همراه ما باشید

اتهام بزرگ کاپیتان تراکتور به داور ؛چقدر رشوه گرفته ای؟

اتهام بزرگ کاپیتان تراکتور به داور ؛چقدر رشوه گرفته ای؟

پیروزی نیوز - اتهام بزرگ کاپیتان تراکتور به داور ؛چقدر رشوه گرفته ای؟

اتهام بزرگ کاپیتان تراکتور به داور؛ چقدر رشوه گرفته ای!

اخیرا کمیته انضباطی فدراسیون، کاپیتان تیم فوتبال تراکتور را به خاطر درگیری لفظی با داور در جریان بازی مقابل گل گهر ۳ جلسه از همراهی تیمش محروم کرد. این اتفاق اعتراض شدید مسوولان تراکتور را در پی داشت و زنوزی با متهم کردن وزارت ورزش و فدراسیون در حمایت از سرخابی ها گفته بود: همه تصمیمات این فوتبال بوی گند می دهد. اینها با تراکتور مشکل دارند و چون مسعود به دردانه های پایتخت نرفته و به تراکتور آمده، او را اذیت می‌کنند! وی در ادامه به سوابق ملی شجاعی اشاره داشت و اذعان کرد وی به جز خدمت به تیم ملی کاری نکرده است و بازیکنی که در ۳ جام جهانی حضور داشته و بیشترین تجربه اروپایی را دارد اگر هم اعتراضی داشته، به حق است! سرپرست باشگاه تراکتور هم مدعی بود که شجاعی کار غیر ورزشی انجام نداده است و به عنوان کاپیتان تیم فقط با کمک داور بازی صحبت کرده است و از کمیته استیناف خواسته بود برای بررسی مجدد حکم به سوابق شجاعی در این فوتبال توجه شود! و انتظار دارند که محرومیت این بازیکن به طور کامل بخشیده شود.

حالا بعد از ۲ هفته جاروجنجال و مظلوم‌نمایی با صحبت‌های یکی از اعضای کمیته انضباطی ابعاد جدیدی از این پرونده برملا شد و آنطور که مهدی دادرس گفته است صحبت‌های شجاعی با داور فراتر از یک گفتگوی عادی بوده است و کاپیتان تراکتوری‌ها به سیدعلی گفته چقدر پول گرفته تا او بیشترش را بدهد! درواقع این بازیکن علاوه بر اینکه داور را علنا به گرفتن رشوه متهم کرده خود نیز به نوعی به این داور پیشنهاد رشوه داده! اتفاقی که در هر جای دنیا تبعات سنگینی را برای یک بازیکن به دنبال خواهد داشت.

به طور مثال در تابستانی که گذشت لیونل مسی فوق ستاره آرژانتین به دلیل اظهاراتش در رقابت‌های کوپا آمریکا و متهم کردن مسئولین فوتبال آمریکای جنوبی به فساد، به مدت ۳ ماه از بازی‌های بین‌المللی محروم شد. پیش از این نیز نیمار به دلیل انتقاد تند از داور بازی تیمش و منچستر یونایتد از ۳ بازی  پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان اروپا محروم شده بود. اما در فوتبال برای بازیکنی که به داور اتهام رشوه زده است نه تنها کمترین حکم را می‌برند که جای اعتراض و تجدیدنظر هم می‌گذارند تا مالک باشگاه دست پیش را گرفته و به توهین‌هایش ادامه دهد.

آیا مدیران بارسا و پی اس جی هم مانند تراکتوری‌ها با این ادله که مسی و نیمار اسمی هستند و ملی‌پوش، به کمیته انضباطی حمله کرده و روی بی‌اخلاقی بازیکن خود ماله کشیدند؟ اگر بازیکنی اسمی باشد باید با او مماشات شود؟ البته وقتی کمیته انضباطی یکبار بازیکن تراکتور را به بهانه خدمت به تیم ملی می‌بخشد، چرا برای بار دوم این توقع ایجاد نشود که تخلف سایر ملی‌پوشان این تیم زیر سبیلی رد شود؟

آری درست متوجه شدید از سیلی اشکان دژاگه به هوادار تراکتور در فصل گذشته سخن می‌گوییم. رفتار زشتی که ۳ جلسه محرومیت برای یکی نیمار به دنبال داشت اما دژاگه چون حسن سابقه داشته و اظهار ندامت کرده یک جلسه محرومیت تعلیقی و جریمه نقدی! آن هم در شرایطی که تراکتور در آن برهه باید از پرسپولیس میزبانی می‌کرد. نه دژاگه که حتی تماشاگران تراکتور هم محروم نشدند تا در هفته‌های حساس پایانی فصل تیمشان را همراهی کنند. با وجود این اتفاقات که مشابه آن زیاد رخ داده است تراکتوری‌ها معتقدند لیگ هر فصل به سود پرسپولیس مهندسی می‌شود! و از اینکه چرا امثال بیرانوند و سیدجلال محروم نمی‌شوند شاکی!

به‌راستی یادتان می‌آید که در بازی رفت علیرضا بیرانوند را چگونه به‌ ناحق یک جلسه محروم کردند اما از کنار فحاشی‌ها و شعارهای نژادپرستانه تماشاگران تراکتور که ۹۰ دقیقه این بازیکن را مورد توهین قرار دادند، گذشتند. جالب اینجاست که در جریان آن بازی مسعود شجاعی اعتراض زیادی به تصمیمات محمدرضا اکبریان داور مسابقه داشت و بعد از بازی هم در صفحه شخصی‌اش داور را از اتهاماتش بی‌نصیب نگذاشت و نوشت: امیدوارم که تحلیل و بررسی شود که همه متوجه شویم اشتباهات سهوی بوده، نه برنامه ریزی شده! در حالیکه انتظار می‌رفت با کاپیتان تراکتور به خاطر این موضع‌گیری برخورد شود اما به شجاعی حتی تذکری هم داده نشد. همین برخوردهای ساده انگارانه باعث پرخاشگری کاپیتان باتجربه تیم ملی در بازی‌های بین‌المللی است. اگر در فوتبال ما با بازیکنان جدی برخورد می‌شود اتفاقات بازی ژاپن به وقوع نمی‌پیوست. اتفاقا  شجاعی یکی از بازیکنانی بود که علیرغم نیمکت نشینی با داور چهارم دچار درگیری لفظی شد.

شجاعی سابقه درگیری با داوران را در لیگ داخلی هم داشته است و از زمانی که به فوتبال ایران بازگشته است مرتبا یا در حال مشاجره با داوران در زمین است یا در حال نشر پست‌های تند و اعتراضی. به طور مثال فصل گذشته بعد از اخراج مقابل صنعت نفت در جام حذفی به داور توهین و توسط  کمیته انضباطی یک جلسه محروم شده بود. شجاعی واکنش تندی به این اتفاق داشت و گفته بود بیژن حیدری به وی توهین کرده است و او هم این داور را بی‌شعور خطاب کرده است.

البته شجاعی سابقه پرخاشگری و محرومیت در فوتبال یونان و بازی‌های بین‌المللی را هم دارد و زمانی که در عضویت باشگاه پانیوینوس بود به خاطر درگیری با یکی از هم‌تیمی‌هایش به مدت یکماه از همراهی تیمش محروم شده بود.

شیوا دورانگر

درباره نویسنده

ثبت دیدگاه