همراه ما باشید

مجازاتی برای جرم سنگین برانکو/پروفسور حکم گرفت باز می گوییم ما گذشت کردیم

مجازاتی برای جرم سنگین برانکو/پروفسور حکم گرفت باز می گوییم ما گذشت کردیم

پیروزی نیوز - مجازاتی برای جرم سنگین برانکو/پروفسور حکم گرفت باز می گوییم ما گذشت کردیم

پرداخت ۱ میلیون و ۵۵ هزار یورو، حدود ۲۰ هزار فرانک سوئیس برای هزینه دادرسی، ۷۶ هزار و ۴۸۰ یورو و همچنین ۸۶ هزار یورو غرامت، مبلغی است که تنها طی مهلت ۳۰ روزه باید به برانکو، FIFA و ایگور پانادیچ پرداخت شود. آن هم در این اوضاع بد اقتصادی. پول سایر دستیاران و بودیمیر، نیلسون و فرناندو گابریل نیز بماند.

از قضا امروز هم دوشنبه است و چندین ماه از آن دوشنبه وعده داده شده می‌گذرد. همان دوشنبه کذایی که وعده‌اش را به برانکو می‌دادند. همان دوشنبه ای که آقایان می‌گفتند پول برانکو در چمدان آماده است؛ بیاید ببرد.

از همان اول هم مشخص بود سرانجام این شکایت و رسیدنش به مجامع دادرسی بین المللی، چه نتیجه‌ای در پی دارد. اما نه تنها برانکو، بلکه هواداران پرسپولیس نیز به بازی گرفته شدند. هوادارانی که حاضر بودند از اموال شخصی صرف نظر کنند و پول سرمربی محبوبشان را پرداخت کنند.

همان هوادارانی که هیچ کجای دنیا مثلشان پیدا نخواهید کرد. همان هوادارانی که اگر محجوبیت به خرج نمی‌دادند، سرنوشت خیلی ها با سرنوشتی که اکنون دارند فرق می‌کرد.

اما مسئله‌ای که میشد در فضایی کاملاً دوستانه حل شود، به ناکجا آباد رسید. برانکو که مشکلش پول نبود؛ برانکو پس از کسب ۷ جام برای این تیم، در طی فقط و فقط ۴ سال، تقاضای صداقت داشت. تقاضای احترام.

برانکو اگر مشکلش پول بود که زودتر از اینها پرسپولیس را به مقصد تیم‌های متمول عربی ترک می‌کرد. همان زمان که به فینال آسیا رسید و در جواب خبرنگاری که از او راجع به پرداخت نشدن مطالباتش پرسیده بود، گفت: “اکنون وقت لذت بردن از دستاوردهایمان است؛ بحث مالی را بگذارید برای بعد. از لحظه‌ها لذت ببرید.”

برانکو اگر مشکلش پول بود، هرگز نمی‌گفت: “ابتدا مطالبات بازیکنان و دستیارانم را بدهید.”

برانکو با خیلی‌ها فرق داشت. همین تفاوتش بود که هوادار را مجاب می‌کرد در سردترین روزهای سال، روی سکوهای سرد آزادی از سرما به خود بلرزد؛ اما تشویق ایسلندی و فریاد نام برانکو از ته دل را فراموش نکند. همین تفاوتش بود که او را برانکو کرد.

اما در مقابل، وعده‌های سرخرمن شنید و آنقدر بد قولی و بی احترامی دید، تا رفت. رفت و عهد و پیمانش را زیر پا گذاشت. همان عهد و پیمانی که پس از هت‌تریک قهرمانی با هواداران بسته بود. زمانی که از او پرسیدند: “آیا بازهم برای پرسپولیسمان قهرمانی می‌آوری؟”

برانکو نماند؛ یعنی نخواستند که بماند. بماند و برای پرسپولیس قهرمانی‌های “زیاد، خیلی خیلی زیاد” بیاورد. مربی ناز پرورده ما را دو دستی تقدیم سعودی‌ها کردند تا پس از ۵ هفته، پرتاب بطری، پوسته، زباله و نخاله از جانب سعودی‌های خوش استقبال و بد بدرقه سهم برانکو ایوانکوویچ شود.

جرم برانکو مشخص بود. کسب هفت عنوان قهرمانی پیاپی که به دست آوردنش بیش از ۱۰ سال زمان می‌خواهد. جرم برانکو این بود که جلوی بازیکن سالاری ایستاد و فرهنگ باشگاه سالاری را به فوتبال معلوم الحال ایران تزریق کرد. جرمش این بود که با دستانی خالی، غول های تا دندان مسلح قطری را در جهنم آزادی به زانو درآورد و تیمش را به فینال آسیا رساند و پرسپولیس را به همان مکتب فراموش شده‌اش بازگرداند.

مکتبی که جایی برای تعارف با بازیکن در آن پیدا نمی‌شد. چشمانش را روی بی انضباطی بازیکنان نمی‌بست و فارغ از محبوبیت بازیکن، خط قرمز را روی نامش می‌کشید؛ خواه آن بازیکنان پیام صادقیان و محسن مسلمان باشند یا رامین رضاییان.

هرچه که بود؛ جرم این سرمربی کروات، بسیار سنگین به نظر می‌رسد. جرمی که حالا پرسپولیس باید تاوانش را در مجامع بین المللی بدهد؛ آن هم با این اوضاع اسفناک اقتصادی. مسئله‌ای که به راحتی می‌شد آن را در خانواده حل کرد.

اما برخی می‌گویند: “برانکو دروغ می‌گوید که ماجرا دیگر از دست من خارج است. ماجرا دقیقاً دست برانکو است. برانکو همین الان هم اگر بخواهد می‌تواند پرونده را از فیفا خارج کند. برانکو خودش شکایت کرده و خودش هم می‌تواند شکایتش را پس بگیرد.”

آری؛ جرم سنگین دروغ گویی به هواداران پرسپولیس را نیز به جرم‌های بی‌شمار برانکو اضافه می‌کنیم. اشتباه از برانکو است؛ برانکویی که اگر همان دوشنبه می‌آمد و در چمدان یا شاید هم کیف کوله پشتی چرخ دار با دسته‌ای فلزی برای حمل راحت تر و کشاندنش روی زمین، پولش را تحویل می‌گرفت و می‌رفت، اکنون کار به فیفا نمی‌کشید.

برانکو در ایران برانکو شد و شاید هم در آن شکی نباشد؛ اما بین خودمان بماند که پرسپولیس تا چند سال پیش از برانکو چه بود و پس از سرمربی گری برانکو چه شده است

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه