همراه ما باشید

برای مالک تراکتور،مردی که ظاهرا بزرگترین دغدغه اش، اظهارنظر در مورد پرسپولیس کبیر است /معضل پرچم های بیگانه حل شد؟

برای مالک تراکتور،مردی که ظاهرا بزرگترین دغدغه اش، اظهارنظر در مورد پرسپولیس کبیر است /معضل پرچم های بیگانه حل شد؟

پیروزی نیوز - برای مالک تراکتور،مردی که ظاهرا بزرگترین دغدغه اش، اظهارنظر در مورد پرسپولیس کبیر است /معضل پرچم های بیگانه حل شد؟

به نظر می رسد که محمدرضا زنوزی در مخمصه بدی گرفتار آمده است. به نظر که نه، قطعا همینطور است. حتما تحت فشار سنگینی قرار گرفته است، اگر غیر از این بود پس از شرایطی که تراکتورسازی تبریز به واسطه تصمیم های او برای دومین فصل پیاپی دچارش شده است به جای حل مشکلات یا حداقل توضیح به هواداران آن تیم، یک مصاحبه بلند و بالا درباره پرسپولیس انجام نمی داد. مصاحبه ای که تقریبا ۹۰ درصد آن به پرسپولیس و کمی استقلال اختصاص پیدا کرده است. در آن چندان درباره تراکتورسازی مطلبی نیامده است مگر اینکه که باز هم آن را یک جورهایی به پرسپولیس و تیم های حاضر در تهران اختصاص داده باشد!

این اولین بار نیست که او بدون مقدمه به پر و پای بزرگانی مثل پرسپولیس می پیچد تا خود را بالا بکشد. متاسفانه برای دفعات قبل نه باشگاه پیگیری حقوقی لازم را انجام داد و نه فدراسیون اقدام متناسب داشت!

از خودمان می پرسیم، چه کسی در این مقطع به او پیشنهاد داد تا برای فرار از توضیح درباره عملکرد مدیریتی او و مجموعه اش به پر و پای پرسپولیس بپیچد که هوادار تراکتورسازی خوشش بیاید؟

یک نفر باید به مقام های تراکتورسازی بگوید که اقدام ها و گفتار پوپولیستی برای خودش اصول و راه و روشی دارد. اینطور نیست که فقط شبکه های اجتماعی را نگاه کنی تا ببینی هوادار از چه چیز خوشش می آید و به آن بپردازی بدون آنکه موقعیت زمانی و مکانی را بشناسی.

*بی سوادی

امروزه در دنیا برای «سواد» تعریفی فراتر از قدرت خواندن و نوشتن وجود دارد. مجموعه ای از عوامل در کنار هم، سواد را می سازد. بخشی از آن قدرت فهم و درک مطالب است. بخشی از آن توانایی در برقراری ارتباط است که نوع گفتار، کنش ها و واکنش ها را شامل می شود. بخشی از آن به اطلاعات عمومی اختصاص دارد و همینطور تا آخر.

با این اوصاف، بی سوادی می تواند گستره ای از افراد بعضی جوامع را شامل شود که حتی ممکن است، بار علمی هم داشته باشند که البته در این جا موضوعیت ندارد. فقط باید همیشه مراقب باشیم که باعث سواد اشتباه در جامعه نشویم.

*تراکتور یک کلمه لاتین

مالک باشگاه تراکتورسازی حتما باید درباره مشاوران خود تجدید نظر کند. او در حالی به یونانی بودن کلمه «پرسپولیس» می پردازد که «تراکتور» خودش یک کلمه لاتین است!! تازه با این کاربرد، دارای قدمت زیادی هم نیست. محمدرضا زنوزی اگر از تاریخ و فلسفه تراکتور هم اطلاع ندارد، حداقل می توانست با یک جستجوی ساده، درباره معنی عبارت تراکتور و نحوه پیدایش آن بیشتر بداند.

خیلی عجیب است شما چنان مساله ای را مطرح کنید و بعد نام تیم خودتان لاتین باشد!!

*«پرسپولیس» بخشی از ادبیات جهانی

زنوزی همچنین در حالی از یونانی بودن کلمه پرسپولیس سخن می گوید که گویی به کشف تازه ای رسیده باشد. آنها که به او این خط و ربط را دارند باید می گفتند که اگر آن را مطرح کند، همه خواهند گفت؛ ۳۰ سالی از زمانه عقب است، چون تمان این بحث ها در دهه ۶۰ انجام شد و زمان لازم بود، بی محتوا بودن ادعاها مطرح شود. برای حذف این نام بزرگ، استدلال مسخره، بسیار مطرح شد و حتی بعضی به خود اجازه دادند از بلندپایه ترین اشخاص در مملکت و نظام مایه بگذارند که کذب بودن همه آن ادعاها در نهایت معلوم شد.

و اما عبارت «پرسپولیس» برخلاف کلمه «تراکتور» دارای قدمتی به طول تاریخ است. از آن سوی دنیا شاید بعضی با شنیدن نام ایران ندانند دقیقا درباره کدام نقطه دنیا صحبت می شود، اما نام پرسپولیس برای آن آشنا است. با این نام در مطالعات تاریخی بسیار روبرور شده اند. از میان نمادهای ایرانی، پوسترهایی با این نام از محبوب ترین در دنیا به حساب می آید و این قدمت و سابقه، آن را نه به بخشی لاینفک از ادبیات ایران تبدیل کرده است، بلکه بخشی از ادبیات و میراث جهانی است.

*پرسپولیس ستیزی یا…؟

یک سوال هم از مالک باشگاه تراکتورسازی داریم. با توجه به اینکه کلمه «پرسپولیس»،دیگر یک عبارت شناخته شده در سطح جهانی است و در هر زبانی به نزدیک ترین شکل ممکن بیان می شود. با توجه به اینکه «پرسپولیس» یک کلمه بین المللی شده است، آیا اطمینان دهند، این مساله ای که مطرح کردند، از حب زبان فارسی است و نه به خاطر پرسپولیس ستیزی؟ آیا مراقب هستند که تحت تاثیر آن رویه ای قرار نگیرند که بعضی تندروهای افراطی به اسم هواداری از تراکتورسازی در پیش گرفته اند و هدف از آن فارس ستیزی است؟

*پرچم های بیگانه را چه می گویید

راستی حالا که ایشان اینقدر روی این مسائل حساسیت دارند، چرا نام تراکتور که لاتین است را دور نمی اندازند. حرفی است که زده اند. آن حرف برای پرسپولیس تعهدآور نیست ولی برای ایشان و باشگاه تبریزی مسوولیت آور است. حالا که چنین اعتقادی دارند نام باشگاه تراکتور باید تغییر کند.

راستی با این اوصاف چه توضیحی برای پرچم های کشورهای دیگر در بازی های تراکتورسازی دارند. از پرچم ژاپن تا ترکیه و جمهوری آذربایجان را دیده ایم و می بینیم. آن هم با شعارهایی که گاهی ایرانی ستیزی در آن موج می زند.

*از افغان ها در شرق تا کردها در غرب

اقوام مختلفی با شعارهای خصمانه در بازی های تراکتورسازی روبرو بوده اند. البته همین جا تاکید می کنیم هیچگاه نباید این مساله را به همه یا اکثریت هواداران تراکتورسازی بسط بدهیم. نباید اجازه بدهیم بعضی، به اهداف تفرقه افکنانه خود برسند. ما همه در وهله اول انسان و در مرحله بعد، یک ملت هستیم. همه اقوام در تاریخ خود، حماسه، افتخار و فرهنگ بالنده دارند فقط مشکل به سکوت اکثریت برابر اقلیتی مجبور می شود که چون جار و جنجال می کنند، به چشم می آیند.

با تمام این اوصاف، از آقای زنوزی سوال می کنیم، آیا در بازی های تراکتورسازی نیست که از اقوام افغان در شرق تا اقوام کرد در غرب مورد توهین قرار گرفتند.

*برانکو رفت، کالدرون هم رفت برای خدمت به تراکتور و سپاهان و استقلال

محمدرضا زنوزی حرفهای زیادی زده است که واقعا نمی خواهیم وقت خود را برای ورود به آنها صرف کنیم. مثلا باز هم بحث تکراری مهندسی در فوتبال را مطرح می کند. هواداران تراکتورسازی توجه داشته باشند، این تیم هنوز میانگین ۲ امتیاز برای هر بازی ندارد. بدون این میانگین امتیازی اصلا نمی توانند برای قهرمانی صحبت کنند. از سوی مطرح می کنند که دولت فقط مشکلات دردانه های پایتخت را حل می کند!

به استقلال کاری نداریم. الان دقیقا کدام مشکل پرسپولیس را حل کرده اند؟ دولت که مالیات درآمد وجود نداشته این باشگاه که بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان است را هم بی خیال نمی شود. توجه داشته باشید از مالیات بسته شده روی پول وجود نداشته حرف می زنیم.

اول این فصل هم که برانکو ایوانکوویچ هوا شد تا شاید تراکتورسازی و سپاهان و استقلال یک حرکتی از خودشان نشان بدهند. بعد هم که کالدرون نتیجه گرفت، او را هم هوا کردند برای خدمت به تراکتورسازی و سپاهان و البت استقلال.

آیا پرسپولیس باید جواب ناتوانی رقبایش را بدهد؟

راستی این پول شما که در تراکتور خرج می شود از کجا آمده است؟ نوش جانتان ولی این پول، بخشی از سرمایه همین مملکت است.

*حمله ایذایی به پرسپولیس برای گمراه کردن هواداران سپاهان و تراکتورسازی

این روزها به نظر می رسد چه باشگاه سپاهان و امیرقلعه نویی و چه باشگاه تراکتورسازی و محمدرضا زنوزی حمله و هجمه به پرسپولیس را سرلوحه کار خود قرار داده اند تا ذهن هوادران سپاهان و تراکتورسازی از ضعف در عملکرد خود منحرف کنند.

یک حمله ایذایی برای اینکه حواس هواداران این دو تیم به سمتی که آنها می خواهند منحرف شوند. این راهکار را در سالهای قبل هم به کار گرفتند. همین فصل گذشته بود که همراه با استقلال ائتلاف تشکیل می دادند و هر هفته یک باشگاه به پرسپولیس هجوم می آورد. باز هم مثل سال قبل شاهد خواهیم بود که بر سر و کله یکدیگر خواهید زد و آن روز تماشا خواهیم کرد.

*نام های مقدس، عربی هستند مشکلی دارید؟

و در آخر یک مطلب و یک سوال. نیاز به گفتن نیست که بسیاری از نام های مقدس و ارزشمند ما ایرانیان با هر قومیت و گویش از زبان عربی آمده است و به بخشی از ادبیات و فرهنگ ما بدل شده است. آیا شما با این مساله مشکلی دارید؟

ابراهیم فتاحی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه