شود. قلعه نویی بدون داور، حریف گل محمدی نبود.

اگر اشتباهات داوری نبود، امیر قلعه نویی شاید پایان آن فصل را با استقلال نمی دید.

گل محمدی حالا یک بار دیگر در دربی حضور دارد و این بار از نگرانی های دیگری سخن می گوید. او ۸ دربی را به عنوان بازیکن و یک دربی را در قامت سرمربی تجربه کرده است. از این رو می توان وی را یک دربی باز تمام عیار تلقی کرد.

*نه به جک تری دی و امثالهم

یحیی گل محمدی ممکن است با آن تجربه که در آخرین دربی داشت، نگرانی مساله داوری باشد، اما خودش در کنفرانس خبری پیش از بازی درباره موضوعی صحبت کرد که این روزها هواداران پرسپولیس هم درباره اش زیاد سخن می گویند. البته این حساسیت ها بی ارتباط با تغییراتی نیست که اخیرا در استقلال روی داد و چند سال قبل نقل محافل بود.

گل محمدی در جریان کنفرانس خبری در پاسخی به این سوال گفت: باید حساسیت که وجود داشته باشد و مهم است که تست دوپینگ با دقت انجام شود. گل محمدی در حالی این مساله را مطرح می کند که هم او و هم اهالی فوتبال خوب می دانند آزمایش های فعلی، همه احتمالات دوپینگ را پوشش نمی دهند.

این مساله چند سال قبل دراقدام مشترک بین روزنامه پیروزی، باشگاه فدراسیون و بعضی عوامل ضد دوپینگ خود را به خوبی نشان داد.

در آن زمان به طور جدی مطرح شد که برنامه ای برای انجام نمونه گیری از خون در دست برنامه ریزی است که حتی ممکن است در محل تمرین تا در منزل بازیکنان انجام شود. آنهایی که واکنش منفی شدید به این مساله نشان دادند به اندازه انگشتان یک دست هم نبودند. در واقع ما نقصی داریم که بعضی می توانند از آن سوءاستفاده کنند.

*نقشه فریب یحیی برای فرهاد مجیدی

و اما در نگاهی فنی، این بازی می تواند جالب توجه باشد. اگر از این مساله بگذریم که بعضی بازیکنان استقلال در جوانی هم آن قدر نمی دیدند که الان در سن و سال بالا می دوند! تقابل تاکتیکی جالبی را شاهد خواهیم بود. استقلال به قول پیشکسوتان این باشگاه هنوز نان تدابیر تاکتیکی و تمرینات استراماچونی را می خورد. البته این تدابیر چندان بی نقص نیستند. بیشتر می توانیم بگوییم. مربیان ایرانی هنوز نقطه ضعف ها را پیدا نکرده اند. استراماچونی ۲-۵-۳ را به استقلال آورد. این شیوه در دنیا چندان اجرا نمی شود و در ایران آنقدر سراغش نرفته اند که مربیان ضعف و قوت های آن را فراموش کردند. اما یک مربی مثل کالدرون چون با آن آشنا بود به راحتی بدل لازم را زد از سوی دیگر پرسپولیس با رفتن برانکو، همچنان ۲-۴-۴ بازی می کند ولی این امکان وجود دارد که یحیی بخواهد برای این بازی با احتیاط بیشتری بازی را شروع کند.

در این صورت، با کمی عقب بازی کردن یکی از مهاجمان، سیستم پرسپولیس به ۱-۵-۴ تبدیل می شود. این اتفاق می تواند با بازی کردن بشار و عقب آمدن امیری روی بدهد. البته این روش برای تمام طول بازی نمی تواند خوب باشد ولی برای شروع بد نیست. پرسپولیس بخواهد یا نخواهد در این بازی سراغ ۲-۴-۴ می رود.

صحبت گل محمدی درباره این که دربی جای بازی مالکانه نیست شاید یک نشانه به نظر آید. ولی از سوی دیگر امکان دارد حرف او نقشه فریب باشد.

احتمال زیادی وجود دارد که تیم استقلال در زمین به دو جزیره بدل شود در این صورت اگر خط میانی پرسپولیس، مرکز زمین را با درگیری فیزیکی و پاسکاری در اختیار بگیرد، می تواند زمین و توپ را در اختیار داشته باشد و آن زمان نتیجه را به سود خود رقم بزند.

*دربی در خونشان است

پرسپولیس یک ویژگی دیگر هم دارد. یک تیم از دربی بازها که اکثرا سابقه زیادی در بازی کنار هم دارند.

روی خط دروازه علیرضا بیرانوند حضور دارد که نیازی به توصیف او نیست. سیدجلال حسینی پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر است، محمد انصاری و کنعانی زادگان هم دربی دیده اند. مهدی شیری شاید کمتر از آنها ولی صابون دربی به تنش خورده است. کمال کامیابی نیا، ترابی، امیری، نوراللهی، بشار رسن، علیپور، همگی تجربه دربی ها را دارند. آن هم زیاد.

گل محمدی هم که در دربی سابقه دار است. این ها می تواند به کنترل بازی توسط پرسپولیس کمک کند.

*انصاریان: ترسوها به بهشت نمی روند

علی انصاریان که خودش از دربی بازهای سرشناس دو دهه اخیر فوتبال ایران بود، درباره این بازی می گوید. فکر می کند استقلال وابستگی زیادی به دیاباته دارد. به نظرم هر طور شده او را بازی می هد و او واقعا خوب است. اگر دیاباته باشد. دروازه و خط دفاع پرسپولیس محک سنگینی می خورد و فشار زیادی را تحمل می کند. البته شاید هم بد نباشد. یحیی گل محمدی می تواند تیمش را در این بخش برای آسیا محک بزند و آمادگی بیشتری برای شروع بازی ها داشته باشد.

به نظرم دیاباته که بازی کند، او و بیرانوند بازیکنان سرنوشت ساز بازی می شوند. بیرانوند سرحال و باهوش است. به هر حال نفر شماره یک آسیا است. پرسپولیس خط میانی قدرتمندی دارد. فکر می کنم آنها در وهله اول باید فشار بازی را از روی خط دفاع بردارند و اگر استقلال را در حملاتش مهار کنند، آنگاه استقلال خواهد بود که در مرکز زمین به مشکل می خورد.

من امیدوارم علی علیپور روزش باشد. به نظرم الان شرایط پیش آمده است که او بیشتر صاحب موقعیت می شود و فضای بیشتری دارد. فقط نباید به فکر ضربه های عجیب و غریب باشد.

ترابی باهوش است و البته وحید امیری که راه می افتد هر مربی آرزوی داشتنش را دارد.

انصاریان اضافه می کند: در این بازی خیلی مهم است که ترس نداشته باشی ولی تمرکز کاملی داشته باشی. بهشت جای ترسوها نیست ولی حواس جمع مهم است. خود من وقتی بازی می کردم، برای دربی ها واقعا حواسم جمع تر بود که اشتباهی نکنم.

در کنار هم اینها امیدوارم برای این بازی خون از دماغ کسی نیاید. در این مدت به قدری خبرهای بد شنیدیم که تحمل خبرهای ناجور دیگری را نداریم.

*شیث رضایی: علیپور چیپ نزند، ۲ بر یک می بریم

شیث رضایی که خود در زمان بازیگری دربی های زیادی را تجربه کرده است درباره بازی امروز چنین می گوید: نیمکت پرسپولیس در این بازی باتجربه تر است و تجربه بیشتری برای دربی دارد.

البته نباید خود را از پیش برنده بدانند. به نظرم استقلال خیلی تند و تیز بازی را شروع می کند و احتمالا می توانند گل اول بازی را بزنند ولی پرسپولیس باید تمرکز خودش را استفاده کند. دراین بازی از اشتباهات طرف مقابل استفاده کنید. تمرکز و دقت باعث کم شدن اشتباه می شود. استقلال هم در طول بازی اشتباه می کند. به ویژه در دفاع خودش و پرسپولیس اگر متمرکز باشد می تواند گل بزند. به نظرم پرسپولیس دو بر یک می برد. علیپور هم می تواند گل بزند البته اگر این قدر اصرار نداشته باشد که چیپ بزند.

به نظرم این بازی اخراج هم خواهد داشت. حساسیت بازی خیلی زیاد است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه