همراه ما باشید

کدامیک نتیجه دیدار برگزارنشده سپاهان و پرسپولیس را تعیین می کنند؟/قانون یا سیاست؟

کدامیک نتیجه دیدار برگزارنشده سپاهان و پرسپولیس را تعیین می کنند؟/قانون یا سیاست؟

پیروزی نیوز - کدامیک نتیجه دیدار برگزارنشده سپاهان و پرسپولیس را تعیین می کنند؟/قانون یا سیاست؟

دیروز یکی از دیدارهای پرحرف و حدیث فوتبال ایران که همیشه برگزاری‌اش کلی حاشیه و ماجرا بر جای می‌گذارد، با عدم برگزاری‌اش پرونده جدیدی را به روی فوتبال ایران باز کرد.

دیدارهای پرسپولیس و سپاهان همیشه پر از ماجرا بوده و یاد نداریم که در این مدت دو تیم با هم بدون درگیری و تنش مسابقه داده باشند.

خصوصا بازی‌هایی که در اصفهان برگزار می‌شود. در ساعات پایانی شب گذشته بود که اعلام شد دیدارهای روز یکشنبه به دلیل موضوع کرونا و در پی ابلاغیه‌های ستاد مقابله با این ویروس، بدون تماشاگر به انجام خواهد رسید.

پرسپولیسی‌ها به اصفهان رفته بودند و طبق چیزی که اعلام شده بود، دو تیم باید در ساعت ۱۶:۱۵ در ورزشگاه نقش جهان به مصاف هم می‌رفتند اما از همان صبح، صحبت‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه سپاهانی‌ها بدون حضور تماشاگران‌شان بازی نخواهند کرد.

البته بر همه روشن بود که در اختیار نداشتن چند یار اصلی‌شان باعث شده سپاهان هرگز دوست نداشته باشد بازی روی یکشنبه برگزار شود.

با این وجود تیم میهمان در تایم مقرر به ورزشگاه رسید، گرم کرد و البته با توجه به نرسیدن سپاهانی‌ها به ورزشگاه، طبق قانون قرار شد مسابقه نیم ساعت دیرتر برگزار شود.

گفته شده بود که آنها برای رسیدن به ورزشگاه با مشکلاتی مواجه شده‌اند. مدیرعامل باشگاه سپاهان در این‌باره گفت: «ما دو ساعت قبل می‌خواستیم از هتل راه بیفتیم اما حدود هزار تماشاگر مقابل هتل ما ایستاده بودند و اجازه حرکت اتوبوس را به ما نمی‌دادند. در نهایت با همکاری نیروی انتظامی اتوبوس ما حرکت کرد. ما هم می‌خواستیم زودتر به ورزشگاه برسیم و آماده‌تر وارد زمین شویم. فقط به خاطر منافع ملی حاضر شدیم با پرسپولیس بدون تماشاگر بازی کنیم، زیرا ممکن است میزبانی از تیم ملی فوتبال ایران هم گرفته شود و بازی‌های امروز باید به هر ترتیب انجام شود. پرسپولیس ۳ تا ۴ ساعت برای فینال جام حذفی متوقف شد و صبر کرد. اکنون هم ما مجبور شدیم که دیرتر راه بیفتیم و دیرتر به ورزشگاه رسیدیم.»

سپاهانی‌ها درحالی دیدار فینال جام حذفی فصل گذشته بین پرسپولیس و داماش را دست‌آویز قرار داده‌اند که در آن مسابقه، هر دو تیم در زمین حضور داشتند و به خاطر شرایط ایجاد شده، داور اجازه آغاز بازی را نمی‌داد.

سپاهان در این مسابقه هرگز در زمین حاضر نشد. باوجودی که تابش گفته بود تیمش به زمین می‌آید، اما بعد از نیم ساعت وقفه در بازی، پروتکل ابتدایی مسابقه در حضور داور پشت سر گذاشته شد اما سپاهانی‌ها به زمین نیامدند.

حالا دو مسئله می‌ماند، یکی اینکه آیا واقعا سپاهان مانعی برای حضور در ورزشگاه داشته که به واسطه آن بتواند از قانون تعلل نیم ساعته مسابقه استفاده کند؟ دراین‌باره سرهنگ نورعلی فرمانده یگان ویژه استان اصفهان در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد: «در مورد اتفاقات مقابل هتل هم مسئولیت با نیروی انتظامی استان بوده است. ما از صبح آماده بودیم و اگر مسئولان باشگاه سپاهان اعلام می کردند که مقابل هتل مشکلی وجود دارد ما آنها را اسکورت می کردیم اما نمی دانم به چه دلیل سپاهانی‌ها خروج شان را از هتل به تعویق انداختنند. هیچ گونه تعرضی از سوی هواداران سپاهان به تیم نبوده است و بازیکنان این تیم بدون مشکل هم بیرون آمدند. برخی هواداران سپاهان مقابل هتل بودند اما هیچگونه جلوگیری از خروج آنها از هتل صورت نگرفته است.»

با این شرایط، بهانه تعرض به اتوبوس سپاهان و ممانعت از حرکت این تیم به سوی ورزشگاه کاملا رد شده است.

اما مورد دوم، اینکه اگر قبول کنیم که دلیل سپاهانی‌ها برای تعلل ۳۰ دقیقه‌ای در مسابقه موجه بوده (که فرمانده یگان ویژه اصفهان می‌گوید اتفاقی نبوده)، آنها باید بعد از تعلل اولیه به زمین می‌آمدند که باز هم نیامدند. سهیل مهدی در این خصوص گفته است: «هر ۱۵ دقیقه با آقای فتاحی (سرپرست سپاهان) در تماس بودیم. از سپاهانی ها خواهش کردیم برای جبران وقت، بازیکنان این تیم در اتوبوس و در راه ورزشگاه لباس خود را عوض کنند و دیگر به رختکن نروند. این اتفاق جدیدی نیست و در مسابقات بین المللی هم رخ می دهد.»

حالا باید داور و ناظر مسابقه گزارش‌شان را ارائه دهند تا کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و ارکان قضایی در خصوص نتیجه مسابقه تصمیم‌گیری کنند.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره زمان قانونی غیبت هر تیم گفت: «طبق قانون هر تیمی بعد از ۳۰ دقیقه غیبت حریف خود، می‌تواند زمین بازی را ترک کند. البته داور به تشخیص خود می‌تواند ۳۰ دقیقه دیگر مانع اتمام بازی شود. داور این تصمیم را باید بر اساس قوانینی که به آن‌ها ابلاغ شده است اتخاذ کند.»

پرسپولیسی‌ها به احترام فوتبال و تصمیمات اتخاذ شده، با نیم ساعت تعلل در زمان آغاز بازی موافقت کردند، اما پس از آن داوران به رختکن رفتند و دیگر برای انجام بازی به زمین نیامدند.

ماده ۱۲ آیین‌نامه می‌گوید: اگر بنا به دلائل قهری از قبیل مناسب نبودن زمین، شرایط آب‌وهوایی، از کار افتادن نورافکن‌ها، مناسب نبودن چمن، عدم امنیت مسابقه برای مسئولان و تماشاگران و عوامل اجرایی یا شرایط پیش‌بینی نشده و غیرمترقبه، مسئول برگزاری مسابقه نتواند بازی را شروع کند، می‌بایست با هماهنگی داور تصمیم‌های زیر برای ادامه یا لغو بازی اتخاد شود:

۱-بازی به طور خودکار، به مدت سی دقیقه تعلیق می‌شود تا شرایط به اندازه کافی برای شروع مسابقه مناسب شود. مگر اینکه به زعم داور، شرایط برگزاری قبل از اتمام سی‌ دقیقه مهیا شود. (درصورت تعلیق بازی تا ۱۵ دقیقه تیم‌ها می‌بایست در زمین بماند. در صورت تعلیق بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، تیم‌ها باید به رختکن بروند و قبل از شروع می‌توانند تا ۱۰ دقیقه گرم کنند.)

۲- اگر با در نظر گرفتن یک تعلیق سی دقیقه‌ای، امکان برگزاری مسابقه فراهم نشود، سی دقیقه تعلیق دیگر در نظر گرفته خواهد شد. در این زمان امکان حضور تیم‌ها در رختکن می‌باشد. ولی می‌بایست به تیم‌ها اجازه دهد تا ۲۰ دقیقه گرم‌ کردن مجدد داده شود.

۳- بعد از اتمام زمان انتظار دوم در بند ۲ و عدم امکان برگزاری مسابقه، سازمان لیگ در خصوص شروع مجدد یا لغو مسابقه تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

و موضوع اصلی اینجاست که سپاهانی‌ها عزمی برای انجام این بازی نداشتند و هرگز در زمین رویت نشدند که داور و ناظر مسابقه بخواهند برای آنها تایم دیگری در نظر بگیرند.

درهرصورت مسابقه برگزار نشد. تابش در مصاحبه‌های قبل از بسته شدن پرونده این بازی گفته بود: «با توجه به اینکه بهانه‌ای دست AFC نیفتد و اینکه منافع ملی و سلامتی مردم مد نظر بود، این بازی را در این تاریخ برگزار می‌کنیم.»

مدیرعامل سپاهان منتِ کارِ نکرده را بر سر تیم ملی و منافع ملی گذاشت اما درنهایت آنها اصلا به زمین نیامدند که حتی برای لحظه‌ای در اذهان این فکر شکل بگیرد که شاید آنها می‌خواهند مقابل پرسپولیس بازی کنند.

همه شواهد نشان می‌داد که سپاهان با وضعیتی که داشت،‌ هرگز نمی‌خواست مسابقه انجام شود  حالا باید منتظر اعلام سه بر صفر این مسابقه به سود پرسپولیس ماند.

 

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه