همراه ما باشید

یاوری: سپاهان مقابل پرسپولیس خودزنی کرد / هر کسی این تصمیم را گرفت کار درستی نکرد

یاوری: سپاهان مقابل پرسپولیس خودزنی کرد / هر کسی این تصمیم را گرفت کار درستی نکرد

پیروزی نیوز - یاوری: سپاهان مقابل پرسپولیس خودزنی کرد / هر کسی این تصمیم را گرفت کار درستی نکرد

پیشکسوت فوتبال ایران با بیان این که قطعا اگر یکی از تصمیم‌گیران در سپاهان بود با برگزار نشدن دیدار با پرسپولیس موافقت نمی‌کرد، گفت: سپاهان به حالت خودزنی مقابل این تیم حاضر نشد.

به گزارش پیروزی، محمود یاوری در بخشی از گفت‌وگویش با فارس درباره عدم موفقیت سپاهان در بازی‌های اخیر عنوان کرد: اصولا هیچ تیمی در فوتبال نمی‌تواند بین فراز و نشیب باشد. به عنوان مثال من خودم که علاقمند به رئال مادرید هستم، چند شب پیش فکرش را هم نمی‌کردم که این تیم در نیمه دوم مقابل بارسلونا دو گل بزند و ۲ بر صفر پیروز میدان شود. به هر حال حسن فوتبال این است که اصلاً نمی‌توان نتایج بازی‌های آن را پیش‌بینی کرد.

وی در مورد دور شدن سپاهان از شانس قهرمانی تصریح کرد: اگر فدراسیون و زیر مجموعه‌های آن حمایتی که از پرسپولیس می‌شود را از تیم‌های دیگر داشتند شرایط عادلانه‌تر بود. با این حال من به عنوان یک سپاهانی مخالف تصمیم برای بازی نکردن با پرسپولیس بودم. این بازی شاید در نگاه اول ضررش یک بازی بود اما در عمل ضررش سه بازی شد، سپاهان خودش ضرر کرد و تراکتور و استقلال هم ضرر کردند. دیدیم که آنها هم در این هفته بد بازی کردند و باختند.

یاوری ادامه داد: زمانی پرسپولیس با برانکو می‌برد و نتیجه می‌گرفت اما الان دیگران برای این تیم بازی می‌کنند. الان در چرخه مدعیان تنها فولاد است که باختی نداشته، تمام رقبای پرسپولیس باختند. در واقع سپاهان خودزنی کرد. این تیم می‌توانست مقابل پرسپولیس بازی کند و بر فرض هم که در آن بازی شکست می‌خورد اما برای بازی بعدی یعنی دربی اصفهان آمادگی بهتری داشت و می‌توانست نتیجه بهتری بگیرد. سپاهان به حالت خودزنی مقابل پرسپولیس حاضر نشد و من قطعا اگر یکی از تصمیم‌گیران در سپاهان بودم با برگزار نشدن این بازی موافقت نمی‌کردم.

پیشکسوت فوتبال ایران در مورد اختلاف امتیازی که بین پرسپولیس و دیگر تیم‌های لیگ برتر ایجاد شده، اظهار داشت: این چاهی بود که برای خودمان کندیم. الان ما در چاه ۱۰ متری افتادیم و به نظر می‌رسد که بقیه تیم‌ها باید برای سهمیه بجنگند. برای مسؤولان باشگاه سپاهان احترام زیادی قائلم اما این کار درستی نبود و هر کسی این تصمیم را گرفت کار درستی نکرد.

یاوری در خصوص لغو مسابقات این هفته لیگ برتر گفت: شما مطمئن باشید اگر این اختلاف امتیاز وجود نداشت، بازی‌ها را لغو نمی‌کردند. حالا خیال همه راحت شده و بازی‌ها را متوقف کرده‌اند. البته نه اینکه فدراسیون عمدا می‌خواسته این اتفاق بیفتد و به قول معروف خوابی دیده شد و این گونه تعبیر شد. هیچ کس نمی‌خواست این اتفاق بیفتد اما شده، ولی اگر برنامه‌ریزی خوبی وجود داشت این اتفاق نمی‌افتاد. ما تقویم نداریم و برنامه‌ریزی‌مان هم درست نیست. در صورتی که تمام کشورهای صاحب فوتبال در ابتدا برنامه‌ریزی خوبی انجام می‌دهند. فوتبال ما را از نظر شخصیت و پرستیژ پایین آورد و همه چیز بهم ریخت. استقلال باخت، ‌تراکتور هم باخت و جدول بهم ریخت. این حرکت سپاهان صد درصد خودزنی، هم مسلک‌زنی و هم‌ چرخه‌زنی بود، یعنی به ضرر تمام آنهایی که با سپاهان در یک چرخه بودند تمام شد.

وی ادامه داد: من اعتقاد نداشتم که بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شود. مگر خون تماشاگران از خون فوتبالیست‌ها یا دیگر عوامل برگزاری مسابقات رنگین‌تر است؟ آیا فوتبالیست‌ها با یکدیگر برخورد نمی‌کنند یا نفس‌شان به صورت هم نمی‌خورد؟ یا به زمین نمی‌افتند و صورت و دستشان آلوده نمی‌شود؟ باید فدراسیون اگر فکری می‌کند برای همه افراد فکر کند نه اینکه بخواهیم آمارمان صحیح باشد و بازی‌ها را برگزار کنیم. یا باید بازی‌ها را لغو می‌کردند یا همه را با حضور تماشاگران برگزار می‌کردند. به نظر من فدراسیون در حال حاضر در مسائل انتخاباتی هم دچار مشکل شده و به همین خاطر تصمیم‌گیری درستی روی موضوعات مختلف ندارد.

یاوری افزود: اما سؤال مهمی که اینجا مطرح است، این است که آیا فدراسیون در مورد مسائل و موضوعات دیگر هم با این سرعت عمل تصمیم‌گیری می‌کند؟ نتیجه این رأی مشخص بود و اگر غیر از این تصمیم دیگری می‌گرفتند نشان می‌داد که مصلحت‌اندیشی شده است. فدراسیون خیلی سریع تصمیم گرفت و این روحیه سپاهان و دیگر مدعیان را هم پایین آورد. چند سال پیش کرار جاسم محروم شد. گفتند که محرومیت او بماند برای سال بعد و در تیم بعدی او، اما سال بعد در استقلال ماند و دقیقا در همین تیم هم از ابتدای فصل بازی کرد.

وی در خصوص استعفای تابش با وجود اینکه اعلام کرد بازی نکردن مقابل پرسپولیس یک تصمیم دسته جمعی بود، گفت: در ارتباط با این موضوع چون مسأله یک تصمیم جمعی است، باید بگویم اگر به عنوان مثال امیر قلعه‌نویی می‌گوید من نمی‌روم بازی کنم، تابش می‌توانست بگوید شما روی سکو بنشینید و تیم را با مربی به داخل زمین بفرستد. تصمیم‌گیرنده کل تابش بود. او در خیلی موارد عملکرد خیلی خوبی داشته است و مطمئنم در این مورد تحت فشار بوده، باید قبول کنیم در چارت مدیریت هیأت مدیره با مدیرعامل برخورد می‌کند، ولی تابش می‌توانست همان زمان بگوید من مخالف بازی نکردن هستم و اگر این حرف را آن زمان می‌زد، شرایط شاید به گونه دیگری رقم می‌خورد.

یاوری تاکید کرد: او تحت فشار قرار گرفت. مدیرعامل مأمور تصمیمات هیأت مدیره است، اما خودش هم اختیاراتی دارد. تابش می‌توانست قبل از بازی بگوید رویم فشار ایجاد شده و می‌گویم بازی انجام نشود و اگر می‌خواهند بازی برگزار شود، من را بردارند. او زحمات زیادی کشیده، حیف است که در سپاهان نباشد. زمانی پدرخوانده سپاهان بود. الان در یک تصمیم جمعی نباید تابش قربانی شود.

وی با انتقاد از استعفای تابش و پذیرش آن توسط هیات مدیره، تصریح کرد: آیا در یک تصمیم جمعی یک نفر باید قربانی شود؟ باید با بقیه عوامل و تصمیم‌گیرندگان هم برخورد شود. تابش از بدنه فوتبال است، او جزو افرادی است که نه می‌توانند حقه‌بازی کنند و نه کلک بزنند. او آدمی سالم است و اصلح کار می‌کند. اگر این تصمیم جمعی بوده باید برخورد جمعی شود. به عنوان مثال بگویند در این تصمیم همه به صورت جمعی تصمیم گرفتیم و سعی می‌کنیم دیگر تکرار نشود. قربانی کردن تابش درست نیست، او شناسنامه باشگاه سپاهان است.

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه