همراه ما باشید

هشدار نه، زنگ خطر/در کشورهای درگیر ویروس کرونا، فوتبال به چه شکل ادامه دارد؟!

هشدار نه، زنگ خطر/در کشورهای درگیر ویروس کرونا، فوتبال به چه شکل ادامه دارد؟!

پیروزی نیوز - هشدار نه، زنگ خطر/در کشورهای درگیر ویروس کرونا، فوتبال به چه شکل ادامه دارد؟!

کرونا، ویروسی دردسر ساز که دیگر آنقدرها اسمش را در مکالمات روزمره شنیده‌ایم که گویی به عضو لاینفک بحث های دوستانه، خانوادگی و در محیط کار تبدیل شده است. ذره‌ای میکروسکوپی که در بیش از ۵۰ کشور جهان، اپیدمی و بلای جان فوتبال شده و باید در روزهای آینده، منتظر شنیدن خبر انتشارش به گوشه و کنار دنیا و حتی دور افتاده ترین مناطق کره زمین نیز باشیم؛ هرچند که امیدواریم این اتفاق هرگز رخ ندهد و پیش از آنکه این ویروس بیش از حد قربانی بگیرد، راه درمانی برایش پیدا شود. به هرحال به جز ابراز امیدواری، کار دیگری نمی‌توان کرد.

اما فارغ از بحث‌های تکراری که این روزها می‌شنویم، ویروس کرونا دامن گیر فوتبال نیز شده و علاوه بر ایران و چین، کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، آلمان، بریتانیا، سوییس و … با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

امشب قرار بود دیدار بین تیم های اینتر میلان و یوونتوس که تاثیر به سزایی در سرنوشت قهرمانی این فصل سری آ و کسب اسکودتو دارد، راس ساعت ۲۳:۱۵ به وقت استاندارد ایران برگزار شود و به دلیل انتشار ویروس کرونا در مناطق شمالی ایتالیا، ابتدا اعلام شد این دیدار بدون حضور تماشاگر و پشت درب‌های بسته انجام می‌شود.

اما به دلیل بحرانی تر شدن اوضاع و به صدا درآمدن زنگ هشدار، دیروز اعلام شد این دیدار به تعویق افتاده و در تاریخ ۲۴ اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد؛ ۷۳ روز دیگر.

علاوه بر این دیدار، اینتر میلان در چارچوب رقابت‌های لیگ اروپا، پنجشنبه شب نیز در ورزشگاه سن سیرو میزبان لودوگورتس رازگارد بود که آن دیدار نیز شرایط مشابهی داشت. به احتمال بسیار قوی، تا ریشه کن شدن این ویروس که به نظر نمی‌رسد به این سرعت رخ دهد، تمامی دیدارهای ۷ تیم شمالی ایتالیا در استان‌های ونتو، لمباردی و پیمونت، مجبور به برگزاری بازی‌هایشان پشت درب‌های بسته‌ی سایر ورزشگاه ها و بدون بهره بردن از حضور هواداران بشوند.

ایتالیا، مرکز گسترش این ویروس بوده و شرایطی که تیم‌های فوتبال این کشور دارند، شرایط بحرانی ارزیابی می‌شود که به احتمال بسیار قوی، تیم‌های فوتبال آلمان، انگلیس، فرانسه و اسپانیا نیز این شرایط را در آینده‌ای نچندان دور و نچندان نزدیک، تجربه خواهند کرد.

امشب، الکلاسیکو نیز برگزار خواهد شد که با این اوضاع و احوال، نمی‌توان به طور قطع امیدوار به برگزاری بازی بود. دیداری که می‌تواند قهرمان لالیگا را زودهنگام تر از موعد معرفی کند.

اما در فوتبال اسپانیا، خوشبختانه سابقه تعویق یا لغو و برگزاری بازی پشت دربی های بسته گزارش نشده و می‌توان امیدوار به برگزاری بازی راس ساعت ۲۳:۳۰ بود.

اما فوتبال در کشور چین، به طور کلی تعطیل شده و لیگ قهرمانان آسیا نیز با تصمیم AFC تا اطلاع ثانوی برای نمایندگان فوتبال این کشور به تعویق افتاده است. حتی این احتمال می‌رود که لیگ قهرمانان آسیا، برای تیم‌های ایرانی و چینی بسیار زودتر از موعد به اتمام برسد و می‌توان گفت همه چیز بستگی به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا دارد. تعویق دیدارهای نمایندگان ایران و چین یا کنار گذاشته شدنشان از این دوره رقابت ها؟

به هر حال، ترس از ویروس کرونا به فوتبال آلمان و انگلیس نیز رسیده و گوشه هایی از اقدامات برخی تیم ها برای جلوگیری از گسترش این ویروس، به شرح زیر است:

باشگاه تاتنهام اعلام کرد که سون هیونگ مین، بازیکن اهل کشور کره جنوبی این تیم، پس از اینکه برای از سر گرفتن تمریناتش در لباس تاتنهام از کره بازگشت، به مدت ۲ هفته، به قرنطینه خانگی فرستاده خواهد شد و پس از اطمینان نسبت به ناقل نبودن، این بازیکن اجازه تمرین با سایر هم تیمی‌هایش را خواهد داشت.

استیو بروس، سرمربی نیوکسل انگلیس، دست دادن بازیکنان با یکدیگر هنگام سلام و احوالپرسی را ممنوع اعلام کرده و این موضوعات، به کنفرانس خبری یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول نیز کشیده شد که مرد محبوب قرمزهای آنفیلد در نقل قولی جالب توجه، اعلام کرد: “ترسی از ویروس کرونا نداریم؛ اما توصیه میکنم مرتب دست‌هایتان را بشوئید.”

در آلمان نیز باشگاه بایرن مونیخ، با بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده: “از این پس و تا اطلاع ثانوی، بازیکنان این تیم از امضا دادن به هواداران، گرفتن عکس‌های یادگاری و حضور در اجتماعات منع شده‌اند و از هواداران درخواست داریم نسبت به این موضوع، کمال همکاری را با ما داشته باشند.”

در ایتالیا نیز کنفرانس خبری سرمربیان تیم‌ها لغو شده و از این پس، در ویدیوهایی که توسط سایت رسمی باشگاه به اشتراک گذاشته می‌شوند، سرمربی نسبت به سوال و جواب یک خبرنگار که به نمایندگی از سایر خبرنگاران انتخاب شده، اقدام خواهند کرد.

در کشور سوئیس، بازی تمامی تیم‌های فوتبال این کشور در چارچوب هفته ۲۴، به دلیل شیوع لغو شده است.

این موارد، نمونه‌هایی از تحت تاثیر قرار گرفتن فوتبال در کشورهای اروپایی بود که بدون تماشاگر بازی کردن و برگزاری دیدارها پشت درب های بسته، به زودی شامل حال فوتبال آلمان، انگلیس، فرانسه و اسپانیا نیز خواهد شد.

هرچند که روز جمعه، دیلی میل در یک گزارش جنجالی اعلام کرد احتمال نیمه کاره رها کردن لیگ برتر انگلیس با دستور اتحادیه فوتبال این کشور وجود دارد و در صورتی است که بازی‌های لغو شده، برگزار نخواهند شد و این دوره از لیگ، بدون سرانجام خواهد ماند. اتفاقی که رخ دادنش بیشتر شبیه به شوخی مضحک و شیطنت های رسانه‌ای است تا یک خبر موثق. اتفاقی که بر فرض مثال، اگر رخ دهد، لیورپول که پس از ۳۰ سال قرار است برای اولین بار در تاریخ، قهرمان لیگ برتر انگلیس شود، دوباره دستش از رسیدن به جام کوتاه می‌ماند.

باید منتظر ماند و واکنش سایر کشورها به انتشار ویروس کرونا را دید.

هرچند که جیانی اینفانتینو، ریاست فیفا اعلام کرده احتمال به تعویق افتادن دیدارهای ملی از جمله یورو ۲۰۲۰ وجود دارد؛ اما به نظر می‌رسد تصمیم درست، همان بدون تماشاگر برگزار کردن دیدارها خواهد بود.

دقیقا همان کاری که فدراسیون فوتبال ایتالیا و جوزپه کونته، نخست وزیر این کشور راجع به تیم‌های آث میلان، اینتر میلان، یوونوس، هلاس ورونا، تورینو و آتالانتا کرد.

امشب دربی ایتالیا که حساس ترین و مهیج ترین دیدار فوتبال در کشور ایتالیاست، در ورزشگاه آلیانتس تورین و به میزبانی یوونتوس برگزار نخواهد شد.

اما دیدار اینتر میلان مقابل لودوگورتس در لیگ اروپا که امکان به تعویق افتادنش نبود، بدون هیچ مشکل خاصی، یا تدابیر امنیتی و بهداشتی، بازیکنان پشت درب‌های بسته وارد ورزشگاه شدند، سوت آغاز بازی به صدا درآمد و تیم برنده نیز خودش را به جمع شانزده تیم برتر نهایی رساند.

آنجا، نه خبری از شعار “بذار که ۳ هیچ بشه، غیرتمون له نشه” بود و نه خبری از اجتماعات هوادارن مقابل هتل محل اسکان تیم‌ها و پنچر کردن اتوبوس. مدیر عامل یوونتوس، ۴۵ دقیقه پیش از به صدا درآمدن سوت آغاز بازی، به مراجع کشوری و اروپایی مراجعه نکرد و به دنبال لغو بازی نرفت. آنها نه برای “بازی نکردن”؛ بلکه برای ارائه یک دیدار جذاب و کسب پیروزی شجاعانه، “هم قسم” شدند تا مایه افتخار هوادارانی باشند که ورودشان به ورزشگاه ممنوع شده بود؛ ممنوعیتی که فقط و فقط در جهت حفظ امنیت هواداران و حتی بازیکنان بود.

به هرحال، این ویروس نشان داده سرسخت‌تر از آن حرف هاست که بتوان به جنگ مستقیمش رفت. این مورد، یکی از معدود مواردی در جهان است که حتی فوتبال نیز یارای رقابت با آن را ندارد؛ چیزی شبیه به جنگ جهانی…

هوادارن فوتبال در سرتاسر دنیا نیز همچون سایر مردم، به امید گذر از بحران و سختی‌های ویروس کرونا، امیدوار می‌مانند و با رعایت بهتر و بیشتر کارهای لازم، از فوتبال و زندگی روزمره‌شان لذت می‌برند.

البته اگر این ویروس دردسرساز لااقل تماشای فوتبال را برای هوادارن فوتبال باقی بگذارد.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه