همراه ما باشید

باز هم امتیاز برای استقلال در دربی با حرف و حدیث داوری ////اگر این خطا نبود…

باز هم امتیاز برای استقلال در دربی با حرف و حدیث داوری ////اگر این خطا نبود…

پیروزی نیوز - باز هم امتیاز برای استقلال در دربی با حرف و حدیث داوری ////اگر این خطا نبود…

نوزدهمین دوره لیگ برتر (جام خلیج فارس) هفته نوزدهم ورزشگاه آزادی، تعداد تماشاگر: بیش از ۵۶ هزار نفر(مشکلات بلیت فروشی مانع از حضور دیگر تماشاگران شد)

پرسپولیس: ۲، گل ها: دقیقه ۲۹ علی علیپور روی پاس کریستین اوساگوانا، دقیقه ۸۹، بشار رسن روی پاس آنتونی استوکس

استقلال ۲، گل ها: دقیقه ۲۴، امیر ارسلان مطهری، دقیقه ۵۲، امیرارسلان مطهری روی پاس مهدی قائدی

داوران (داور وسط): بیژن حیدری، کمک ها، سعید علی نژادیان و سعید قاسمی

بازیکنان پرسپولیس: علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، محمدحسین کنعانی زادگان، احمد نوراللهی، کمال الدین کامیابی نیا (۵۸، بشار رسن)، مهدی ترابی، مهدی شیری، محمد انصاری (۵۸، محمد نادری)، وحید امیری، کریستین اوساگونا (۷۱، آنتونی استوکس)، علی علیپور

بازیکنان استقلال: سیدحسین حسینی، روزبه چشمی، شاهین طاهرخانی، محمد دانشگر، وریا غفوری، هروویه میلیچ، علی کریمی، مسعود ریگی، فرشید باقری، امیرارسلان مطهری، مهدی قائدی (۷۶، آرش رضاوند)

شاید بهترین جمله را مهدی ترابی بیان کرد. اینکه تساوی دربی را به استقلالی ها تبریک گفت.

بیان این سخن در حالی که دوبار بازی را به تساوی کشیده اید، سنگین است، اما واقعیت این است که بازیکنان پرسپولیس اگر کمی هوشیارتر بودند، این بازی را به سود خود رقم می زنند.

به تعداد خطاها روی وحید امیری توجه کنید. حسابش از دست هم در رفته بود. بازیکنی که نمی توانستند مهارش را کنند، می زدند. شیک و تمیز و مجلسی. خیالشان راحت بود که داور هم آنها را دوکارته نمی کند. او را نوبتی می زدند. امیری را آن قدر زدند که بتوانیم بگوییم یک دستور تاکتیکی بود.

اما پرسپولیس در قبال مهدی قائدی چنین نکرد. استقلال تکیه زیادی روی حرکات این بازیکن داشت. پرسپولیس با حذف هر بازیکن، کیفیت فنی خود را حفظ می کرد، اما استقلال حداقل در فاز هجومی با حذف این بازیکن در عمل حرف خاصی برای گفتن نداشت. این واقعیت در جریان بازی ثابت شد.

با حذف دیاباته، ارسلان مطهری جای او را گرفت و ۲ گل زد. دیاباته بیش از مطهری برای استقلال انجام نمی داد، اما اگر مدافعان پرسپولیس به جای نوازش قائدی، با او جدی تر برخورد می کردند آنگاه شرایط عوض می شد. پرسپولیس در این بازی عملکرد تیمی بهتری را به نمایش گذاشت که حاصل آن، دوبار برگرداندن نتیجه بود که در چنین دیدارهایی آسان نیست.

استقلال برای این بازی تغییراتی در برنامه بازی خود داشت ولی سیستم بازی دو تیم تغییری نکرده بود.

پرسپولیس با همان روش ۲-۴-۴ در زمین حاضر شد و استقلال با روش ۲-۵-۳ البته با چاشنی احتیاط بیشتر. ۲-۵-۳ این روزها در استقلال خوب جواب داد اما باگ های سنگیین در فاز دافعی دارد. انتظار می رود این موضوع در ادامه رقابت های لیگ قهرمانان آسیا گریبان استقلال را بگیرد. البته در ایران، مربیان لیگ چندان روی این موضوع مطالعه نمی کنند، اما اینکار را یحیی گل محمدی و تیم فنی او انجام دادند.

گل محمدی باگ ها را پیدا کرده بود و بازیکنان پرسپولیس به خوبی از این فضاها استفاده کردند. پرسپولیس در هر دو نیمه این دیدار، فوتبالی مالکانه اجرا کرد، اما بعد از گل دوم که دریافت شد با اتوبوسی پارک شده در ۱۸۷ قدم حریف روبرو بود که البته در نهایت از سد آن گذشت.

سرخپوشان البته اگر استوکس را بیشتر در ۱۸ قدم صاحب توپ می کردند شانس پیروزی هم داشتند.

مظفری زاده: گل استقلال با اشتباه داور در اعلام خطا به ثمر رسید

استقلال در این بازی از اشتباه داوری هم بهره برد. هر چند اکثریت کارشناسان دوری اعلام کردند بیژن حیدری اشتباه تاثیرگذاری نداشته است، اما گل اول استقلال که کل جریان بازی را عوض کرد مساله دار بود.

در میان کارشناسان داوری سعید مظفری زاده به این موضوع اشاره داشت. وی تصمیم داور در اعلام خطای محمد انصاری که منجر به ضربه ایستگاهی و در نتیجه گل شد را اشتباه دانست. در واقع داور ضربه ای را به استقلال هدیه کرد که در نهایت منجر به گل اول شد. اما تمام ماجرا به همین مورد مربوط نمی شود.

در ادامه همین ضربه به محمد انصاری تلاش می کند توپ ارسالی را دفع کند. این کار را هم انجام می دهد، اما روزبه چشمی روی او خطا می کند. شارژ شدن انصاری در تصاویر و ویدیوها کاملا مشخص است. از اینجا دو اتفاق روی می دهد. اگر انصاری شارژ نمی شد، شاید توپ او به خارج نمی رفت و اصلا به تیر نمی خورد که بخواهد به زمین برگردد، ریباند، تبدیل به گل شود.

انصاری اگر توسط چشمی سرنگون نمی شد. با جایگیری مناسب می توانست مانع از ورود توپ برگشتی شود که توسط مطهری وارد دروازه می شد یا حداقل جلوی دست و پای بیرانوند نمی افتاد.

تمام کارشناسان داوری که گفتند داور مسابقه اشتباه تاثیرگذار نداشت، یک بار دیگر صحنه ها را ببینند و بعد بگوید اگر این صحنه خطای روزبه چشمی اتفاق نیفتاده، پس چه شده است؟

در این بازی البته استقلالی ها هم سعی کردند با زیر سوال بردن گل پرسپولیس، اشتباه داوری روی قبول گل استقلال را پوشش بدهند اما جدای از اینکه کارشناسان اعلام کردند گل صحیح بود، تصویر فریز شده با استفاده از خط چمن به خوبی نشان می دهد بازیکن در پرسپولیس در آفساید نبود. برای ثبت در تاریخ بدانید که نوذر رودنیل، نوید مظفری، جهانگیری، حسین عسگری و وحید سلیمانی نتوانستند خطای بازیکن استقلال روی مدافع پرسپولیس که منجر به گل شد را تشخیص دهند.

آغاز شمارش معکوس برای چهارمین قهرمانی پیاپی

و اما رقابت های این هفته در حالی به پایان رسید که پرسپولیس همچنان با اختلاف ۵ امتیاز در صدر جدول بازی قرار دارد.

پرسپولیس فقط دو بازی سنگین دیگر لیگ از دوران بسیار سخت خود را در پیش دارد. سرخپوشان در حال حاضر ۴۱ امتیاز از ۱۹ بازی دارند که میانگین ۱۶/۲ امتیاز برای هر بازی را به دست می دهد.

پرسپولیس اگر از دو بازی با سپاهان و پدیده ۳ امتیاز هم بگیرد، این مقطع را با میانگین ۲ امتیاز برای هر بازی به پایان می رساند که کاملا فراتر از پیش بینی ها بود.

باور اولیه بر این بود که اگر پرسپولیس ۶ بازی اول خود را با ۱۰ امتیاز پشت سر بگذارد. عالی خواهد بود و سرخ ها همین حالا این ۱۰ امتیاز را گرفته اند و ۲ بازی برابر سپاهان و پدیده را پیش رو دارند.

به عبارت ساده باید گفت: هر چند فوتبال در زمین فوتبال رقم می خورد، اما به نظر می رسد فقط اتفاقات عجیب و غریب و عملکرد بسیار ضعیف از پرسپولیس می تواند مانع از تکرار قهرمانی شود و دلیلی برای این امر وجود ندارد.

پرسپولیس با این تساوی، در صورت طی کردن یک روال عادی در لیگ و البته عدم مواجهه با کسر امتیازها، اولین تیمی خواهد بود که ۴ قهرمانی پیاپی را در لیگ به نام خود ثبت می کند و البته جالب است بدانید که استقلال در تمام طول تاریخ با وجود همه حمایت های پیدا و پنهان، هیچگاه و قهرمانی پیاپی نداشته است.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه