همراه ما باشید

محمد بنا تیمش را به مجموعه انقلاب نمی برد، چرا؟//// آرامش در فضایی غیر اروپایی

محمد بنا تیمش را به مجموعه انقلاب نمی برد، چرا؟//// آرامش در فضایی غیر اروپایی

پیروزی نیوز - محمد بنا تیمش را به مجموعه انقلاب نمی برد، چرا؟//// آرامش در فضایی غیر اروپایی

محمد بنا وقتی مسوولیت را می‌پذیرد صفر تا صد کار را دستش می‌گیرد. دیگر هیچ عنصری در این میان تصمیم‌گیرنده نیست.

مدل‌ کاری او به همین سبک و سیاق بوده و اگر قهر و آشتی‌ای هم در رزومه کاری او شکل گرفته است، به خاطر همین روحیه خاص است.

نام او از سرمربیگری تیم ملی جوانان فرنگی و موفقیت شاگردانش در مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۱۵ بر سر زبان‌ها افتاد.

حمید سوریان و داوود عابدین‌زاده با او قهرمان جوانان جهان شده بودند و محمد بنا معتقد بود که آنها با وجود داشتن حریفان صاحب‌نام داخلی، قهرمان بزرگسالان جهان هم خواهند شد.

اطمینان او به فکرش و انتخابش به اندازه‌ای بود که فدراسیون کشتی را برای برگزاری مسابقه انتخابی بین نفرات اول تیم ملی بزرگسالان و قهرمانان جوانِ جهان مجاب کند. در وزن اول، با انصراف حسن رنگرز از تیم ملی و خداحافظی‌اش در اوج جوانی، باعث شد هیچ‌گاه شاهد رقابت انتخابی بین او و حمید سوریان مدعی جدید سبک‌وزن کشتی فرنگی جهان نباشیم و رنگرز که در سال‌های قحطِ مدالِ کشتی فرنگی، این رشته را بعد از ۳۲ سال صاحب مدال طلا کرده بود با ۲ طلا و نقره جهان به کارش خاتمه داد.

در میان وزن البته ملی‌پوش کهنه‌کار، کشتی‌گیر مد نظر محمد بنا را شکست داد و خودش به جهانی ۲۰۱۵ بوداپست رفت اما همین که سوریان در مجارستان طلایی شد، برای اطمینان کردن به دیدگاه خاص محمد بنا کافی بود و این یک استارت خیلی خوب برای کشتی فرنگی بود که ماحصل تلاش همه مربیانش را حالا با کمک یک مربیِ روانشناس، تبدیل به مدال کند؛ آغازی بر فصل جدید مدال‌آوری.

محمد بنا البته با نظر محمدرضا یزدانی‌خرم از تیم ملی فرنگی کنار گذاشته شد و او نتوانست تیمِ خوبش را در المپیک پکن هدایت کند و آنجا باز هم فرنگی‌کاران نتیجه‌ای به دست نیاوردند اما در المپیک ۲۰۱۲ لندن، بار دیگر مسوولیت برعهده محمد بنا قرار گرفت و تیم او شاهکاری فراموش نشدنی و شاید به نوعی تکرار نشدنی را در تاریخ کشتی ایران رقم زد.

۳ مدال طلا در یک رشته که شاید می‌شد به ۴ طلا هم تبدیل شود، اگر سعید عبدولی هم با روالی معقول و منطقی کارش را در جدول دنبال می‌کرد.

بعد از این نتیجه، حالا دیگر محمد بنا «آقای خاص» شده بود، کسی که می‌شد به دیدگاهش اطمینان کرد، هرچند در المپیک ۲۰۱۶ ریو، تیمش تنها ۲ مدال برنز گرفت، اما آنهایی که دستی بر آتش داشتند می‌دانستند با فاکتور گرفتن ۳ طلای تاریخی لندن، همین ۲ برنز هم نتیجه خوبی برای کشتی فرنگی محسوب می‌شد.

محمد بنا بعد از ناکامیِ محض تیم ملی فرنگی در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست که با عنوان نازل یازدهمی جهان همراه بود،‌ به تیم ملی برگشت و درحالی‌که فدراسیون توسط سرپرست اداره می‌شد، برای هدایت تیم ملی تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو حکم گرفت.

او حالا با شیوه خاص خود تیمش را مهیای حضور در توکیو می‌کند. کارنامه او باعث می‌شود که وقتی در آستانه مسابقات جهانی ۲۰۱۹ نورسلطان، در چند وزن انتخاب‌هایی انجام می‌دهد که همه جا می‌خورند، باز هم  انتقاد زیادی نصیب او نشود. حتی اگر این موضوع قهر و ترک اردوی چند کشتی‌گیر شاخص را به همراه داشته باشد.

محمد بنا هر تصمیمی بگیرد پایش می‌ایستد، درست مثل امروز که می‌گوید نمی‌خواهد تیمش را به مجموعه انقلاب ببرد.

درحالی‌که طبیعتا امکانات بهتر و فضای متنوع‌تری در مقایسه با خانه کشتی در این محل برای فرنگی‌کاران مهیاست، اما محمد بنا ترجیح می‌دهد در خانه کشتی، با همان فضای تکراری و کوچکش که کشتی‌گیر را کشتی زده می‌کند، تیمش را تمرین و اسکان دهد تا آنها از خطراتی که برپایی اردو در مجموعه ورزشی انقلاب می‌تواند برای کشتی‌گیران داشته باشد، جلوگیری کند.

او در این‌باره گفته است: «یکی ۲ مرتبه تجربه حضور در آکادمی ملی المپیک را داشتم و به این نتیجه رسیدم که این مکان برای برگزاری اردوهای کشتی مناسب نیست. فضای آکادمی المپیک فضایی باز و به قول معروف اروپایی است و مناسب فضای تمرینی کشتی‌گیران نیست. من اعتقادی به حضور کشتی‌گیران در چنین فضاهایی ندارم. کشتی‌گیر اگر موفقیت می‌خواهد باید چند ماه سختی بکشد تا موفق شود. خانه کشتی بهترین مکان برای آماده سازی تیم ملی است و نیازی به برگزاری اردو در آکادمی نمی‌بینم. خانه کشتی سال‌ها محل برگزاری تمرینات تیم ملی بوده و بهترین نتایج هم از آن بیرون آمده است. با چنین نظری – که خانه کشتی محیطی آزاردهنده و تکراری برای کشتی‌گیران دارد- موافق نیستم و کشتی‌گیری که می‌خواهد پشت بزرگان دنیا را به تشک بچسباند باید سختی بکشد و فقط به فکر تمرین باشد. در ضمن من ۳۶ کشتی‌گیر را به اردو دعوت کرده‌ام و وجود ۲ تشک در آکادمی برای تمرینات کافی نیست.»

چیزی که محمد بنا از آن به عنوان «فضای اروپایی» یاد کرده، البته موضوعی است که کشتی شاید خاطرات چندان خوبی از آن نداشته باشد و در گذشته در خصوص چندین کشتی‌گیر، موضوعات بدی رخ داد، مسایلی که تمرکز کشتی‌گیر را از مسیری که باید در راه کسب مدال طی می‌کرد، دور کرده و حواشی را پیرامون او ایجاد کرد.

این در شرایطی است که غلامرضا محمدی تا امروز هر چه اردو برگزار کرده، در مجموعه ورزشی انقلاب بوده است. ۲ اردویی که برای اعزام به مسابقات متئو پلیکونه ایتالیا برگزار شد و همچنین اردوی مسابقات قهرمانی آسیا، در آکادمی ملی المپیک به انجام رسیده و هر بار بازگشت این تیم به خانه کشتی به تعویق می‌افتد.

به هرشکل نظر کادرفنی تیم ملی فرنگی این است که تمرین و اسکان در خانه کشتی به نفع فرنگی‌کاران است و فدراسیون نیز به این نظر احترام می‌گذارد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه