همراه ما باشید

روز شلوغ خیابان سئول و گرد و خاک اسم ها برای جانشینی تاج ///بهاروند فصل مشترک فهرست ها

روز شلوغ خیابان سئول و گرد و خاک اسم ها برای جانشینی تاج ///بهاروند فصل مشترک فهرست ها

پیروزی نیوز - روز شلوغ خیابان سئول و گرد و خاک اسم ها برای جانشینی تاج ///بهاروند فصل مشترک فهرست ها

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، روز آخر ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال، روز بسیار شلوغی برای این فدراسیون بود.

در حالیکه در ۹ روز قبلی ثبت‌نام‌، اهالی فوتبال استقبال زیادی از انتخابات نداشتند، اغلب چهره‌های سرشناس کار ثبت‌نام را به روز آخر موکول کردند.

گزارشی از روزِ شلوغ خیابان سئول و جولان اسم‌‌ها در فدراسیون فوتبال را در زیر می‌خوانید:

 

چه کسانی نامزد جانشینی تاج شدند؟

با اتمام مهلت قانونی ثبت نام نامزدهای انتخابات فدراسیون فوتبال، چهره مدعیان تصدی صندلی ریاست این فدراسیون مشخص شدند.

آخرین روز از انتخابات فدراسیون فوتبال با حضور پرنگ داوطلبان در ساختمان این فدراسیون همراه بود و در مجموع ۸ نفر برای تصدی پست ریاست فدراسیون فوتبال و تعداد زیادی هم برای عضویت در هیات رئیسه و سایر پست‌های این فدراسیون ثبت‌نام کردند.

حبیب کاشانی، حسین‌علی قریب، امیرمسعود هراتیان، مهدی محمد‌نبی، هدایت‌الله ممبینی، رضا جلالی، محمدرضا کلایی و حیدر بهاروند ۸ نفری هستند که گفته می‌شود برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون و جانشینی تاج ثبت‌نام کرده‌اند.

 

اسامی قطعی فعلا اعلام نمی‌شود

بعد از نام نویسی، نوبت به دریافت مدارک خواهد رسید و سپس کمیته بررسی صلاحیت نامزدها تشکیل می‌شود تا در نهایت در ۲۵ اسفندماه سال جاری و با برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال، رییس و ترکیب جدید هیات رئیسه فدراسیون فوتبال مشخص شود.

تا زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، اسامی دقیق نامزدها اعلام نخواهد شد.

همچنین از دیگر چهره‌های برجسته که برای سمت‌های مختلف نام‌نویسی کردند می‌توان به منصور قنبرزاده، خداداد افشاریان، صادق درودگر، علی خطیر، محمو اسلامیان، علی فتح‌الله‌زاده، حبیب‌الله شیرازی، اشاره کرد.

 

بهاروند و قریب؛ در صورت تایید صلاحیت، رقبای اصلی صندلی تاج؟

پیروزی گزارش می‌دهد: از قبل محمدحسین قریب را گزینه اصلی وزارت ورزش در این انتخابات می‌دانستند و ثبت‌نامش قابل پیش‌بینی بود.

گفته می‌شود تلاش‌های وزارت ورزش برای ورود قریب به انتخابات از هفته‌ها قبل آغاز شده و این درحالی است که حیدر بهاروند نیز یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هاست که از فرصت سرپرستی برای رای جمع کردن و گرفتن نظر موافق هیئت استان‌ها استفاده کرده است.

 

بهاروند تحت هر شرایطی در فدراسیون می‌ماند!

به نظر می‌رسد رقابت اصلی ریاست فدراسیون بین این دو نفر باشد. البته نکته جالب توجه این است که نام بهاروند در لیست ۴ نفر دیگر از کاندیداها نیز به عنوان نایب‌رئیس دوم دیده می‌شود و این بدین معناست که می‌خواهد حتی در صورت عدم توفیق در به دست آوردن ریاست فدراسیون، نایب‌رئیسی دوم و ریاست سازمان لیگ را حفظ کند.

ثبت‌نامش در انتخابات هم برای این است که اگر به دلیل بازنشستگی رد صلاحیت نشد، وارد انتخابات شود و اگر هم مجوز حضور در انتخابات را دریافت نکرد، پست قبلی‌اش را حفظ کند.

 

انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال سه ضلعی می‌شود؟

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کرد، کاندیداتوری حبیب کاشانی مدیرعامل پیشین پرسپولیس برای ریاست فدراسیون و حضور علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل پیشین استقلال در انتخابات هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است.

با توجه به اینکه نایب‌رئیسی پیشنهادی کاشانی، اسلامیان معرفی شده، به نظر می‌رسد که او نیز ادامه دهنده فدراسیون مهدی تاج خواهد بود. حیدر بهاروند هم از سوی او به عنوان نایب رئیس دوم پیشنهادی به مجمع معرفی خواهند شد.

اینطور که پیداست با توجه به اینکه قریب را گزینه وزارت ورزش و سلطانی‌فر می‌دانند او را می‌توان در تقابل با حبیب کاشانی که گزینه مهدی تاج است، در این انتخابات دانست.

گزینه بعدی هم نبی است که سعی می‌کند از بخش سنتی مجمع رای بگیرد و شاید به نوعی ضلع سوم رقابت محسوب می‌شود. اگر بهاروند به خاطر بازنشستگی نتواند مجوز حضور در انتخابات ریاست فدراسیون را بگیرد، به نظر می‌رسد باید شاهد رقابت سه ضلعی قریب، کاشانی و نبی در انتخابات باشیم.

اما در زیر به بخشی از صحبت‌های کاندیداها بعد از ثبت‌نام اشاره خواهیم کرد:

 

**

کاشانی: شنیده‌ام انتخابات را مهندسی می‌کنند؛ ادامه دهنده راه تاج هستم

حبیب کاشانی، مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس درباره انگیزه‌اش برای حضور در انتخابات و اینکه انتخاب شدن در مجمع بسیار سخت است، گفت: همان‌طور که می‌دانید، شرایط فوتبال ما سخت است. فکر کردم با شرایط موجود بهتر است فردی با سابقه ورزشی وارد شود. تحصیلات بنده هم حقوق بین‌الملل است. با شرایط موجود احساس می‌کنم بتوانم کمک کنم و به همین دلیل برای ثبت‌نام آمدم.

کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال درباره اینکه حال و هوای این روزهای فوتبال ایران را چطور می‌بیند، اظهار داشت: بالاخره شرایط را می‌بینید که همه را نگران کرده است. از یک طرف تصمیم AFC درباره میزبانی تیم‌های ایرانی بود و از یک طرف ماجرای فسخ قرارداد آقای ویلموتس را داریم. ماجرای برانکو با پرسپولیس و دیگر بازیکنان خارجی را نیز می‌بینید. اینها مشکلاتی است که برای فوتبال ما وجود دارد و مهمتر از همه تیم ملی است که شرایط خاصی دارد. همه اینها مردم را نگران می‌کند و شاید یکی از علت‌هایی که باعث شد فکر کنم می‌توانم کمک کنم و آمده‌ام ثبت‌نام کنم همین است تا بتوانم در کنار مجمع کمکی را انجام دهم. اگر بتوانم ثبت‌نام کنم و انتخاب شوم، طبیعتاً باید ادامه دهنده راه فدراسیون فوتبال باشم.

وی در مورد اینکه شنیده می‌شود برخی افراد گزینه فدراسیون فوتبال هستند و باید باشند و انتخابات مهندسی شده است و برخی هم نفراتی را گزینه وزارت ورزش و جوانان می‌دانند و آیا در این شرایط می‌تواند موفق شود، تأکید کرد: من هم شنیده‌ام و برخی دوستان این مسائل را گفته‌اند. بالاخره طبیعی است از این اتفاقات رخ بدهد. درباره فدراسیون‌های دیگر هم این صحبت‌ها مطرح می‌شود. من وظیفه خودم می‌دانستم ثبت‌نام کنم و امیدوارم که در یک فضای کاملاً دوستانه و رقابتی هر کسی توانایی‌های خودش را مطرح کند، مجمع تصمیم بگیرد، بهترین انتخاب را انجام دهد و در نهایت به نفع فوتبال کشور شود.

**

اسلامیان: دولت اجازه دهد انتخابات فدراسیون فوتبال درست برگزار شود

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال تصریح کرد: دولت باید اجازه بدهد این انتخابات درست برگزار شود. الان از زمان جنگ که بدتر نیست که مردم خودشان انتخابات را برگزار کردند. دولت باید به مردم اعتماد کند و اداره تمام فدراسیون‌ها را بر عهده اهلش و مردم بگذارد و خودش معضلات اساسی را حل کند. من معتقدم دولت باید از اقتصاد و ورزش بیرون بیاید و اداره کار را برعهده مردم بگذارد. الان عراق را چه کسی حفظ کرد؟ مردم عراق و حشدالشعبی. خواهش من این است که بگذارند برای فدراسیون مجمع آن تصمیم بگیرد.

اسلامیان درباره اینکه آیا بازنشسته است، عنوان کرد: در اساسنامه در مورد بازنشستگی فقط پیرامون منع حضور افراد بالای ۶۵ سال آمده است.

**

درودگر: نماینده قریب نیستم و شخصیتی مستقل دارم

صادق درودگر، رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال در مورد اینکه گویا او به‌عنوان نماینده محمدحسین قریب برای ثبت‌نام در انتخابات آمده است، گفت: به هیچ‌وجه این‌طور نیست و من فقط نماینده خودم هستم. شخصیت مستقلی هستم و برای انتخابات هم نه رأی دارم و نه عضو مجمع هستم. فقط برای هیئت رئیسه کاندیدا شده‌ام.

وی درباره اینکه گفته می‌شود در میان نامزدها نماینده وزارت ورزش و جوانان و نماینده فدراسیون فوتبال حضور دارند و در نهایت یکی از اینها رئیس خواهد شد، اظهار داشت: هیچ وقت نمی‌خواهم دروغ بگویم و همیشه دوست دارم با آنچه در واقعیت‌های زندگی وجود دارد، پیش بروم و با مردم صادق باشم. افراد مسئول چه در وزارت ورزش، چه در فدراسیون فوتبال و چه در دستگاه‌های نظارتی با پروتکل‌ها و نظراتی که دارند، هرکدام به سمت کاندیدایی گرایش یا اتفاق‌نظر خواهند داشت. فقط نباید فراموش کرد که این دوره از انتخابات متفاوت است و در این دوره همگامی اعضای مجمع کمتر است و باید به سمتی برویم که استقلال مجمع فدراسیون فوتبال و نظر آنها براساس نیازهای کشور و منافع ملی باشد. تمام کسانی که عضو مجمع هستند باید نسبت به سوابق، توانایی و دانش کاندیداها مطالعه داشته باشند، بررسی کنند و طبق آن رأی بدهند.

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال تأکید کرد: پیش از هر چیز بگویم که حال و روز فوتبال اصلاً خوب نیست. یک روز فوتبال دو میلیارد در حسابش پول داشت و حدوداً شش میلیارد هم در حساب سوئیس داشتیم. ما از فیفا طلب داشتیم، اما امروز فوتبال‌مان بدهکار است. فکر می‌کنم حدود ۴۰، ۵۰ میلیارد مجموعاً بدهی داریم و ماجرای ویلموتس هم در پروسه شکایت است و مسئولان حقوقی پیگیر آن هستند. هر کسی بیاید در آغاز باید از منفی ۵۰ میلیارد شروع کند.

**

نبی: جای برخی دوستان در انتخابات فدراسیون فوتبال خالی است

مهدی محمد نبی عضو هیئت‌مدیره باشگاه پرسپولیس که سابقه دبیر کلی فدراسیون فوتبال را در کارنامه دارد، در ساختمان این فدراسیون حاضر شد و برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام کرد.

وی در این‌باره گفت: با ثبت نام بخشی از دوستانی که اراده داشتند، شاهد رقابت خواهیم بود. برخی دوستان هم کم‌لطفی کردند و نیامدند و جای آنها خالی است. اعضای مجمع فدراسیون فوتبال می‌توانند کسی که برنامه و تجربه کافی در فوتبال را دارد، انتخاب کنند. فرد منتخب هم مسئولیت سنگینی دارد. اعتبار ملی و بین‌المللی فوتبال و نتایج تیم ملی در مسابقات آسیایی و جهانی و تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا اهمیت زیادی دارند.

نامزد انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال درباره اینکه برخی گفتند این انتخابات، مهندسی شده است، گفت: در هر انتخاباتی، کار گروهی مشخص می‌شود که برای اقتدار فدارسیون فوتبال باید با هم تعامل کنند. نمی‌توانیم از ابتدا به این موضوع بپردازیم. چون فدراسیون فوتبال مجمع دارد و در کنار آن، همه از چند ماه قبل می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند. هر کسی که می‌تواند به فوتبال کمک کند، باید ثبت نام کند و از کسانی که نیامدند بپرسید چرا این کار را نکردند.

نبی در پاسخ به این پرسش که آیا از هیئت‌مدیره باشگاه پرسپولیس، کناره‌گیری خواهد کرد یا خیر، اظهار داشت: فعلاً در خدمت شما هستیم تا ببینیم خدا چه می‌خواهد.

**

قنبرزاده: تا ۱۰ صبح برنامه‌ای برای ثبت‌نام نداشتم!

مدیرعامل پیشین نفت تهران اظهار کرد تا ساعت ۱۰ صبح امروز (یکشنبه) برنامه‌ای برای حضور در فدراسیون فوتبال نداشته است و با تماس حیدر بهاروند و محمدحسین قریب، قبول کرده نایب یکی از این دو کاندید ریاست فدراسیون فوتبال باشد.

منصور قنبرزاده تاکید کرد: من نمی‌توانم درباره شانس کسی صحبت کنم زیرا من کاندید نواب ۳ نامزد ریاست فدراسیون فوتبال هستم. هر انتخاباتی می‌تواند مهندسی شده باشد اما من به این حرف نرسیده‌ام. هر کسی نقطه‌نظر خود را دارد. من تا ۱۰ صبح امروز هیچ بنایی برای شرکت در این انتخابات نداشتم و ۱۱ صبح امروز بود که بهاروند با توجه به سابقه من در کنار او در ۱۱ سال اخیر، از من درخواست کرد که به عنوان نایب رییس دوم او باشم.

 

**

شکوری: ثبت‌نام ۵۰ نفر در انتخابات یک رکورد بود

ابراهیم شکوری در حاشیه ثبت‌نام از نامزدهای ریاست و عضویت در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: تا این لحظه نزدیک به ۵۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که می‌تواند رکوردی باشد. تشکر از دوستانی که احساس مسئولیت و فکر کردند می‌توانند به فوتبال ما کمک کنند. از ساعت ۱۶ به بعد دیگر کسی وارد فدراسیون نشد و تنها کسانی که داخل ساختمان بودند ثبت‌نام کردند. دوستان از فردا می‌توانند در پست ریاست توسط ۱۰ عضو و در پست هیئت رئیسه توسط پنج عضو مجمع تأیید شود.

وی افزود: تیم سه نفره‌ای مدارک را بررسی می‌کند و سپس امر تأیید صلاحیت به حراست سپرده می‌شود. با شرایط تیم ملی و فوتبال ما، تصمیم بر این شد انتخابات ۲۵ اسفند برگزار شود و امیدوارم انتخابات خوبی باشد. هر رئیسی باید توسط ۱۰ نفر معرفی شده باشد، کمتر از آن تأیید صلاحیت نمی‌شود و حدود ۵۰ نفر بالا هستند که صلاحیت آنها در حال بررسی است و تا یک ساعت دیگر می‌توانیم بگوییم چند نفر ثبت‌نام کرده‌اند. درباره نفرات صحبت نمی‌کنم. دوستان اکثراً اینجا حضور داشتند و بهتر است اسامی را اعلام نکنیم. عموم مردم نیاز نیست رأی بدهند و اعضای ۷۵ نفره مجمع رأی می‌دهند. درست نیست که همه از این اسامی باخبر باشند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه فدراسیون فوتبال پس از کناره‌گیری مهدی تاج، سه راه در پیش داشت، تصریح کرد: یک راه ما این بود که ۱۸ اردیبهشت ۹۹ انتخابات را برگزار کنیم که این تاریخ، بین بازی‌های فروردین و خرداد تیم ملی ایران است و منطقی نبود که در این مدت، نامزدها ثبت‌نام کنند. به‌عنوان کسی که فوتبال بازی کردم، پس از مشورت با دوستان فوتبالی حرفه‌ای‌تر این بود که انتخابات، پیش از شروع مسابقات (بازی‌های ملی) و در سریع‌ترین زمان ممکن برگزار شود.

«به نظرم این تصمیم کاملاً فوتبالی بود که زمانی وارد مسابقات ملی شویم که رئیس فدراسیون فوتبال مشخص شده باشد.»، وی ضمن بیان این جمله اظهار داشت:  اگر انتخابات را پس از بازی‌های تیم ملی برگزار می‌کردیم، روند انتخابات باید پس از ۲۵ خرداد آغاز می‌شد که این پروسه زمان‌بر باعث می‌شد انتخابات در مرداد برگزار شود. این موضوع اصلاً حرفه‌ای نبود. امیدوارم این تصمیم به نفع تیم ملی ما باشد و همه تلاش می‌کنیم این اتفاق باعث شود تیم ملی ایران با اقتدار به جام جهانی صعود کند.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه