همراه ما باشید

برتری فقط دفاع اتوبوسی نیست / مجیدی بعد از ناکامی، کمبودها را دید؟

برتری فقط دفاع اتوبوسی نیست / مجیدی بعد از ناکامی، کمبودها را دید؟

پیروزی نیوز - برتری فقط دفاع اتوبوسی نیست / مجیدی بعد از ناکامی، کمبودها را دید؟

فرهاد مجیدی توانست با دفاع اتوبوسی و ضد فوتبال یک تساوی از دربی ۹۲ و تیم هجومی پرسپولیس بگیرد هر چند که هواداران استقلال این نتیجه را حاصل عملکرد بد سرمربی تیم می‌دانند، نتیجه‌ای که در صورت پایان نیافتن زمان بازی، شکست آنها را هم می‌توانست رقم بزند.

این که ترس و تعویض اشتباه مجیدی، آنها را اسیر عادت خوب پرسپولیس در زدن گل‌های دقیقه نودی کرد و طلسم نبردن‌های‌شان در دربی به عدد ۵ رسید. مجیدی‌ای که به نظر می‌رسد تکلیفش با تیم را هم نمی‌داند و تناقض‌های فکری‌اش استقلال را به هندوانه‌ای دربسته تبدیل کرده است. تیمی که اگر موفق شود، یکدست و هماهنگ و اگر ناکام بماند خالی از بازیکن خوب روی نیمکت است.

تناقض‌های مجیدی

سرمربی استقلال در نشست خبری پیش از دربی ۹۲ ذوق زده از حضور قابل توجه خبرنگاران به توانایی‌های فنی تیمش اشاره کرد و گفت «تیم یکدستی داریم و این استقلال یکدست‌ترین و همدل‌ترین تیم تاریخ استقلال است. من به‌عنوان مربی استقلال به این تیم افتخار می‌کنم. این یکدلی باعث شده که هیچ تیمی نتواند استقلال را شکست دهد. استقلال به لحاظ فنی خیلی بهتر از تیم‌های دیگر است. باز هم می‌گویم یکدستی و یکدلی باعث شده که تیمی نتواند استقلال را شکست دهد.» البته صحبت‌های مجیدی بلافاصله بعد از تساوی تغییر و عنوان کرد: «تمام بازیکنان استقلال خوب و باکیفیت هستند اما این تیم سال قبل ۱۰ – ۱۵ بازیکن خود را از دست داده است. به همین دلیل در برخی از پست‌ها ۷ بازیکن داریم اما هافبک بازیساز به اندازه ۲ بازیکن نداریم. تیم طوری بسته شده که دست مربی بسته است.»

مجیدی در فاصله بین ۲ نشست خبری قبل و بعد از دربی ۹۲ نتیجه‌ای که می‌خواست را کسب نکرد تا طبق عادت زمین و زمان را مقصر بداند جز تفکر تاکتیکی خودش! استقلالی‌ها با همان روش و سیستم بازی‌های قبل پا به میدان گذاشتند تا در نبود شجاع خلیل‌زاده روز خوبی برای مهاجمان این تیم رقم بخورد. اما نشان دادند که آنطورکه سرمربی‌شان گفته بود چندان هم یکدست و هماهنگ نیستند و اشتباهات مکررشان منجر به گل دوم پرسپولیس با وجود دفاع اتوبوسی آبی‌ها شد. اتفاقی که به نظر می‌رسد به دلیل حفظ نتیجه و با تفکر غلط مجیدی رقم خورد. اتفاقی که درباره گل‌محمدی برعکس شد و او در نیمه دوم با تعویض انصاری، اوساگونا و کامیابی‌نیا تفکری را پیاده کرد که مجیدی برعکس آن را رقم زده بود. کادر فنی باتجربه پرسپولیس به خوبی نقطه ضعف استقلال را تشخیص داد و با ورود نادری جناح راست آبی‌ها را از آن خود کرد تا خوشحالی تا مرز سکته کادر فنی استقلال دوامی نداشته باشد.

مجیدی در دربی پنجشنبه نشان داد که در تعویض، بازیخوانی حریف، جاه‌طلبی و حتی اجرای پلن B چیزی برای رو کردن ندارد و به همین دلیل پیش از بازی تصور داشتن تیم تاریخ استقلال را دارد و بعد از بازی خالی بودن نیمکتش را به میان می‌کشد.

تغییر شکل توهم و بهانه‌جویی

به این صحبت‌های مجیدی در همان نشست خبری پیش از بازی هم توجه کنید، «ساختار دفاعی و حمله خودمان را داریم و هر بازیکنی که در قالب تاکتیک تیم قرار بگیرد خودش را با شرایط وفق خواهد داد. تیم‌های برنده روی پیروزی تمرکز می‌کنند و تیم‌های بازنده روی نباختن و تیم حریف. تفکرات ما هم بماند برای بازی. در دربی متوجه خواهید شد که چه تفکراتی داریم.»

شاید این صحبت‌های مجیدی تا پیش از فروکش کردن هیجانات گل دوم تیمش هضم ‌شدنی باشد اما تدابیرش براى شکست پرسپولیس در پایان ۹۰ دقیقه جواب نداد. او جانشین استراماچونی شد که تفکر مبارزه تا دقایق آخر را به تیمش القا کرده بود، تفکراتی که البته در مقابل پرسپولیس در دربی رفت هم جواب نداد اما نمی‌توان منکر تغییر رو به رشد استقلال در نیم‌فصل گذشته بود. هرچند مجیدی همه‌ رشته‌های سرمربی سابق را پنبه کرد و خودزنى و ترس، او را در فضایی قرار داد که همان‌ها را انکار می‌کرد. درحالی‌ که باید می‌دانست خط دفاعی‌اش با مشکلات زیادی مواجه است و این را می‌شد از ناهماهنگی مدافعان استقلال در پر کردن آفساید و البته فرصت‌طلبی و هوشیاری مهاجمان پرسپولیس در ۲ صحنه گل به‌خوبی فهمید. بی‌شک گل‌ تساوی پرسپولیس در بزنگاه تصمیمات درست گل‌محمدی و ترس مجیدی شکل گرفت اما شکل توهم و بهانه‌جویی آبی‌ها از وزیر متهم به پرسپولیسی را به صورت‌های دیگری سوئیچ کرد و در نشست خبری بعد از بازی به خالی بودن نیمکت استقلال رسید. آنها از نبود دفاع، دروازه‌بان خوب و خالی بودن نیمکت‌شان گلایه می‌کنند اما کسی نیست بپرسد؛ آیا مجیدی مربی خوبی است که تا پیش از تساوی دربی، استقلال بی‌بهانه‌ و یکدستی را هدایت می‌کرد اما با پس از ناکامی مقابل پرسپولیس در توجیه عملکرد بدش زمین و زمان را مقصر می‌داند به‌جز خودش.

هرچند باوجود تمام توجیهات مجیدی، نمی‌توان برتری فنی پرسپولیس و نبوغ فردی بازیکنان این تیم در به ثمر رسیدن گل را نادیده گرفت. شااگردان یحیی که با دفاع اتوبوسی استقلالی‌ها نمی‌توانستند قدرت تاکتیکی‌اشان را به حریف تحمیل کنند به‌تساوی ارزشمندی برای حفظ صدرنشینی و پوکر قهرمانی دست‌ یافتند.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه