همراه ما باشید

اسکوچیچ دست و پا بسته نیست

اسکوچیچ دست و پا بسته نیست

پیروزی نیوز - اسکوچیچ دست و پا بسته نیست

تا همین چند روز پیش هم کسی تصور نمی‌کرد وارث کارلوس کیروش و مارک ویلموتس در تیم ملی، سرمربی سابق صنعت نفت آبادان باشد. آرزویی که بالاخره محقق شد و اسکوچیچ را سرمربی تیم ملی فوتبال ایران کرد و انتقادهای قابل‌توجه و حمایت‌های انگشت‌شماری را رقم زد. آن‌هایی که انتخاب این مربی را باوجود گزینه‌هایی همچون دایی و قلعه‌نویی مناسب نمی‌دانند و خواسته و ناخواسته او را که دیگر هدایت رسمی تیم ملی کشورمان در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و دور نهایی انتخابی جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ چین را برعهده‌گرفته است، تخریب و تضعیف می‌کنند.

هوادارانی که او را «کینگ» کردند

کارنامه اسکوچیچ تفاوت چندانی با ۲ گزینه مطرح تیم ملی ندارد و نشان داده که به مانند برخی مربیان ایرانی بهانه‌هایی برای ناکامی‌های احتمالی نخواهد داشت. نمونه بارز این خصلت سرمربی تیم ملی را می‌توان به‌وقت حضورش در فولاد بررسی کرد. زمانی که در لیگ چهاردهم به رتبه پنجم رسید و هواداران فولاد به او لقب «کینگ» دادند. اما این موفقیت در فصل پانزدهم ادامه نداشت تا انتقادها به اخراج او تغییر مسیر دهد. هرچند که در همان مقطع هم نمی‌شد تنها سرمربی کنونی تیم ملی را عامل اصلی این عدم موفقیت دانست چراکه نبود جایگزین برای بازیکنان خروجی، مصدوم و محروم فولاد و نیامدن بازیکنان مؤثر هم در آن مقطع تأثیرگذار بود.

اما پس از ۷ سال حضور این مربی در فوتبال ایران به‌جز نکات منفی و مثبتش، آنچه بیش از همه اهمیت دارد، حضورش در راس تیم ملی است و این تخریب‌ها که جز تضعیف نتیجه‌ای نخواهد داشت. قطعا معترض به شرایط موجود در تیم ملی و انتخابی که می‌توانست بهتر باشد، هستیم اما چرا باور نمی‌کنیم که تیم‌های اسکوچیچ هم همواره خوب بازی می‌کنند. او مربی هجومی است و تاریخ نشان داده فوتبالدوستان ایرانی به مربیانی با تفکرات هجومی علاقه دارند. ملوان، فولاد، خونه به خونه و صنعت نفت آبادان زمان حضور اسکوچیچ فوتبال رو به جلویی بازی می‌کنند و این ظرفیت در تیم ملی کشورمان وجود دارد. او با بازیکنان ایرانی و سلیقه هوادارانش کاملا آشناست و در مقطع کنونی باید قبول کنیم که بهترین -نه ایده‌آل‌ترین- تصمیم با توجه به شرایط موجود همین بوده است. هر مربی خارجی که هدایت تیم ملی ایران را برعهده می‌گرفت بی‌شک به زمانی برای شناخت نیاز داشت تا خودش را با فوتبال ایران وفق دهد اما اسکوچیچ این مشکل را ندارد و با توجه به نزدیکی مسابقات، این مرحله را پشت سر گذاشته‌ایم.

اسکوچیچ دست‌وپا بسته نیست

اسکوچیچ در دوران ۱۵ ساله مربیگری‌اش کارنامه ملی ندارد و بی‌شک کار کردن در سطح باشگاهی و ملی تفاوت‌های زیادی دارند، امتیازی که البته درباره دایی و قلعه‌نویی وجود داشت و به‌عنوان یکی از انتقادها مطرح می‌شود. اما در روزهایی که سپری شد دایی به دلایلی که مشخص نیست و قلعه‌نویی با مخالفت شدید مدیران باشگاه سپاهان به توافق نهایی با فدراسیون فوتبال نرسیدند. جیب خالی فوتبال ایران؟ پرونده‌های شکایت، پول‌های بلوکه‌شده در فیفا و AFC و مشکلات تأمین منابع مالی شاید تنها گزینه برای انتخاب سرمربی تیم ملی را محدود کرد تا به‌نوعی بهترین گزینه اسکوچیچ باشد.

گفته می‌شود که او با ۲۰۰ هزار دلار و پرداخت ریالی قرارداد بسته است و از گزینه‌های داخلی هم مبلغ بیشتری دریافت نخواهد کرد که دغدغه شکایت و غرامت را ایجاد کند. مربی‌ای که فوتبال ایران را می‌شناسد و باید اجازه داد تا کار کند. اتفاقی که شاید منجر به عدم صعود تیم ملی کشورمان به جام جهانی شود اما چه تضمینی وجود داشت که در صورت حضور قلعه‌نویی، دایی یا حتی هر مربی دیگر این صعود رقم بخورد که باوجود اسکوچیچ تغییر کرده باشد. او سابقه حضور در العربی کویت و النصر عربستان را دارد و با فوتبال حوزه خلیج‌فارس آشناست. به دلیل همین آشنایی هم هست که می‌توان انتظار داشت اسکوچیچ در کورس رقابت با بحرین و عراق دست‌وپا بسته نباشد. در شرایطی که با صعود تیم ملی به مرحله بعد هم‌تیم‌های عربی حریف‌مان خواهند بود و آشنایی با آن‌ها می‌تواند شرایط را برای حضور در قطر ۲۰۲۲ همواره کند.

از سوی دیگر می‌توان گفت که اسکوچیچ هم به مانند اکثر مربیان کرواتی که در فوتبال ایران حضورداشته‌اند، بتواند به‌سرعت در دل هواداران جا باز کند و شاهد حضورشان روی سکوهای آزادی در دیدارهای پیش رو باشیم اتفاقی که درباره ویلموتس رخ نداد.

چرا اسکوچیچ بهتر است؟

درست یا غلط اسکوچیچ سرمربی تیم ملی شده است و حتی با هشتگ #طلوع_‌می‌کنیم هم نباید انتقادات بی‌سرانجام برای تیم ملی ایجاد کرد. حاشیه‌های خطرناکی که می‌تواند ضربه‌هایی مهلک به تیم ملی در شرایط حساس کنونی وارد کند. بی‌شک فوتبال ملی کشورمان در شرایطی نیست که با فضای انتقادی مسیر رو به‌ جلویی داشته باشد. آن‌ها بازی‌های حساسی را برای رسیدن به جام‌جهانی پیش رودارند و نیاز به یک همدلی همگانی است تا تیم ملی از این مسیر به‌سلامت عبور کند و شانس حضور در تورنمنت قطر ٢٠٢٢ را از دست ندهد. به نظر نمی‌رسد تغییری دیگر در کادر فنی تیم ملی رخ دهد و بهتر است به بحرانی که ماه‌هاست آرامش را از تیم ملی گرفته دامن زده نشود. شاید بتوان امیدوار بود که از بین دایی، قلعه‌نویی و اسکوچیچ سرمربی سابق صنعت نفت بهترین گزینه بوده، در شرایطی که گذشت زمان نشان داده علی دایی هیچ‌گاه برای شکست‌هایش خود را مقصر ندانسته و همواره بهانه‌‌تراشی‌هایش را شاهد بوده‌ایم و قلعه‌نویی هم کپی بی‌کیفیت از سیستم «بزن زیرش» در فوتبال به شمار می‌رود و بسیاریاز هواداران هواخواهش نیستند.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه