همراه ما باشید

بررسی دلایل عقب افتادن مدعیان از پرسپولیس؛ مهندسی نتایج یا افت فنی

بررسی دلایل عقب افتادن مدعیان از پرسپولیس؛ مهندسی نتایج یا افت فنی

پیروزی نیوز - بررسی دلایل عقب افتادن مدعیان از پرسپولیس؛ مهندسی نتایج یا افت فنی

فاصله گرفتن پرسپولیس از سایر مدعیان باعث شده تا برخی رقبا بار دیگر از مهندسی نتایج به نفع این تیم سخن به میان بیاورند. ادعای بی اساسی که هرازگاهی در فضای رسانه ای مطرح می شود و بعد از کمی جنجال با چاشنی باج‌گیری از فدراسیون ختم به خیر می شود. مثل الان که با بهانه شیوع ویروس کرونا به تعطیلی لیگ منجر شد تا مصدومان پرتعداد برخی مدعیان به شرایط مسابقه برسند.

در تمام این ۳ سالی که پرسپولیس مقتدراته به قهرمانی رسیده است این بازی هر بار به نوعی تکرار شده و رقبا هر لحظه که احساس خطر کرده و فاصله خود را با پرسپولیس دست نیافتنی دیده اند، اتهام زنی را شروع کرده اند، بدون اینکه هیچ مدرک و سندی برای اثبات ادعاهای‌شان ارایه کنند.

در فصل جاری هم تا قبل از اینکه پرسپولیس به صدر برسد همه چیز امن و امان بود. همه به داوران احترام می گذاشتند و خبری از مصاحبه های جنجالی و اتهام مهندسی نتایج نبود اما همین که پرسپولیس چند هفته ای در صدر جا خوش کرد و اختلاف امتیازات شدت گرفت، دوباره هوچی‌گری ها شروع شد. رقبا خیلی خودجوش پیمان برادری بستند تا رقیب صدرنشین را با اتهامات واهی از میدان به در کنند.

اما به راستی آنطور که رقبای پرسپولیس می گویند لیگ به سود این تیم مهندسی شده است؟اصلا یک لیگ چطور و چگونه به نفع تیمی مهندسی می شود؟یک راه آن می تواند از طریق برنامه مسابقات باشد. مثلا تقویم بازی ها به شکلی برنامه ریزی شود که منافع یک تیم لحاظ شود. آیا پرسپولیسی که در ۶ هفته نخست با مدعیان مصاف داشته است، در روزهای غیر تعطیل بیشتری به نسبت سایر مدعیان میزبان حریفانش بوده است و هر۴ روز یکبار به میدان رفته است آیا از برنامه ریزی نفعی برده یا ضرر کرده است؟

اشتباهات داوران هم می تواند در نتایج یک تیم موثر باشد. آیا مسابقه ای بوده که نتیجه آن با اشتباه فاحش داوری به سود پرسپولیس شده باشد؟ آیا غیر از این است که میزان این اشتباهات بیشتر به ضرر این تیم بوده تا به نفعش؟برای اثبات این ادعا همین بس که پرسپولیس در نیم فصل اول مقابل همه مدعیان از داوری ضربه خورد. مقابل سپاهان خطا پنالتی روی ترابی گرفته نشد، در بازی با استقلال یک پنالتی اشتباه به ضرر سرخ ها اعلام و در بازی با شهرخودرو هم زننده گل حریف اخراج نشد.

با تمام این تفاسیر پرسپولیس توانست نیم فصل را با قهرمانی به پایان ببرد آن هم با استفاده از غفلت سپاهان که در آخرین بازی قبل از تعطیلات با ۴ گل مغلوب صنعت نفت آبادان شد.مساله ای که در ادامه می خواهیم به آن اشاره کنیم همین است. اوج گرفتن پرسپولیس و افت رقبا بعد از تعطیلی نیم فصل است. در ۵ هفته اخیر تیم پرسپولیس۱۰ کسب کرده است.

سرخ ها تیم های بالاجدولی تراکتور، نفت آبادان، شهرخودرو را شکست داده و مقابل استقلال به تساوی رسیدند و  در بازی با دیگر تیم مدعی یعنی سپاهان با رای کمیته انضباطی پیروز شدند.

تیم سپاهان که در رده دوم جدول است، در نیم فصل دوم مقابل ماشین سازی، نفت مسجد سلیمان و ذوب آهن متوقف و به پرسپولیس باخت و تنها توانست فولاد را شکست دهد تا ۵ امتیاز در شروع مجدد لیگ بدست آورده باشد.

تراکتوری ها که سرو صدای زیادی در روزهای اخیر داشتند در ۵ بازی اخیر خود ۷ امتیاز کسب کرده اند که حاصل از برد مقابل دوب آهن و سایپا و تساوی برابر گل گهر بوده است.

استقلال رده چهارمی هم در نیم فصل ۲ برد مقابل تیم های نفت و ذوب آهن و یک تساوی و یک باخت برابر گل گهر داشته است و با یک بازی کمتر نسبت به سایر مدعیان در نیم فصل دوم ۶ امتیاز کسب کرده است.

و اما شهرخودرو که بعد از جدایی گل محمدی ۶ امتیاز دز ۵ بازی اخیر خود داشته است مقابل شاهین بوشهر به تساوی بدون گل رسید و سپس ماشین سازی را شکست داد و به فولاد باخت و مقابل نفت متوقف شد و در آخرین بازی خود به پرسپولیس در آزادی بازی را واگذار کرد.

نتایج مدعیان خود گویای واقعیت هاست و ثابت می کند عقب افتادن رقبای پرسپولیس از کورس قهرمانی چقدر به افت این تیم‌ها یا مهندسی نتایج و توهماتی از این دست ربط دارد؟ قضاوت با شما.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه