همراه ما باشید

۴ گل در ۵ بازی ؛ احیای علیپور زیر نظر گل محمدی

۴ گل در ۵ بازی ؛ احیای علیپور زیر نظر گل محمدی

پیروزی نیوز - ۴ گل در ۵ بازی ؛ احیای علیپور زیر نظر گل محمدی

علی علیپور با درخشش مقابل نماینده امارات در جمع منتخب برترین‌های آسیا قرار گرفت. تیم فوتبال پرسپولیس در هفته دوم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در زمین الشارجه به‌تساوی دو بر دو دست‌یافت که هر دو گل بازی را علی علیپور به ثمر رساند.  مهاجم پرسپولیس در این بازی عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت و در پایان بازی از سوی نمایندگان AFC به‌عنوان بهترین بازیکن این مسابقه انتخاب‌شده بود. علیپور بعد از شروع ضعیف در ابتدای فصل که با انتقادات زیادی همراه بود، بار دیگر به‌روزهای اوج بازگشته و به همان ستاره گل زن تبدیل‌شده است. در طی دو ماه اخیر این مهاجم ۶ گل سرنوشت برای پرسپولیس در مسابقات مختلف به ثمر رسانده است؛ دو گل مقابل شهرداری ماهشهر که به صعود پرسپولیس به مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی منجر شد، گلزنی در هفته هفدهم لیگ برتر که زمینه برد ۶ امتیازی سرخپوشان مقابل تراکتور را فراهم آورد، گل مقابل استقلال در جریان تساوی دربی و درنهایت هم دبل مقابل الشارجه که یک امتیاز را برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان به همراه داشت. در این مدت علیپور فقط در  ۴ بازی مقابل نساجی، پارس جنوبی، نفت آبادان و الدحیل موفق به گلزنی نشد؛ به عبارتی این بازیکن در ۸ بازی  اخیر۶ گل به ثمر رساند. البته او در برخی از بازی‌هایی که گل نزد، برای هم‌تیمی‌هایش شانس گلزنی به وجود آورد و در بازی با نساجی و پارس جنوبی پاس گل‌های امتیازی به امیری و ترابی داد که این نشان از تحول علیپور در نیم‌فصل دوم دارد.

آمادگی و درخشش این روزهای علیپور بدون شک بی‌ارتباط  با حضور یحیی گل محمدی نیست. از زمانی که این مربی جوان هدایت پرسپولیس را برعهده‌گرفته است شاهد رشد گلزنی این تیم بوده‌ایم و علیپور ۴ گل را در ۵ بازی آخر به ثبت رسانده است. در نیم‌فصل نخست یکی از مشکلات بزرگ پرسپولیس ضعف در گلزنی بود که به نظر می‌رسد با تغییرات تاکیکی که انجام‌گرفته این معضل در حال برطرف شدن است. از زمان حضور گل محمدی تنها در یک بازی پرسپولیسی‌ها در گلزنی ناکام بودند و فرصت‌های زیادی را مقابل دروازه الدحیل از دست دادند. گرچه که تمام مشکلات تاکتیکی تیم در بخش هجومی مرتفع نشده و پرسپولیس هنوز سخت به گل می‌رسد،خصوصاً در  مقابل با گروه‌هایی که بسته بازی می‌کنند و این مشکل حتی در دوران اوج تیم با برانکو هم وجود داشت. البته زمان زیادی از حضور گل محمدی نمی‌گذرد و باید به این مربی زمان داد تا بتواند به شناخت دقیقی از تیم برسد و تفکراتش را پیاده کند.

در حال حاضر یکی از اتفاقات مهمی که در پرسپولیس رخ‌داده بازگشت علیپور به‌روزهای اوج است.بدون اغراق مهره‌ای  کلیدی در خط حمله  پرسپولیس است که می‌تواند در موفقیت تیم در لیگ و آسیا اثرگذار باشد.حتماً به خاطر دارید در فصلی که طارمی محروم شد این بازیکن با گل‌ها و پاس گل‌های خود چگونه به کمک تیم آمد. درحالی‌که بعدازاین اتفاق کمتر کسی به آینده  پرسپولیس خوش‌بین بود اما علیپور در بازی با تیم‌های مدعی آن فصل مانند استقلال،ذوب‌آهن، سایپا  و…گل زد و حتی توانست بیشتر از طارمی گل بزند و آقای گل لیگ هفدهم شود. در فصل گذشته هم علیپور بهترین گلزن سرخ‌ها  در لیگ بود و  دو گل تماشایی به تیم‌های قدرتمند الاهلی و السد در لیگ قهرمانان آسیا زد. اما همان‌طور که گفته شد این مهاجم گلزن شروع خوبی در فصل نوزدهم نداشت و در ۸ بازی(۷ بازی لیگ و یک بازی حذفی) در گلزنی ناکام بود اما خود را آهسته، آهسته پیدا کرد و در هفته پایانی لیگ نشان‌هایی از تحول را در ساق‌های این بازیکن می‌شد دید و بی‌انصافی است که نقش کالدرون را هم در احیای این بازیکن نادیده بگیریم.

هر چه که هست در نیم‌فصل دوم با یک علیپور متفاوت مواجه هستیم. حالا دلیل آن می‌خواهد تمرینات یحیی باشد یا وجود دو رقیب اسمی مانند اوساگونا و استوکس. البته حضور این دو مهاجم فقط رقابت را در خط حمله افزایش نداده که باعث شده تا فضا برای گلزنی علیپور مهیا شود. در همین بازی اخیر با الدحیل زمانی که زوج خط حمله پرسپولیس بنا به سیستم تیم دستخوش تغییرات شد و اوساگونا از علیپور دور شد دیدیم که این مهاجم نتوانست پرفروغ ظاهر شد و حتی تعویض شد. در بازی با الشارجه اما استفاده از دو مهاجم باعث شد تا علیپور نمایش درخشانش مقابل استقلال را تکرار کند. او دو گل به الشارجه زد و بالاتر از بازیکنانی مانند حسن الهیدوس در رده چهارم رده‌بندی برترین بازیکنان این هفته لیگ قهرمانان آسیا قرار بگیرد. علیپور تنها تنها نماینده ایران در تیم منتخب AFC بود. موفقیت علیپور و بازگشت این مهاجم به دوران اوج و گلزنی های پی در پی این مهاجم بهترین خبر برای گل محمدی می‌تواند باشد که تیمش این روزها بازی‌های سختی در لیگ و آسیا دارد.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه