همراه ما باشید

مربیان وطنی شمشیرها را برای اسکوچیچ از رو بستند ///با این هجمه‌ها به جام جهانی می‌رویم؟

مربیان وطنی شمشیرها را برای اسکوچیچ از رو بستند ///با این هجمه‌ها به جام جهانی می‌رویم؟

پیروزی نیوز - مربیان وطنی شمشیرها را برای اسکوچیچ از رو بستند ///با این هجمه‌ها به جام جهانی می‌رویم؟

انتقادها از انتخاب اسکوچیچ همچنان ادامه دارد. از روزی که این مربی کروات هدایت تیم ملی را برعهده گرفته است با واکنش های منفی بسیاری مواجه شده است. عده ای معتقدند او مربی کارنامه داری نیست و برای نیمکت تیم ملی کوچک است، برخی ها حتی به این مربی انگ دلالی زده و می گویند وی با رابطه به تیم ملی رسیده است. اغلب منتقدین اسکوچیچ را هم افراد شاغل در لیگ تشکیل داده اند، مربیانی که خود کارنامه قابل ارایه ندارند اما از این مربی انتقاد کرده و انتخابش را ظلم به خود می دانند!

علیرضا منصوریان سرمربی اخراجی ذوب آهن که جدی ترین منتقد اسکوچیچ است همان روزی که این مربی انتخاب شد در یک برنامه زنده تلویزیونی از دست‌های پشت‌پرده در انتخاب وی سخن به میان آورد و انتخاب فدراسیون را فاجعه خوانده و گفته بود سیستم مافیایی قویی پشت این ماجراست که اسکوچیچ را با آن رزومه جانشین کیروش کرده اند. و از اینکه مانند امیر قلعه نویی، علی دایی، یحیی گل محمدی و غیره انتخاب نشدند انتقاد کرده و تصمیم فدراسیون را توهین به خود و مربیان وطنی دانسته بود.

بدون شک هیچ انتخابی به اندازه حضور منصوریان روی نیمکت تیم ملی امید فاجعه بار نبوده است. ۸ سال پیش این مربی در حالی‌که یک مقام نهمی با پاس در کارنامه اش بیشتر نداشت مسوولیت فنی تیم امید را برعهده گرفت، اما در همان ابتدای راه بخاطر بازی دادن به کامیابی‌نیای محروم، از رسیدن به جمع ۱۲ تیم مرحله مقدماتی بازماند. سرنوشت پرستاره ترین استقلال تاریخ هم که با منصوریان مشخص و معلوم است. سنگین ترین شکست آسیایی مقابل العین با نتیجه ۶ بر صفر، بدون قهرمانی و دستاورد خاصی. حتما این مربی خوب بخاطر دارد که بعد از تساوی مقابل ذوب آهن با شعار «حیا کن و رها کن» سکوها از تیم استقلال بدرقه شد.

فرهاد مجیدی سرمربی آبی ها هم گزینه ایرانی را انتخاب بهتری برای تیم ملی دانست و با انتقاد از عملکرد کمیته فنی فدراسیون فوتبال اذعان داشت کیروش کمیته فنی را جمع کرد، اما پس از رفتن او، عده‌ای جمع شدند و دوباره دکان باز کردند. او در حالی به نحوه انتخاب اسکوچیچ انتقاد وارد می کند که خود نیز از همین طریق به سمت سرمربیگری تیم ملی منصوب شده بود. مجیدی هم مانند منصوریان بدون رزومه و تجربه کافی جانشین کرانچار شد. انتخابی که حرف و حدیث زیادی را به دنبال داشت و در نهایت هم بعد از عدم نتیجه گیری به برکناری زودهنگامش منجر شد.

مهدی تارتار سرمربی نفت مسجد سلیمان هم از دیگر مربیانی بود که معتقد بود با انتخاب اسکوچیچ در حق مربیان ایرانی جفا شده است. سرمربی نفت مسجد سلیمان مدعی است در ایران مربیانی داریم که کیفیت و کارنامه بالاتری دارند. او گفته است خیلی از مربیان می توانند داعیه حضور در راس کادر فنی تیم ملی را داشته باشند. با احترام به کمیته فنی و با احترام به اسکوچیچ که همکارم بشمار می رود باید بگویم این انتخاب اصلا قابل دفاع نیست و توهین به مربی ایرانی بود. علی دایی ۳ بار قهرمان شده؛ امیر قلعه نویی پرافتخارترین مربی لیگ برتر است. چرا علی دایی نه. واقعا چرا نه؟ چرا امیر قلعه نویی نه.

این صحبت‌ها در حالی از سوی تارتار مطرح می شود که همه می دانند اسکوچیچ گزینه نهایی فدراسیون بود و قبل از اینکه به سراغ این مربی بروند با مربیانی چون برانکو و گل محمدی وارد مذاکره شدند اما بنا به دلایلی امکان حضور این ۲ مربی فراهم نشد و اولی هدایت تیم ملی عمان را بر عهده گرفت و دومی هم به پرسپولیس آمد. امیر قلعه نویی و علی دایی هم دیگر گزینه هایی بودند که برای جانشینی ویلموتس مطرح شدند که اگر مخالفت باشگاه سپاهان نبود اکنون قلعه نویی سرمربی تیم ملی بود. گرچه که به حضور این مربی هم نقدهایی وارد شد و خیلی ها در زمانی که بحث حضور وی در تیم ملی جدی شده بود قلعه نویی را انتخاب مناسبی برای تیم ملی نمی دانستند. کمااینکه برخی از نقدهایی که مطرح شد درست هم بود و اگر ۵ قهرمانی که این مربی در گذشته کسب کرده را کنار بگذاریم خواهیم دید که او در ۵ سال گذشته هیچ دستاورد قابل توجهی نداشته است. از آخرین قهرمانی قلعه نویی که با استقلال بدست آمد ۶ فصل می‌گذرد و این مربی با تیم های پرمهره ای چون سپاهان و تراکتور در کسب جام ناکام بوده است. کارنامه قلعه نویی در تیم ملی هم چندان پربار نیست و حذف در یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۷ هنوز از خاطره ها پاک نشده است.

علی دایی نیز همینطور. این مربی هم بعد از آخرین قهرمانی با پرسپولیس در جام حذفی هیچ مقامی بدست نیاورده است و در دوره کوتاه حضورش در تیم ملی هم که شاهد برکناری زودهنگام وی بعد از شکست مقابل عربستان در مرحله مقماتی جام جهانی ۲۰۱۰ بودیم بنابراین آنهایی که این ۲ مربی را با اسکوچیچ مقایسه می کنند بهتر است بدور از تعصب واقعیت ها را بیان کنند و با در نظر گرفتن شرایط حاضر افراد را نقد کنند. در شرایط فعلی اسکوچیچ اگر بهتر از دایی و قلعه نویی نباشد قطعا بدتر هم نیست، خصوصا که او همواره در تیم های بی ستاره و کم نام نشان خوب نتیجه گرفته است و نشان داده که مربی صاحب سبکی است. تیم های اسکوچیچ همواره هجومی و تماشاگر پسند بازی کرده اند.

صدالبته که فدراسیون می‌توانست مربی بزرگ‌تری برای تیم ملی انتخاب کند اما در شرایط بد اقتصادی و عدم گزینه مناسب شاید اسکوچیچ انتخاب چندانی بدی نباشد. صرف‌نظر از گل محمدی، قلعه‌نویی و دایی که درباره چرایی عدم انتخاب آن‌ها شرح دادیم کدام مربی ایرانی وجاهت نشستن روی نیمکت تیم ملی را داشت؟ اصلا تیم ملی به کنار، همین اخیرا که استراماچونی و کالدرون از پرسپولیس و استقلال رفتند چند گزینه داخلی مناسب نیمکت این ۲ تیم داشتیم؟ همین مهدی تارتار که برای او به‌عنوان یک مربی آینده دار احترام زیادی قائل هستیم وقتی بحث حضورش روی نیمکت پرسپولیس مطرح شد چرا با استقبال مواجه نشد؟ چرا پرسپولیس مجبور شد به سراغ مربی برود که خود تیم داشت و استقلال به سراغ مجیدی فاقد تجربه. آیا این‌ها کافی نیست تا بپذیریم با فقر مربی خوب ایرانی مواجه هستیم؟ در این قحطی که مربیان ناکام بین تیم‌ها دست‌به‌دست می‌چرخند کدام مربی مناسب نیمکت تیم ملی بود. تعجبی هم ندارد وقتی می‌شنویم یکی مثل عبدا… ویسی با آن کارنامه ضعیف( اخراج از سپاهان و ناکامی با نفت مسجدسلیمان و پیکان) بگوید من با این رزومه نباید بیرون بنشینم! بیایم کلاه‌مان را منصفانه قاضی کنیم و به دور از تعصب مربیان خارجی را مورد تخریب قرار دهیم. قضاوت درباره اسکوچیچ را هم به زمان بسپاریم و به‌جای انتقادات غیراصولی از تیم ملی حمایت  کنیم، چراکه کمتر از ۳ ماه دیگر تیم ملی باید در مسابقات انتخاب جام جهانی به میدان برود.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه