همراه ما باشید

پاسخ فدراسیون به فیفا قانع کننده نبود / انتخابات پَر؟

پاسخ فدراسیون به فیفا قانع کننده نبود / انتخابات پَر؟

پیروزی نیوز - پاسخ فدراسیون به فیفا قانع کننده نبود / انتخابات پَر؟

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) پنجم اسفند اعلام کرد اجازه برگزاری مجتمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در ۲۵ اسفند جاری را نخواهد داد و در صورتی برگزاری آن را غیرقانونی می‌داند. و حالا در نامه‌ای جدید که روز گذشته به فدراسیون فوتبال ارسال‌شده، فیفا بر برگزار نشدن این انتخاب تأکید کرده و خواسته هر چه سریع‌تر نسبت به تغییر اساسنامه اقدام کند و تا پیش از آن اجازه برگزاری انتخابات را نخواهد داشت. مساله‌ای که در صورت بی‌توجهی به آن می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری همچون تعلیق فوتبال ایران را به همراه داشته باشد.

اولین هشدار فیفا

هفتم اسفند بود که خبرگزاری میزان از هشدار فدراسیون جهانی فوتبال برای برگزار نشدن انتخابات و ضرورت اصلاح اساسنامه خبر داد. فیفا در آن زمان اعلام کرد: «فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده قصد دارد انتخابات برگزار کند، اما برگزاری این انتخابات ازنظر فیفا قانونی نیست. با توجه به اعزام کارشناسان این نهاد ازجمله نیکو لارا، الکساندر گراس از فیفا و کپتل از AFC به ایران در تاریخ جون ۲۰۱۹ و تسریع برای این‌که اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران اصلاح شود، قرار بود فدراسیون ایران اساسنامه جدید را تهیه کنید، سپس رییس فدراسیون فوتبال ایران آن را با همکاری دولت این کشور تصویب و برای فیفا ارسال کند. پس از آن ۲ ماه بعد (در آگوست ۲۰۱۹) مکاتبات فیفا با فدراسیون برای ارسال اساسنامه جدید آغازشده اما باوجود ارسال چند نامه مکاتباتی، فدراسیون ایران هیچ پاسخی به آن‌ها نداده که مغایر با قوانین فیفاست.» در این نامه ایرادهایی همچون «چرا ‌آیین‌نامه‌ای برای انتخابات ندارید؟»، «چرا کمیته انتخابات ندارید؟» و «کمیته استیناف انتخابات در اساسنامه وجود ندارد» از فدراسیون گرفته‌شده است. البته فدراسیون جهانی اعلام کرده بود که وزیر ورزش و معاون او هم نباید در انتخابات ایران حق رأی داشته باشند. متعاقب نامه‌های ارسالی، فیفا همچنین تأکید کرد «فدراسیون فوتبال ایران به مکاتباتی که انجام‌شده احترام نگذاشته و به این مجموعه ابلاغ می‌شود؛ اساسنامه‌ای را که با همکاری کارشناسان فیفا در واحد حقوقی این نهاد تهیه‌شده را مصوب و برای آن‌ها ارسال کند. در غیر این صورت برگزاری انتخابات قانونی نیست.»

پاسخی که برای فدراسیون جهانی قانع‌کننده نبود

با ورود فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به پرونده انتخابات و سرنوشت نامعلوم اساسنامه ۲ روز بعد از انتشار این خبر، فدراسیون فوتبال در نامه‌ای به ایرادات فیفا پاسخ داد و عنوان کرد «در شرایط کنونی و به علت کناره‌گیری مهدی تاج، برگزاری انتخابات ضرورت دارد اما بعد انتخابات، اصلاح و بازنگری در اساسنامه بر اساس ضوابط و قوانین فیفا در دستور کار قرار می‌گیرد. این فدراسیون با تأکید بر این‌که وزارت ورزش به‌عنوان حامی و پشتیبان فدراسیون فعالیت می‌کند از فیفا و AFC به علت در پیش بودن رویدادهای مهم فوتبالی ازجمله جام جهانی و شرکت تیم ملی در رقابت‌های انتخابی درخواست کرده که همانند گذشته حمایت‌های خود را از فدراسیون فوتبال انجام دهد تا انتخابات در موعد مقرر و اعلام‌شده به علت ضرورت‌های موجود برگزار شود.» نامه‌ای که البته توضیحات آن موردقبول فدراسیون جهانی قرار نگرفته و فیفا عصر دیروز با پافشاری بر موضع قبلی خود، رسما اعلام کرد تا زمان اصلاح نشدن اساسنامه و برطرف نشدن ایرادها و اشکالات، انتخابات فدراسیون فوتبال کشورمان نباید برگزار شود. فیفا همچنین از فدراسیون خواسته که اصلاح اساسنامه را پیش از برگزاری انتخابات در دستور کار خود قرار دهد.

هرچند فدراسیون معتقدند ایرادهای فیفا به اساسنامه و آیین‌نامه انتخابات فدراسیون فوتبال در اسناد و مدارک موجود و همین‌طور اساسنامه فدراسیون فوتبال به‌طور آشکار و واضح تعیین تکلیف شده و مشکلی از بابت ایرادهای فیفا وجود ندارد. به همین دلیل طبق اعلام هیات رییسه فدراسیون فوتبال، انتخابات این فدراسیون ۲۵ اسفند در تهران برگزار می‌شود و فدراسیون به‌زودی جزییات بیشتری درباره فرایند انتخابات، آئین‌نامه‌های انتخاباتی، کمیته بدوی و استیناف را مجدداً به فدراسیون جهانی ارسال خواهد کرد. نامه‌ای که به نظر می‌رسد آخرین راهکار فدراسیون‌ برای برگزاری انتخابات باشد و در صورت مخالفت دوباره، برگزاری انتخابات ۲۵ اسفند را در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داد.

پیش‌بینی لغو انتخابات

هرچند فدراسیون فوتبال اصرار به برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین‌شده را دارد اما نامه اخیر فدراسیون جهانی، تاکید بر رفع تمام مشکلات مطرح‌شده و اصلاح اساسنامه مصوب با تأیید دولت و کارشناسان فیفا پیش‌بینی لغو انتخابات را متحمل‌تر می‌کند، چراکه به نظر می‌رسد فیفا در این زمینه نرمش‌های لازم را انجام داده و از لحن این نامه این‌طور به نظر می‌رسد که عدم توجه به مفاد آن ممکن است، فوتبال ایران را مثل کشور عراق و سودان دچار جریمه و هشدار تعلیق کند. فوتبال عراق با اثبات فساد و تقلب در انتخابات درنهایت با استعفای عبدالخالق مسعود، رئیس فدراسیون فوتبال عراق در بهمن امسال روبه‌رو شد و قرار است انتخابات جدید ریاست فدراسیون فوتبال عراق کمتر از ۶ ماه دیگر برگزار ‌شود. فیفا همچنین فدراسیون فوتبال سودان را به دلیل دخالت وزارت ورزش و جوانان این کشور در آستانه تعلیق قرار داده و دلیل این تصمیم هم دخالت‌های وزارت ورزش و جوانان کشور سودان در قانونگذاری فدراسیون فوتبال این کشور است. این تنبیه قبلاً برای فدراسیون فوتبال کویت هم اعمال شده است. اتفاقی که به اعتقاد برخی اعضای مجمع فدراسیون و مدیران فوتبال باوجود اساسنامه فعلی که تأییدیه فیفا و هیات دولت را ندارد، می‌تواند چالش تعلیق را پیش روی فوتبال کشورمان قرار دهد. با این اوصاف اگر فشار و پیگیری فیفا و AFC به شکلی جدی باشد که اساسنامه جدید تدوین شود بی‌شک مراحل تصویب و اجرای آن تمام معادلات انتخابات را بر هم خواهد زد. آن‌هم در حالی که فوتبال کشورمان مدت‌هاست از وجود مدیریتی قوی در فدراسیون برای رایزنی و حل مسایل و مشکلات این رشته ورزشی در فیفا و AFC عاجز مانده است.

مریم سرخوش

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه