همراه ما باشید

استارت قهرمانی در لیگ قهرمانان برابر پرستاره ترین تیم آسیا ////به دنبال برد دوازدهم

استارت قهرمانی در لیگ قهرمانان برابر پرستاره ترین تیم آسیا ////به دنبال برد دوازدهم

پیروزی نیوز - استارت قهرمانی در لیگ قهرمانان برابر پرستاره ترین تیم آسیا ////به دنبال برد دوازدهم

پرسپولیس در حالی به مصاف تیم فوتبال الدحیل قطر خواهد رفت که در تاریخ بازی‌های بین ایرانی‌ها و قطری‌ها پرسپولیس عملکرد متوسط رو به‌خوبی داشته است و برابر اماراتی‌ها بسیار بهتر عمل کرده است.

پرسپولیس در تاریخ مسابقات مورداشاره مقابل تیم‌هایی چون الریان قطر، السد، الدحیل و الغرافه و…ایستاده است اما برعکس تصوری که احتمالاً در ذهن شما نقش بسته است این‌که ما در این مقال قصد نداریم که نگاه به تاریخ بازی‌های ۲ تیم داشته باشیم که بخشی از تاریخ کشور قطر و رویدادهای آن و خاطراتی از بازی‌های ۲ تیم داشته باشیم .

تفاوت قطر با کشورهای منطقه

قطر از حیث سیاست خارجی کشوری مترقی‌تر از متحجرین منطقه است…آن‌ها در زمینه سیاست توریسم هم مخالفتی عمده با سایرین دارند و ورود و خروج به این کشور بسیار سخت است. قطری‌ها ازلحاظ سرانه اقتصادی در همه کشورهای منطقه بهتر هستند و رفتار آن‌ها در ورزش هم باعث شده تا یکی از کم‌جمعیت‌ترین و کوچک‌ترین کشورهای دنیا صاحب معیارهای بسیار مهمی از قدرت باشند ….

کشور چندملیتی

قطر کشوری چندملیتی است که در کشورهای منطقه بسیار متفاوت است.آن‌ها ۲۵درصد هندی، ۱۷درصد نپالی، ۱۲درصد قطری، ۱۰درصد بنگلادشی، ۱۰درصد فیلیپینی، ۵درصد سریلانکایی، ۴درصد پاکستانی، یک درصد ایرانی و…دارند و بقیه جمعیت این کشور متعلق به سایر کشورهایی و ازجمله اروپایی‌ها هستند .تنها ۳۱۳ هزار نفر اصالتا قطری هستند و این در حالی است که هندی‌ها بیش از ۲برابر جمعیت این کشور جمعیت دارند .

اما این‌که برخی اوقات ما از حضور خارجی‌ها در تیم‌های ورزشی کشور قطر دلرنجه هستیم و قدرت احتمالی آن‌ها را عامل ناکامی خود میدانیم باید بگوییم که قطری‌ها تنها ۱۲ درصد واقعاً قطری هستند وهمان گونه که مردمش بیشتر از قطری بودن خارجی هستند در ورزش هم می‌تواند تسری داشته باشد..

ویژگی‌های متفاوت قطری‌ها

۱-قطر در بین کشورهای منطقه اولین تیمی است که توانسته است با یک باشگاهش در آسیا قهرمان شود .السد قطر در دهه ۸۰ در حالی قهرمان مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا شد که هنوز عربستانی‌ها هم در این عرصه قهرمان نشده بودند .

۲-قطر در بخش ورزشی و حرفه‌ای توانسته است در ورزش‌هایی چون دوومیدانی و هندبال و فوتبال در بخش تیم‌های پایه و وزنه‌برداری سری در سرها دربیاورد .

۳-قطر در رشته تیمی هندبال سابقه جذاب رسیدن بین ۳ تیم برتر کشورهای جهان را دارد .اتفاقی که عجیب به نظر می‌رسد.

۴-قطر اداره قدرتمندی در اقتصاد داشته و باوجود ثروتمند بودن مدیریتی خوبی در اقتصاد داشته و سیستم آن‌ها در این زمینه اجازه دستبرد به بیت‌المال و منابع عمومی ثروت جامعه را نداده و این رفتار درست در زمینه پاک دستی اداری و درصد اندک در فساد منجر به‌سلامت جامعه و بهره‌مندی آحاد جامعه از ثروت اجتماعی می‌شود .

میزبانان جام جهانی

قطر بی‌تردید کوچک‌ترین و البته کم‌جمعیت‌ترین کشور دنیاست که جام جهانی را برگزار می‌کند …در تاریخ برگزاری مسابقات المپیک آسیا تنها یک‌بار میزبان بوده و آن هم میزبانی مشترک برای ۲ کشور قدرتمند آسیا در این زمینه بوده است .

اروگوئه، ایتالیا(۲بار)، فرانسه(۲بار)، برزیل(۲بار)، سوئیس، سوئد، شیلی، انگلستان، مکزیک(۲بار)، آلمان (۲بار)، آرژانتین، آمریکا،ژاپن و کره جنوبی، آفریقای جنوبی، روسیه و.. میزبانان جام جهانی بوده و قطر چنان‌که گفتیم کوچک‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین میزبان تمام ادوار جام جهانی است.

آن‌ها مدرن‌ترین ورزشگاه‌های سرتاسر جهان را برای مسابقات ۲۰۲۲ ساخته‌اند و فوتبال با کشور قطر، جذابیت‌هایی عجیب را به چشم خواهد دید.

قوی‌ترین قهرمان در تاریخ جام ملت‌های آسیا

ایران و کره جنوبی و عربستان و ژاپن معتبرترین کشورهای آسیا در جام جهانی بوده‌اند. بااین‌حال هیچ کشوری نتوانسته است اندازه قطر در جام ملت‌های آسیا قدرت‌نمایی کند .۳ کشوری که باقدرت تمام قهرمان آسیا شده و همه مسابقات خود را در مسیر این قهرمانی با برد پشت سر گذاشته‌اند به‌جز کشورمان در سال‌های ۱۹۶۸(با ۴برد خوب)، ۱۹۷۲(با ۵برد شایسته) و۱۹۷۶ (با ۴برد قابل) کشورهای ژاپن در سال ۲۰۰۰و قطر در سال ۲۰۱۹بوده‌اند .

عملکرد ژاپن و قطر را درراه قهرمانی خود باهم مرور خواهیم کرد :

ژاپن۲۰۰۰

۱-برد ۴بر یک برابر عربستان

۲-برد۸بر یک برابر ازبکستان

۳-برد ۴بر یک برابر عراق

البته آن‌ها در بازی‌های دیگر چین را ۳بر ۲ و عربستان را یک‌بر صفر برده و قهرمان شدند اما قهرمانی قطری‌ها از این هم بهتر بوده است.

۱-برد ۲بر صفر برابر لبنان

۲-برد ۶بر صفر برابر کره شمالی

۳-برد ۲بر صفر برابر عربستان(قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۸۴ و۱۹۸۸ و۱۹۹۶)

۴-برد یک‌بر صفر برابر عراق(قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۷)

۵-برد یک‌بر صفر برابر کره جنوبی(قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۵۶ و۱۹۶۰)

۶-برد ۴بر صفر برابر امارات

۷-برد ۳بر یک برابر ژاپن(قهرمان جام ملت‌های آسیا در سال‌های ۱۹۹۲ و۲۰۰۰ و۲۰۰۴ و۲۰۱۱)

خلاصه بازی‌های پرسپولیس و قطری‌ها در آسیا

۱-سال ۷۲: پرسپولیس و العربی قطر، یک مساوی و یک باخت، ۲گل زده و۳ گل خورده

۲-سال ۷۵: پرسپولیس و الریان، یک برد، ۲ گل زده و یک گل خورده

۳-سال ۱۳۷۹: پرسپولیس و الوکره : ۲برد و۹گل زده و۳ گل خورده

۴-سال ۱۳۸۸: پرسپولیس و الغرافه : یک برد یک باخت ، ۴ گل زده و۶ گل خورده

۵-سال ۱۳۹۱: پرسپولیس و الغرافه فطر: یک برد ویک مساوی و۴ گل زده ویک گل خورده

۶-سال ۱۳۹۴: پرسپولیس و لخویا قطر: یک برد و یک باخت، ۳ گل زده و۳ گل خورده

۷-سال ۱۳۹۵ و۱۳۹۶: پرسپولیس و الریان قطر: یک مساوی و یک باخت، یک گل زده و۳ گل خورده

۸-سال ۱۳۹۶:پرسپولیس و لخویا قطر: یک برد ویک مساوی ویک گل زده و بدون گل خورده

۹-سال ۱۳۹۶ و۱۳۹۷:پرسپولیس والسد قطر، یک برد ویک باخت و۲ گل زده و۳ گل خورده

۱۰-سال ۱۳۹۷: پرسپولیس و الدحیل قطر: یک برد و یک باخت و۳ گل زده و۲ گل خورده

۱۱-سال ۱۳۹۷: پرسپولیس و السد قطر، یک برد و یک مساوی و۲ گل زده ویک گل خورده

۱۲-سال ۱۳۹۸: پرسپولیس و السد قطر، یک برد ویک مساوی و۲ گل زده و یک گل خورده

ستارگان الدحیل

در تیم قدرتمند الدحیل ستارگانی مثل ماریو مانژوکیچ، یوسف مساکنی، مهدی بن عطیه، ادمیلسون جونیور و…. حضور دارند که البته این ستاره بزرگ بعد از بازی برای اتلتیکو مادرید، بایرن‌مونیخ و یونتووس و همبازی بودن با کریستیانو رونالدو حالا برای تیم فوتبال الدحیل بازی می‌کند .بااین‌حال نکته‌ای در دل برخی ازجمله نگارنده به‌صورت الهام ، وجود دارد که اشاره دارد به این‌که تیم فوتبال پرسپولیس در این بازی از الدحیل نخواهد باخت .

مهدی حدادپور

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه