همراه ما باشید

فراموش کن قهرمان/تلخی دیدار با الدحیل به خاطره ها پیوست، آماده نبرد با الشارجه شو

فراموش کن قهرمان/تلخی دیدار با الدحیل به خاطره ها پیوست، آماده نبرد با الشارجه شو

پیروزی نیوز - فراموش کن قهرمان/تلخی دیدار با الدحیل به خاطره ها پیوست، آماده نبرد با الشارجه شو

سوت پایان بازی پرسپولیس مقابل الدحیل قطر، به صدا درآمد و اتفاقات مربوط به آن بازی نیز باید به خاطره ها سپرده شوند. صحبت کردن از اشتباهات فنی و اعتراضات آماتور گونه به تصمیمات داور که نفس فوتبال ایران به شماره انداخته و بلای جانمان شده است، فعلاً کافی است و بهانه تراشی هایی همچون “بودجه ۲ بازیکن از تیم های عربی برابر با بودجه کل فصل یک باشگاه ایرانی است” و اینگونه کلیشه های رایج که پس از شکست می‌شنویم، دردی را دوا نمی‌کند.

پرسپولیس با هدایت یحیی گلمحمدی، هنوز در ابتدای راه است و باخت برابر الدحیل، به موقع اتفاق افتاد. اکنون وقت درس گرفتن از اشتباهات و فراموش کردن اتفاقات گذشته است. دقیقاً از همین لحظه و همین ساعت، تا به صدا در آمدن سوت پایان آخرین بازی فصل پرسپولیس که امیدواریم آن سوت، سوت پایان بازی فینال آسیا باشد.

ارتش سرخ در لیگ، نیمی از بازی های سختش را به بهترین شکل ممکن به پایان رسانده و با ۵ امتیاز اختلاف نسبت به یکی از رقیبان، قاطعانه به صدر جدول تکیه کرده و از همیشه به پوکر قهرمانی نزدیک تر است. از طرف دیگر، تا رسیدن به فینال جام حذفی فوتبال ایران برای دومین سال متوالی، تنها یک قدم باقی مانده و در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ نیز حداقل ۵ بازی دیگر برای تیم محبوبمان باقی مانده است.

۵ دیدار و ۱۵ امتیاز، برای صعود مقتدرانه از گروه C این رقابت ها، کافی است و باید برای ایستادن بر بام آسیا و افتخار آفرینی چند باره در فوتبال ایران، لحظه شماری کنیم؛ نه اینکه با تکرار مکررات به جنگ تیم محبوبمان برویم و از متن، به حاشیه بکشانیمش. قبول، اشتباهاتی که در نیمه نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹، رویای چندین ساله فوتبال دوستان ایرانی را در یک چشم بر هم زدن، به باد داد، ادر بازی روز سه شنبه پرسپولیس مقابل الدحیل نیز اتفاق افتاد؛ اما با این تفاوت که این مرتبه قابل جبران است و وقت برای جبرانش بسیار.

اینگونه شکست ها و اشتباهات تاکتیکی، در زمانی که برانکو ایوانکوویچ سکاندار هدایت تیم محبوبمان بود نیز اتفاق افتاد و نمونه بارزش دیدار مقابل الهلال عربستان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۱۷ است. اما پس از آن اشتباه و با استفاده از درسی که برانکو از آن شکست سنگین گرفت چه شد؟

هواداران ارتش سرخ اتفاقات آن دیدار را خیلی زود به دست فراموشی سپردند و به حمایت بی چون و چرای تیم مجبوبشان پرداختند تا در کمتر از یک سال، بر بام آسیا بایستند و حسرت همراه با افتخار برایش باقی بماند.

چه چیز از این بهتر که این مرتبه، افتخار همراه با حسرت نباشد و صورت هایمان از فرط شادی برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا که با چهارمین قهرمانی تیم محبوبمان در لیگ برتر و تکرار قهرمانی جام حذفی همراه خواهد بود، گل انداخته و سرخ شود؟

اکنون زمان مناسبی برای صحبت از گذشته نیست و پرسپولیس روز سه شنبه، باید در برابر دومین حریف آسیایی این فصل صف آرایی کند. الشارجه امارات، میزبان سرخپوشان است و صحبت کردن از اتفاقات گذشته، تمرکز تیم را برهم می‌زند.

کاملاً درست است که باید برای معضل “همواره معترض بودن فوتبالیست ایرانی” چاره‌ای اندیشید و از تکرار این اتفاق تلخ جلوگیری کرد؛ اما اکنون زمان مناسبی برای این کار نیست.

” اتفاقات گذشته” از اسمش مشخص است؛ مربوط به گذشته است و باید در همان “گذشته” نیز باقی بماند. پرسپولیس، قهرمان بی چون و چرای ایران است و تا قهرمانی در آسیا برای اولین مرتبه در فرمت جدید این رقابت ها، فاصله ای ندارد.

صلاح تیم را، کادر فنی بهتر از هر شخص دیگری می‌داند و ما هواداران نیز اجازه نخواهیم داد رویاهایمان، با اشتباهاتی بچگانه از دست بروند و راه رسیدن به مدال طلای آسیا، بیش از این ها برایمان طولانی شود.

باید آماده شویم برای مصاف با الشارجه امارات و پس از آن، همراه با تیم محبوبمان، قدم به قدم و مرحله به مرحله، قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ را به ارمغان بیاوریم.

آری، ما اشتباهات بازی با الدحیل را فراموش کرده ایم؛ تو نیز آن ها را فراموش کن و آماده تر از قبل، به عشق هوادارانت بجنگ. فراموش کن قهرمان …

امیرعباس زمانیان

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه