همراه ما باشید

غوغای کرونا در فوتبال/ سلامت ورزشکاران، فدای تصمیمات قانونی

غوغای کرونا در فوتبال/ سلامت ورزشکاران، فدای تصمیمات قانونی

پیروزی نیوز - غوغای کرونا در فوتبال/ سلامت ورزشکاران، فدای تصمیمات قانونی

دیدارهای شب گذشته سری آ ایتالیا به دلیل ورود ویروس کرونا به این کشور تعطیل شد، چینی‌ها که خود مرکز بحران این ویروس به شمار می‌روند، مسابقات‌شان را تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌کنند. اما در ایران لغو رقابت‌های ورزشی (البته به غیر از فوتبال و تا لحظه تنظیم این گزارش) تنها چند ساعت دوام می‌آورد.

ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش تنها چند ساعت پس از اطلاعیه شنبه‌شب مبنی بر برگزار نشدن تمامی رقابت‌ها، باخبری غافلگیرکننده اعلام کرد با توجه به شرایط جدید بهداشتی و هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، همچنین وزارت ورزش و جوانان کلیه مسابقات کشور در لیگ‌ها بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد. خبری که عواقب ناشی از آن باید از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی ورزشی به‌عنوان متولیان اصلی تصمیم‌گیری درباره برگزاری رقابت‌های ورزشی در ایران باوجود روند صعودی شیوع ویروس کرونا پذیرفته شود.

***

صرف‌نظر از تصمیم اولیه و قابل‌تأمل برای لغو دیدارها به‌جز فوتبال؛ اینکه کرونا به همه ورزشکاران و دست‌اندرکارانش منتقل می‌شود جز فوتبالی‌ها! این سوال مطرح می‌شود که آیا تصمیم برای برگزاری رقابت‌ها بدون حضور تماشاگران سلامت فوتبالیست‌ها و عوامل برگزاری رقابت‌ها را به خطر نمی‌اندازد؟ آن هم در حالی که به تاکید بسیاری از فعالان حوزه درمان و پزشکی در شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا به دلیل نبود تجهیزات و امکانات، خطر ابتلا به این ویروس بسیار زیاد است.

سازمان لیگ که طی چند سال اخیر نشان داده در مواقع بحران قادر به تصمیم‌گیری‌های منطقی برای عبور از شرایط به وجود آمده نیست، در زمانی که بهترین روش مقابله با کرونا قرنطینه به شمار می‌رود، ثبات مدیریتی در برگزاری رقابت‌ها را در حالی اجرایی می‌کند که سلامت و امنیت جانی بازیکنان، مربیان و عوامل برگزاری این مسابقه موردتوجه قرار نداده است.

مهم‌ترین توصیه در مقابله با کرونایی که پس از کشتار چند هزار نفری هنوز هم دارویی برای درمانش یافت نشده است، عدم حضور در اماکن عمومی است و حالا مسوولان فدراسیون و سازمان لیگ با برگزاری ۳ دیدار عقب‌افتاده از هفته بیستم لیگ برتر، عوامل حضور بازیکنان و کادر فنی ۶ تیم لیگ برتر در اماکن همچون هواپیما، اتوبوس، ترمینال، هتل، ورزشگاه‌ها، فراهم کردند. در سفرهای هوایی و حتی حضور در هتل ورزشکاران و مردم در کنار همدیگر حضور دارند که خطر ابتلا به ویروس کرونا در صورت وجود یک فرد آلوده با توجه به‌سرعت شیوع بسیار بالای آن وجود دارد. برای برگزاری این دیدارها کارکنان ورزشگاه، مسوولان امنیتی، پزشکان، نیروهای امدادی، داوران و ناظران، بازیکنان، مربیان و عوامل وسایل حمل‌ونقل را هم در نظر بگیرید که رقمی بیش از ۲۰۰ نفر برای برگزاری هرکدام از ۳ دیدار روز گذشته را شامل می‌شود و در صورت وجود حتی یک فرد آلوده در میان آن‌ها انتقال ویروس به‌راحتی رقم خورده است. بازیکنان شهر خودرو، نفت‌ مسجدسلیمان، سپاهان، پرسپولیس، استقلال و ذوب‌آهن دیروز در حالی به مصاف هم رفتند که یکی از توصیه‌های فدراسیون پزشکی ورزشی رعایت حریم ایمن یک و نیم تا ۲ متری با دیگر افراد است و مدیران فوتبالی کشورمان در حالی اقدام به لغو این دیدارها نکردند که عملا امکان عمل به چنین توصیه‌های بهداشتی وجود نداشته است.

***

حال این سوال مطرح است که وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و حتی نهادهای مرتبط برای تصمیم به برگزاری این دیدارها چه تمهیداتی برای شناسایی فرد آلوده و مبتلا به ویروس کرونا در نظر گرفته‌اند که می‌تواند ناقل آن از شهری به شهر دیگر شود؟ در ایتالیا ۲ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند و همین مساله دیدارهای سری آ و فعالیت‌های کاری و همه تجمعات ورزشی را متوقف کرد. اما باوجود افزایش آمار کشته‌شدگان کرونا در ایران به ۸ نفر و مبتلایان به ۴۳ نفر (تا ظهر دیروز) که حکایت از روند ابتلای پرشتاب این بیماری در کشور از یکم اسفند تاکنون دارد به نظر نمی‌رسد جدیت لازم برای مقابله با آن به‌ویژه در حوزه ورزش وجود داشته باشد. اختلاف‌نظرهای آشکار درباره تعطیلی یا عدم تعطیلی رقابت‌های ورزشی هم عجیب به ذوق می‌زند.

مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جونان می‌گوید «این وزارتخانه در موضوع کرونا تابع تصمیم مقامات بهداشتی و امنیتی است، اما خودمان هم علاوه بر موضوعاتی که مطرح می‌شود تمهیداتی را در نظر گرفتیم.» سهیل مهدی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ فدراسیون فوتبال هم در ابتدا برای توجیه برگزاری مسابقات لیگ برتر از تعطیل نشدن لیگ چین خبر می‌دهد، دقایقی بعد به ناآگاهی خود اعتراف می‌کند و می‌گوید «اینکه در برنامه تلویزیونی گفتم مسابقات چین در حال برگزاری است به خاطر اطلاعات غلطی بود که به من داده شد و نمی‌دانستم فوتبال چین به خاطر کرونا تعطیل است!»

***

بی‌شک موضوع کرونا تنها نگرانی حوزه ورزش نیست و در بلبشوی نابسامانی‌ها حاکم بر فوتبال و فدراسیون فوتبال آن هم در آستانه انتخابات پر ابهام آن، تصمیمات عجیب درباره مواجه با ویروس کرونا تنها بخشی از ساختار ناموفق آن است. بی‌شک در دیدارهای روز گذشته چند ۱۰۰ نفر در تماس مستقیم با یکدیگر و در معرض ابتلا به این ویروس بودند و حتی باوجود یک فرد آلوده به این ویروس هم جمعیت قابل‌توجهی از ورزشگاه در معرض این بیماری قرارگرفته‌اند. آیا همین عوامل کافی نیست که تا زمان کنترل و کاهش سرعت انتقال بیماری و یافتن راه درمان برای دفع این ویروس و توجه به‌سلامت جامعه، لغو مسابقات صورت بگیرد و از برگزاری غیرضروری آن‌ها جلوگیری شود. موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور بسیار جدی است و نباید به خاطر برخی منافع حتی محروم نشدن از میزبانی‌ها داخلی برای رقابت‌های خارجی جان تماشاگران و مردم را به خطر انداخت.

مشخص نیست چرا ستاد مقابله با ویروس کرونا در ورزش که در ابتدا تصمیم به لغو رقابت‌های ورزشی در تمام سطوح گرفته، بعد از ۳ ساعت در تصمیم دیگری تغییر رویه داده و امنیت و سلامت ورزشکاران و عوامل برگزاری مسابقات را در نظر نگرفته است؟

 

 

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه