همراه ما باشید

هواداران با وجود سختی ها در نقش جهان، پرسپولیس را تنها نمی گذارند؛ ما دلی شیر داریم

هواداران با وجود سختی ها در نقش جهان، پرسپولیس را تنها نمی گذارند؛ ما دلی شیر داریم

پیروزی نیوز - هواداران با وجود سختی ها در نقش جهان، پرسپولیس را تنها نمی گذارند؛ ما دلی شیر داریم

باز هم یک بازی دیگر در اصفهان. یکی از آن شهرهایی که به محل تجمع پرسپولیسی ها شهره بود. هنوز هم هست. چه در استان اصفهان و چه در شهر اصفهان. در این سالهای اخیر البته یکسری اتفاقات روی داد. از همان زمانی که بعضی افراد یکسری کارها را در سپاهان شروع کردند. به بخش فوتبالی آن کاری نداریم. به هر حال حق هر باشگاهی است که برای رشد و ترقی تلاش کند. درباره مسائل دیگری سخن می گوییم. از فضایی که بعد از حضور آنها کم کم در فوتبال اصفهان شکل گرفت.

حالا قرار است یک پرسپولیس و سپاهان دیگر در اصفهان برگزار شود. شهری که پرسپولیسی هایش را با رعب و وحشت ساکت می کنند و این در حالی است که فوتبال، تمرینی برای با هم بودن است با وجود تمام رقابتی که وجود دارد.

نیازی به گفتگو نیست که داستان ها از چه زمانی شروع شد. از چشم های سرباز احمدی و قبل از آن، حمله به خودروی مدیرعامل پرسپولیس در ورزشگاه که می شد آن را حمله ای برای ایجاد تلفات جانی توصیف کرد. به فصل گذشته برمی گردیم و جام حذفی!

همان دیداری که قبل از آن بازیکن سپاهان در همین تهران، اقدام به تهدید هواداران پرسپولیس کرده بود. گویی به یکسری اراذل و اوباش پیغام داده باشد که باید عملیاتی را انجام بدهند. آدم هایی که چون جایگاهی نداشته اند.

به بهانه فوتبال در اطراف تیم های فوتبال جمع می شوند و سپاهان هم از چند سال قبل اسیر این مساله شد. در دیگر نقاط ایران هم چنین پدیده ای را شاهد هستیم.

یکسری افراد در فوتبال اصفهان باعث و بانی این وضعیت شدند. چه حوادث دردناکی که برای بازی جام حذفی روی نداد. بعضی از آنها هیچگاه جبران نشد. مثل چشمی که درآمد. آنچه روی داد زخمی عمیق بر پیکره فوتبال بود.

همه چیز به مسائل داخل ورزشگاه مربوط نمی شد. اوضاع بیرون ورزشگاه به مراتب بدتر بود. حملاتی که به هواداران پرسپولیس شد.

بخش اعظم آنها در فواصل نزدیک به ورزشگاه بود. با هیچ فرمولی نمی شود این رفتارها را به اکثریت مردم اصفهان و هواداران فوتبال ربط داد، اما واقعیت مسلم دیگر، سکوتی است که مردم این شهرها برابر چنین رفتارهایی دارند.

مماشات مراجع ورزش و فوتبال هم در تشدید این شرایط موثر است. وقتی محرومیت و تنبیهات مشابه هستند، چه فضای فوتبالی یک شهر تا این حد با مشکل روبرو باشد و چه نباشد. این مساله به اوباشی که خود را به فوتبال چسبانده اند و با فوتبال و تیم های قدیمی برای خود هویت ساخته اند تا اقدام های خود را بهتر سازماندهی کنند و بتوانند دارای تشکیلات شوند، پیام روشنی می دهد. این پیام که می توانند فعالیت های خود را گسترش بدهند.

متاسفانه از وزارت ورزش تا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ متوجه نیستند که بعضی اوباش در حال سوءاستفاده از فوتبال برای ایجاد وجاهت برای خود هستند و تا بیشتر از این دیر نشده باید با این پدیده مقابله کرد. از مراجع رسمی تا هواداران فوتبال و باشگاه ها باید دست به کار شوند.

یک بازی دیگر در اصفهان در پیش است و بیش از حوادث خود ورزشگاه، باید نگران مسائل بیرون از آن و مسیرهایی منتهی به آن در شهر باشیم.

قبل از هر چیز، این خود فوتبال است که مورد تهدید قرار گرفته است. البته در حال حاضر این سوال مطرح است که باشگاه پرسپولیس چه اقدام هایی را انجام داده است. منظور از این سخن، انتشار اطلاعیه و صدور بیانیه و اقدام های پوپولیستی نیست. آیا نماینده باشگاه به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ سری زده است؟ آیا نماینده ای به اصفهان رفته است تا بخواهد که حداقل در فاصله ای مشخص تا ورزشگاه تدابیر انتظامی لازم برای حفظ امنیت هواداران فوتبال اتخاذ شود. جلسه ای بگذارد. به مراجعی سربزند و…! فدراسیون و سازمان لیگ چطور؟ اگر کاری کرده اند، خوشحال می شویم بشنویم.

چنین مسائلی قطعا با طرح شدن در جلسات معمولی به نتیجه نمی رسند. هر چند باید امیدوار بود که روزی برسد خانواده بزرگ فوتبال، خود به این جمع بندی برسد که در هر نقطه ای برابر چنین رفتارهایی بایستند.

بازی پرسپولیس و سپاهان فردا در حالی انجام خواهد شد که همین دیروز شاهد یک رویداد بزرگ در تمام نقاط کشور بودیم. انتخاباتی که در نهایت امنیت و آرامش برگزار شد. در حالی که صحبت از منافع سیاسی و اقتصادی فراوان بود، شاهد امنیتی کم نظیر بود. امنیتی که در یکی از پرتنش ترین مناطق دنیا برقرار بود. حالا صحبت از فقط یک مسابقه فوتبال است. فوتبالی که کارش جمع کردن مردم در کنار یکدیگر است.

باتجربه ای که دیروز داشتیم، هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که این بازی با حوادثی مانند آنچه که در بازی سال قبل شاهد بودیم، روبرو شویم. یک بخش کار مسوولان و نیروی انتظامی هستند و بخش دیگری هم خود ما مردم و هواداران فوتبال هستیم. این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه تصویری از فوتبال، شهر و تیم خودمان ارائه می کنیم.

صد البته رفتار متولیات فوتبال و باشگاه ها نباید رفع تکلیفی باشد.

بالاخره وقتی حادثه ای روی می دهد و بعد ارتباط بعضی مربیان و مدیران با بعضی مناطق خاص بعضی شهرها هویدا می شود که بعضی اهالی آن شهره عام و خاص هستند، آنگاه باید از جهات دیگری به این معضل هم نگاه کرد.

به هر حال یادمان باشد، این آبروی فوتبال و کشورمان است که در دست داریم. بعد از انتخاباتی که با این گستردگی و امنیت برگزار شد، شایسته نیست، با تکرار صحنه های دلخراش جام حذفی سال قبل در اصفهان، خودمان را زیر سوال برده و در معرض قضاوت تند دیگر کشورها قرار بدهیم.

بعد از آن دیدار، پرسپولیس یک بار دیگر به اصفهان رفت. برای بازی با ذوب آهن و دیدیم همه چیز به خوبی و خوشی برگزار شد.

پس شدنی است و همین امر بعضی حقایق را روشن می کند که شاید برای مسوولان ذیربط راهگشا باشد.

هر دو بازی در اصفهان بود. آن کجا و این کجا؟

هواداران پرسپولیس صد البته، اهل جا زدن نیستند. این را با شروع بلیت فروشی مسابقه نشان داده اند. پرسپولیس دل شیرش را از هواداران دارد. هوادارانی که تازه در وقت سختی و دشواری ها خودشان را نشان می دهند. سرخپوشان مسوولیت سنگینی دارند. تک تک تماشاگرانی که در ورزشگاه حاضر می شوند نهایت فداکاری خود را نثار تیم محبوبشان می کنند و این قابل جبران نیست مگر با پیروزی و قهرمانی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه