همراه ما باشید

سپاهان حق انتخاب داشت/ترس حریفان از رویارویی با ارتش سرخ، عادی تر از همیشه

سپاهان حق انتخاب داشت/ترس حریفان از رویارویی با ارتش سرخ، عادی تر از همیشه

پیروزی نیوز - سپاهان حق انتخاب داشت/ترس حریفان از رویارویی با ارتش سرخ، عادی تر از همیشه

روز یکشنبه، در حالی که طبق برنامه ریزی، راس ساعت ۱۶:۱۵ قرار بود سوت آغاز دیدار پرسپولیس در مقابل سپاهان در ورزشگاه نقش جهان به صدا در آید، به دلیل عدم حضور زرد پوشان اصفهانی در زمین بازی، راس ساعت مقرر، ناظر داوری بازی حکم به اتمام دیدار داد و این در حالی بود که بازیکنان، کادر فنی، تدارکات و حتی مدیران باشگاه سپاهان نیز در ورزشگاه حضور داشتند. اما همانگونه که تاکنون برای همگان محرز شده، اراده ای از سوی سپاهانی ها برای حضور در آن دیدار وجود نداشت.

تیم سپاهان، خودشان را در رختکن حبس کرده بودند و حتی فایل صوتی نیز که از سرمربی سپاهان منتشر شده، نشان می دهد برنامه ریزی دقیقی برای بازی نکردن در این بازی از طرف زرد پوشان اصفهانی به انجام رسیده بود.

به هر حال، این تصمیم هم شاهدی بر اقتدار پرسپولیس بود. دیگر برایمان عادی شده که حریفان پرسپولیس، از ترس تحقیر شدن، تن به بازی رو در رو ندهند و سعی کنند با کشاندن کار به مراجع انضباطی و قضایی، قهرمانی بی چون و چرای ارتش سرخ را به تاخیر بیاندازند. یکی از ترس به ترکیه پناه می‌برد و دیگری درب رختکن تیم را بر روی بازیکنانش می‌بندد تا مبادا در زمین خودی، زمین گیر شده و شکست سنگینی را تجربه نکند.

پرسپولیس لیگ هجدهم را که یادتان نرفته؟ ارتش سرخ با وجود آنکه بیشترین تعداد ملی پوش را در تیم ملی داشت و طبق قوانین می‌توانست به بهانه فیفادی و تعطیلی مسابقات داخلی، تن به بازی ندهد؛ شجاعانه و با اقتدار، با بازیکنانی که برای اولین بار در ترکیب قرار می‌گرفتند، بازگشتی مثال زدنی را رقم زده و موفق شد پیکان را شکست دهد.

آنچه که در پایان برای پرسپولیس و هوادارانش رقم خورد، کسب ۳ امتیاز و تشویق ایسلندی برانکو بود.

اما موضوع جالب توجه در مورد بازی روز یکشنبه، اصرار تیم سپاهان به حضور هوادارانشان در ورزشگاه بود؛ همان هوادارانی که بارها و بارها، وقتی به تهران آمده اند با احترام کامل و با پذیرایی شربت و شیرینی از آنها استقبال شده و در عوض، به هنگام میزبانیشان، هواداران پرسپولیس را با انواع و اقسام سلاح های سرد و رفتارهای ناخوشایند مورد استقبال قرار داده اند. خاطرمان هست که در نیمه نهایی جام حذفی ۱۳۹۸، پرسپولیس در اصفهان میهمان زرد پوشان این شهر بود و تا پیش از سوت آغاز دیدار و حتی پس از پایان بازی، چه رفتارهایی با هوادارنمان شد.

اما در پایان بازی، با شوت دقیقه ۱۲۰ احمد نوراللهی، همان بازیکنی که از به راه افتادن خون در اصفهان می‌گفت و هواداران پرسپولیس را تهدید به نیامدن می‌کرد، دروازه خودشان را از دروازه ارتش سرخ تشخیص نداد و به اشتباه، توپ را به تور دروازه سپاهان چسباند تا کسب دوگانه و فتح جام حذفی فوتبال ایران، سهم پرسپولیس باشد و آنچه که در پایان بازی دیدیم، دراز کشیدن هفت بازیکن زرد پوش در محوطه جریمه تیم خودی باشد.

پرسپولیس تیمی نیست که بازیکنش هواداران تیم رقیب را تهدید به نیامدن کند و از به راه افتادن خاک و خون در ورزشگاه خانگی وعده دهد؛ پرسپولیس، همان ارتش سرخی است که فقط و فقط در زمین بازی حریف می‌طلبد و از تیم های رقیب نیز انتظار دارد فقط و فقط در زمین مسابقه به مصافش بیایند. شاید انتظار بیهوده‌ای باشد اما پرسپولیس هرگز اهل مقابله به مثل نبوده، نیست و نخواهد بود.

به عنوان یک رقیب ریشه دار و قدیمی، پرسپولیس برای سپاهان احترام قائل بوده و هست و به همین سبب نیز این تیم ریشه دار در برابر ارتش سرخ حق انتخاب داشت؛ خرده ای به آنها نمی‌گیریم، آنها می‌توانستند بین حبس کردن خودشان در رختکن و شکست سنگین یا در لحظات پایانی گل خوردن، یکی را برگزینند که انتخاب تیم سپاهان، گزینه اول بود.

مگر در تهران نیز بازی بدون تماشاگر برگزار نشد؟ مگر مسئولان سپاهان در جریان تصمیمات بین المللی در رابطه با موضوع ویروس کرونا نبوده اند؟ شاید هم نخواستند که در جریان باشند. طبق ادعای نشریه گاتزتا دلو اسپرت، روز پنجشنبه که دیدار میان تیم های اینتر میلان و لودوگورتس رازگارد باید در ورزشگاه سن سیرو، در ایالت لمباردی و در شمال ایتالیا برگزار بشود، به دلیل شیوع ویروس کرونا در مناطق شمالی این کشور، بازی یا بدون تماشاگر برگزار خواهد شد و یا یکی دیگر از ورزشگاه ها میزبان این دیدار خواهند شد.

به هرحال شاید مسئولان سپاهان خواستار دریافت امتیازات فرا قانونی برای تیمشان باشند.

اما تمرین کردنشان در زمین بازی نیز، پس از کسب اطمینان از خروج تیم پرسپولیس از ورزشگاه، در نوع خود جالب بود. وقتی رقیبی در زمین بازی نباشد، آنها دروازه رقیب فرضی را باز می‌کنند، جشن شادی گل می‌گیرند و احتمالاً در پایان فصل نیز، وقتی ارتش سرخ چهارمین جام متوالی را به تالار افتخارات خود اضافه کرد، آنها جام فرضی را بالای سر می‌برند و تا سالهای سال به آن افتخار خواهد کرد.

هرچه که باشد، با وجود پرسپولیس در جدول رقابت ها، کسب عنوان نایب قهرمانی نیز افتخار بزرگی به حساب می‌آید که در سالهای گذشته، به کرات شاهد دور افتخار تیم ها برای رسیدن به آن بوده ایم.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه