همراه ما باشید

ضد گزارش از دیداری که برگزار نشد، اتوبوس جهانگردی

ضد گزارش از دیداری که برگزار نشد، اتوبوس جهانگردی

پیروزی نیوز - ضد گزارش از دیداری که برگزار نشد، اتوبوس جهانگردی

بازهم سپاهان. باید پرسید چه اتفاقاتی در سال‌های گذشته، سپاهان را به داین جمع بندی رسانده است که می‌تواند این‌گونه رفتار کند و انتظار داشته باشد که شرایط هم بر وفق مراد پیش برود؟

بالاخره این یک سوال اساسی است که هر قدر هم پاسخ ان روشن باشد باید مورد تامل قرار بگیرد. یک اتفاقات و مماشاتی در این سال‌ها روی داده است که کار به این نقطه می‌رسد تا هر بازی با سپاهان به چنین رویدادی ختم می‌شود. از مدیران سابق این مجموعه که با نفوذ سیاسی و قدرتی که داشتند سنگ بنای این مشکلات را در اصفهان گذاشته‌اند تا نام این شهر زیبا و فرهنگی ایران، پیوسته با مسایلی چون بی نظمی، رفتارهای فراقانونی و خشونت و ارعاب همراه باشد تا آن‌هایی که در اجرای قانون و عدالت قصور کردند تا این مساله به یک فرهنگ بدل شود.

هنوز خاطرات بازی سال قبل جام حذفی در ذهن ما زنده بود که امروز شاهد رویدادهای جدیدی بودیم.

فوتبال بدون تماشاگر قطعا لطفی ندارد و هواداران پرسپولیس در اصفهان هم برای این بازی لحظه شماری می کردند ولی وقتی دیروز گروه موتورسواران به جمعیت اصفهانی‌های پرسپولیسی که برای هتل سرخپوشان منتظر بودند، حمله کردند با خودمان گفتیم اگر شیوع کرونا نبود این بازی حتما در حملات به هواداران پرسپولیس در ورزشگاه و بیرون از آن تلفات انسانی داشت.

حاشیه ها به نظر از همان حمله به هواداران پرسپولیس برابر هتل آغاز شد و اگر حضور پلیس برای تامین امنیت سرخپوشان نبود معلوم نبود که به کجا ختم شود. البته حاشیه از آن جا آغاز نشد. ماجرا در جای دیگری در حال رقم خوردن بود. چنین رفتارهایی از هواداران بی تاثیر از منش باشگاه‌ها نیست. به عنوان نمونه هواداران پرسپولیس و استقلال سال‌ها است که در کش و قوس با یکدیگرند ولی چه زمانی دیده‌ایم رفتاری مانند آن‌چه برخی طرفداران سپاهان و تراکتورسازی رقم می زنند را رقم بزنند؟

همین سال قبل برای فینال جام حذفی اگر آن چه بر سر هواداران پرسپولیس و خود پرسپولیس آمد بر سر هواداران تراکتورسازی و سپاهان میآمد آیا همه چیز ختم به خیر می‌شد؟ همین دیروز طرفدار استقلال و تیم استقلال کدام‌یک از حوادثی که در اصفهان شاهد بودیم را رقم زدند؟

این فوتبال به جای این همه زورگویی به هواداران پرسپولیس و حتی استقلال باید مجسمه یادبود طلایی از آن‌ها بسازد.

از اصل مطلب دور نشویم. حاشیه های دیروز از جای دیگری آغاز شد. از همان جایی که سپاهان عادت کرده است همیشه فراتر از قانون باشد و به بخشی از هواداران خود آموخته است که چیزی فراتر از قانون حق آن ها است. برای فهم بیشتر در جستجوگر ها ماجرای قهرمانی های این تیم در لیگ برتر را پیدا کنید و همان رویه هنوز وجود دارد. همان رویه باعث شد که سال قبل با زور و نفوذ و ایجاد رعب بگویند قانون نباید اجرا شود و حق پرسپولیس را باید به آن‌ها بدهند. همان زمانی که سهمیه ۵۰-۵۰ را نپذیرفتند. آن روز اگر نتیجه نمی‌گرفتند. اگر مقام‌های استانی با آن ها همراهی نمی‌کردند ، بی‌تردید اتفاقات دیروز روی نمی‌داد. حاشیه ان‌جا آغاز شد که پرسپولیس بی حرف پس و پیش خود را آماده بازی می‌کرد ولی مقام‌های باشگاه سپاهان در استانداری و پای تلفن به دنبال اعمال قدرت و بهره برداری از نفوذ سیاسی جهت فشار بر فدراسیون و سازمان لیگ و شاید وزارت ورزش برالی عدم برگزاری مسابقه بودند! این را ما نمی‌گوییم. مدیرعامل سپاهان اعتراف کرد.

آیا این یک رفتار جوانمردانه بود در حالی‌که پرسپولیس با تمام دشواری‌ها برای بازی در اصفهان حاضر بود.

باشگاه سپاهان اگر به جای خوابدن در باد آن چه در شبکه های اجتماعی می‌گذشت برای گفتمان با هواداران خود تلاش می‌کرد بهتر به نتیجه می‌رسید. باشگاه پرسپولیس هم باید به این بخش از صحبت‌ها توجه داشته باشد. هوادار بر اساس اطلاعاتی که دارد برای اتخاذ رفتار خود تصمیم می‌گیرد. انتظار نابجایی است که آن‌ها از همه مسایل آگاه باشند.

و اما سپاهان بعد از این که در به تعویق انداختن بازی ناکام ماند وارد فاز بعدی شد. به یک باره گفتند که سپاهان اصلا نمی‌تواند از هتل خارج شود. حتی خبر امد که هوادار سپاهان جلوی اتوبوس دراز کشیده است و امریقلعه نویی رفته و با آن‌ها صحبت کرده تا بگذارند تا تیم حرکت کند و میسر نشد. حتی خبر امد هواداران سپاهان با کامیون راه را بسته اند در حالیکه پرسپولیس بدون مشکل به ورزشگاه رسیده بود. جالب این که همه این ادعاها از سوی فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی اصفهان رد شد.

حالا این سوال مطرح می شود که سپاهان چقدر برای خروج از هتل مصمم بود؟ همان‌قدر که بعد از رسیدن به ورزشگاه مصمم به حضور در زمین بود؟ با عنایت به همه این موارد و اظهارات مقام رسمی انتظامی از کجا بدانیم تمام جریان‌های روی داده برابر هتل محل اقامت سپاهان دعوای زرگری نبوده است؟

پرسپولیس که میهمان بود به قدری زود حرکت کرد که نه ۹۰ دقیقه قبل بازی که با بیش از ۱۰۰ دقیقه فاصله زمانی به ورزشگاه رسید. همان جا بود که جلال مرادی به پیروانی می‌گوید سپاهان هنوز حرکت کرده و ممکنه بازی به تاخیر بیفتد. شاید منتاظر بودند طرف پرسپولیسی مثل همیشه کوتاه بیاید اما افشین قاطعانه اعلام می کند بازی باید در زمان مقرر انجام شود. محمد حسن انصاریفرد بر این موضع پافشاری دارد. نماینده فدراسیون در مراجعه بعدی پرسپولیس را مجاب می کند برای گرم کردن دیرتر در زمین حاضر شوند. پیروانی و گل محمدی هم با کراهت پذیرفتند ولی باشگاه پرسپولیس تاکید می کند بازی باید بعد از نیم ساعت تاخیر یا برگزار شود یا پایان یافته اعلام شود.

اتوبوس سپاهان در نهایت در ساعت ۱۶ و ۲۵ دقیقه به ورزشگاه می‌رسد تا کنار زمین هم می‌آید ولی هیچ بازیکنی وارد زمین نمی‌شود. همه به رختکن می‌روند ولی زمان دارند چند نفری را بالا بفرستند ولی خبری نمی‌شود. به درخواست‌ها توجه نمی کنند . ده دقیقه هم از نیم ساعت می گذرد و دیگر خود جلال مرادی خسته می شود. به پرسپولیس و داوران کفایت مذاکرات را اعلام می‌کنند . همه می‌گویند هیچ اراده ای از سپاهانی ها برای حضور در زمین دیه نمی‌شود . مدیرعامل کارخانه فولاد مبارکه هم رد ورزشگاه شاهد همه این مسایل بود. سپاهانی حالا پشت در اتاق جلال مرادی قطار شده اند. می گویند یک دقیقه هم صبر می کردید می‌آمدیم ولی ۳۰ دقیقه بعد از آن یک دقیقه هم هیچ کس هیچ بازیکنی از سپاهان را حداقل برای گرم کردن در زمین نمی بیند. یکی از عوامل تیم سپاهان به بهاروند زنگ زده یا حداقل خودش این گونه اعلام می کند و از مرادی می‌خواهد که با او صحبت کند ولی او می‌گوید اگر لازم باشد با تلفن خود او تماس می گیرند. فشارها به اوج رسیده است. سهیل مهدی که صبح با جمله کرونا در ایران به مرحله ابتلا نرسیده علم پزشکی را زیر و رو کرده بود حالا بدون اطلاع از قانون می گوید داور می‌تواند ۳۰ دقیقه دیگر صبر کند. حالا بماند که دو ۳۰ دقیقه به پایان رسید و هیچ سپاهانی در زمین دیده نشد.

حالا یک بحث جدی وجود دارد. قانون که معلوم است. بازی باید ۳ بر صفر اعلام شود ولی فشارها روی وزارت ورزش و فدراسیون و سازمان لیگ و باشگاه برای تسلیم برابر اقدام‌های سپاهان زیاد خواهد بود. اگر نتیجه هر آن چه غیر از آن که گفتیم اعلام شود باید منتظر باشیم حداقل مواردی شدیدتری را در آینده دئر این فوتبال ببینیم که یک ش حتما در تبریز خواهد بود.

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه