همراه ما باشید

این میهمان ناخوانده و دردسر ساز …/شیوع ویروس کرونا، فوتبال اروپا و به خصوص ایتالیا را تحت تاثیر قرار داده است

این میهمان ناخوانده و دردسر ساز …/شیوع ویروس کرونا، فوتبال اروپا و به خصوص ایتالیا را تحت تاثیر قرار داده است

پیروزی نیوز - این میهمان ناخوانده و دردسر ساز …/شیوع ویروس کرونا، فوتبال اروپا و به خصوص ایتالیا را تحت تاثیر قرار داده است

ویروس کرونا، فراتر از انتظارات همه گیر شده و این ذره میکروسکوپی، جهان را به تکاپو واداشته است. صد البته که فوتبال و دنیای ورزش نیز از این ماجرا مستثنی نیستند و از میان کشورهای اروپایی، ایتالیا با شدیدترین وضعیت شیوع ویروس کرونا روبرو است و در چند روز گذشته، حتی از آلمان نیز در بحث درگیری با کرونا پیشی گرفته است.

این مساله تاثیر خود را بر ورزش این کشور و به خصوص بر رقابتهای سری آ گذاشته است. تا این لحظه در ایتالیا، ۲۴۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۰ مرگ در اثر این ویروس گزارش شده و مناطق ونتو و لمباردی که در نزدیکی شهرهای بزرگ میلان و ونیز قرار دارند، از سوی دولت این کشور قرنطینه شده است.

درحالیکه دیدار تیم های هلاس ورونا، اینتر میلان، آتلانتا و تورینو در برابر رقیبانشان، این هفته در ایتالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد، نخست‌وزیر این کشور می‌گوید تضمینی وجود ندارد که بازی‌های هفته آینده سری آ طبق برنامه برگزار شود.

روز یکشنبه، بازی‌های آتالانتا و ساسولو، اینتر و سمپدوریا، تورینو و پارما، ورونا و کالیاری لغو شده و حالا گفته می‌شود احتمال لغو شدن بازی‌های دیگری نیز وجود دارد. بر اساس اعلام سری آ، این بازی‌های لغو شده به محض برقراری شرایط مساعد در میانه هفته برگزار خواهند شد؛ ولی این شرایط برای تیمهای اینتر و آتالانتا که همچنان در رقابتهای اروپایی حضور دارند می‌تواند به شدت مشکل‌ساز شود.

همچنین در رقابت های هفته آینده سری آ، تیم های آث میلان و یوونتوس باید در ورزشگاه های خانگیشان از رقبا پذیرایی کنند و این در حالی است که هم ورزشگاه سن سیرو در ایالت لمباردی و هم ورزشگاه یوونتوس در تورین، در مناطق شمالی این کشور هستند و از همه نقاط درگیر تر با ویروس کرونا و شیوع آن.

اینتر میلان که علاوه بر اروپا در جام حذفی ایتالیا هم حضور دارد، احتمالا بیشترین ضربه را از این شرایط خواهد خورد و ممکن است بازی تعویقی این تیم با سمپدوریا، به دلیل برنامه فشرده اینتر تا حوالی پایان فصل به تعویق بیفتد.

نخست‌وزیر ایتالیا، جوزپه کونته در این باره به خبرنگاران گفت: “بعید می‌دانم ظرف یک هفته بتوانیم سرعت انتشار ویروس را به حدی کاهش دهیم که مسابقات ورزشی را از هفته آینده از سر بگیریم. به لطف تلاشهای کارشناسان و متخصصین، ما به صورت دائمی در حال بررسی شرایط هستیم و اوضاع را به دقت تحلیل خواهیم کرد. در حال حاضر نمی‌توانم به صراحت بگویم که آیا هفته آینده هم شاهد لغو مسابقات ورزشی خواهیم بود یا خیر.”

تا کنون دهمین مورد مرگ بر اثر این ویروس تایید شده و شهرهای آلوده، به طور کلی قرنطینه هستند. تمامی مدارس و دانشگاه ها در این مناطق نیز تعطیل شده اند.

کرونا باعث شده تا برگزاری بازی های هفته بعد سری آ و حتی لیگ قهرمانان و لیگ اروپا در این کشور در هاله ای از ابهام قرار بگیرد.

هفته آینده، ۱۱ اسفند ماه، دربی ایتالیا بین یوونتوس و اینتر در تورین برگزار خواهد شد و مهم ترین بازی این هفته و حتی می توان گفت سرنوشت ساز ترین دیدار این فصل سری آ خواهد بود که تکلیف اسکودتو را مشخص می‌کند؛ اما هنوز مشخص نیست که فدراسیون فوتبال ایتالیا دستور به انجام این بازی بدهد.

دیداری حساس و تعیین کننده در قهرمانی سری آ که “لغو” یکی از گزینه ها محسوب می شود. اما طبق ادعای رسانه های ایتالیایی، پس از جلسه در فدراسیون فوتبال ایتالیا، تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد و گفته می شود که بازی لغو نخواهد شد تا این دیدار یا در زمین بی طرف و یا در آلیانس تورین، بدون حضور هواداران تیم میزبان به انجام برسد.

یوونتوس با ۶۰ امتیاز صدرنشین است، لاتزیو با ۵۹ امتیاز این تیم را تعقیب می کند و اینتر نیز با یک بازی کمتر و ۵۴ امتیاز در رده سوم قرار دارد.

تا به حال، در سایر کشورهای اروپایی که فوتبالشان در سطح اول جهان و پر هوادار است، گزارشی از کرونا ویروس داده نشده و بازی های چهار لیگ معتبر دیگر، بوندس لیگا آلمان، لیگ برتر انگلیس، لالیگا اسپانیا و لوشامپیونه فرانسه طبق روال برگزار می‌شود. بنابراین، تنها تیم های ایتالیایی و رقابت های سری آ، تحت تاثیر این ویروس خطرناک قرار گرفته اند.

صد البته که دیگر کشور ها نیز از گزند شیوع این ویروس در امان نیستند و با توجه به ویژگی های این بیماری و جهش یافتگی های ژنتیکی این ویروس، سایر کشورهای جهان نیز دیر یا زود در معرض این خطر قرار خواهند گرفت که امیدواریم تا پیش از همه گیر شدنش، راه درمانی برای آن پیدا شود.

اما بیش از همه، فوتبال آسیا و به خصوص چین که مرکز شیوع این ویروس بوده تحت تاثیر قرار گرفته و سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری باشگاه های چینی برای ورود به فصل جدید رقابت های باشگاهی این کشور تحت الشعاع است. تا جایی که بنا به تصمیم جدید فدراسیون فوتبال چین، آغاز فصل جدید رقابت های سوپرلیگ به تعویق افتاده و مشخص نیست زمان دقیق آن کی اعلام خواهد شد.

۱۶ تیم حاضر در سوپر لیگ چین با ابهام بزرگی در ارتباط با تعطیلی تمرینات خود روبرو شده اند و ضمن اینکه نماینده های چین در لیگ قهرمانان آسیا نیز اجازه بازی در این تورنمنت مهم را ندارند. اتفاقی که بعید نیست تیم های ایرانی را نیز به سرنوشت چینی ها دچار کند و فوتبال کشورمان را بیش از این تحت تاثیر قرار دهد

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه