همراه ما باشید

پیشنهاد ژاپن برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در زمستان رد شد اصرار باخ به برگزاری المپیک

پیشنهاد ژاپن برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در زمستان رد شد اصرار باخ به برگزاری المپیک

پیروزی نیوز - پیشنهاد ژاپن برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در زمستان رد شد اصرار باخ به برگزاری المپیک

یکی از اصلی ترین سوالاتی که شیوع ویروس کرونا در جهان ایجاد کرد، موضوع برگزاری بازی های المپیک تابستانی بود.

المپیکی که توکیو مرداد ماه سال آینده میزبانی اش را برعهده دارد. این سومین میزبانی توکیو از بازی های المپیک تابستانی خواهد بود و آنها سرمایه هنگفتی را بابت برگزاری این رقابت ها هزینه کرده اند. از این رو عدم برگزاری المپیک، موضوعی است که به شدت اقتصاد آنها و همچنین کمیته بین المللی المپیک را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

عدم برگزاری المپیک اساسا تدبیری است که غیرممکن به نظر می رسد، اما با این وجود در روزهای گذشته، درست در زمانی که کرونا مرز به مرز منتقل شده و کشورهای بیشتری را درگیر خود می کرد، ریچارد پوند عضو قدیمی کمیته بین المللی المپیک در مصاحبه ای قابل بحث عنوان کرد: «بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو در صورت کنترل نشدن ویروس کرونا باید لغو شود.»

مصاحبه ای که البته واکنش سریع توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک را به دنبال داشت. او صراحتا عنوان کرد که المپیک ۲۰۲۰ طبق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

بازگشت سرمایه به ژاپنی ها و سود بردن از بستر میزبانی المپیک، از سوی توکیو و همچنین IOC چیزهایی نیستند که به راحتی بتوان در مورد عدم برگزاری المپیک و یا حتی تعویق رقابت ها صحبت کرد.

قطعا تعویق این رقابت ها نیز کلیه برنامه های کمیته بین المللی المپیک و همچنین میزبان را تحت الشعاع قرار خواهد داد. میزبانی از المپیک، به واسطه بزرگی و وسعت کار، چیزی نیست که به این راحتی ها میسر باشد و عوامل بسیار زیادی را درگیر خود خواهد کرد. به همین دلیل حتی یک روز تعویق هم می تواند خسارت زیادی برای میزبان به همراه داشته باشد. گفته می شود برای سازماندهی بازیهای المپیک توکیو ۱۲.۵۱ میلیارد دلار هزینه شده است.

*هاشیموتو: می توانیم المپیک را در زمستان برگزار کنیم

با این وجود، وضع حاکم بر فضای جهان و سردرگمی و آشفتگی مردم و دولت ها در سراسر جهان باعث شد که وزیر المپیک ژاپن برای اولین بار پیشنهاد تعویق بازیهای المپیک توکیو را ارائه دهد.

فاکس اسپورت دراین باره گزارش داد: «سیکو هاشیموتو وزیر المپیک ژاپن اعلام کرد در قرارداد میزبانی ژاپن با کمیته بین المللی المپیک “بندی” وجود دارد که این کشور می تواند بازیهای المپیک توکیو را به زمستان ۲۰۲۰ موکول کند.»

وزیر المپیک ژاپن با لحاظ کردن وضعیت موجود جهان، این پیشنهاد را ارائه کرده است چراکه شیوع کرونا تاکنون باعث کشته شدن ۳ هزار نفر در جهان شده و بیش از ۸۰ هزار نفر نیز درگیر این ویروس شده اند.

بازی های المپیک توکیو قرار است از سوم تا نوزدهم مردادماه در توکیو برگزار شود.

واکنش IOC به پیشنهاد وزیر المپیک ژاپن: المپیک در موعد مقرر برگزار می شود

بعد از پیشنهاد وزیر المپیک کشور میزبان بازی های المپیک، IOC اعلام کرد ویروس کرونا مانع از برگزاری بازی های ۲۰۲۰ توکیو نخواهد شد.

خبرگزاری آس در این باره نوشت: «کمیته بین المللی المپیک  قصد ندارد به دلیل بحران ویروس کرونا بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را به تعویق بیندازد. کمیته اجرایی این سازمان روز گذشته (سه شنبه) در لوزان سوییس جلسه گذاشت و سپس بیانیه ای را منتشر و اعلام کرد بازی ها از بیست و چهارم جولای تا نهم آگوست در توکیو برگزار خواهد شد.»

*IOC و ژاپن باید امنیت شرکت کنندگان را تامین کنند

در روزهای گذشته نیز خبرگزاری رویترز نوشته بود: «دولت ژاپن همچنان در حال مذاکره با کمیته بین‌المللی المپیک برای اطمینان از برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در توکیو است. ژاپن امیدوار است با وجود گسترش تهدید ویروس کرونا و با توجه به سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد دلاری بدون هیچ مشکلی المپیک ۲۰۲۰ را میزبانی کند.»

با این وجود انو کاتسروا، یک عضو کمیته برگزاری المپیک ۲۰۲۰ مدعی شد که دولت ژاپن هیچ برنامه پیشتیبانی برای برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در صورت لغو احتمالی آن به خاطر گسترش ویروس کرونا ندارد.

در عین حال نیز IOC واکنش خیلی سریعی به صحبت های ریچارد پوند، عضو پیشین کمیته بین‌المللی المپیک داشت که گفته بود اگر کرونا تا موعد برگزاری المپیک کنترل نشود، المپیک باید لغو شود.

به هرشکل کمیته بین المللی المپیک که همچنان اصرار به برگزاری مسابقات در موعد مقرر دارد، باید در کنار میزبان، امنیت شرکت کنندگان در مسابقات را تامین کند.

توماس باخ قبلا در این باره گفته بود: «از طریق همکاری نزدیک با دولت ژاپن و کمیته برگزاری المپیک ۲۰۲۰ امیدوار هستیم امنیت شرکت‌کنندگان و تماشاگران را با وجود شیوع ویروس کرونا تامین کنیم.»

باخ در شرایطی زیر بار تعویق مسابقات هم نمی رود که دنیا نمی داند در روزهای پیش رو چه وضعیتی برا جهان حاکم خواهد شد و ویروس در کشورهای مختلف به چه گونه عمل خواهد کرد.

وضعیت مبهم است و کسی نمی داند درنهایت چه خواهد شد. طبیعتا المپیک باید برگزار شود، اما دنیا از شیوع ویروس کرونا عاجز بوده است.

مرضیه دارابی

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه